Deniz Feneri Modeli

Bilgi teknolojisi, insan gücü ve kaynakların doğru kullanımı; güvenilir ve etkin bir sistemin oluşmasında en önemli etkenlerdir. Uygun yöntem ve teknolojileri kullanarak hukuk kuralları içerisinde, beklentileri hızlı bir şekilde sonuçlandıran, toplumsal yardımlaşma ruhunun oluşmasına ve gelişmesine öncülük ve rehberlik eden Deniz Feneri, uluslararası standartlarda bir yardım kuruluşudur. 

 

ISO 9001 Kalite Belgesi 

2001'de geçilen ISO 9001 Kalite Sistemi ile bağış ve yardım süreçleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Yardım talep eden kişilerin başvurusundan, sosyal incelemesinin yapılmasına, durumunun değerlendirilmesine ve ihtiyaçları doğrultusunda yardım kararı verilmesine kadar uzanan işlemlerin, prosedür ve talimatlarla belirlenmesi, kurumun ortak dili olması açısından büyük önem taşımaktadır. 

 

Yardım Organizasyon Programı (YOP) 

Derneğimizce geliştirilen, Yardım Organizasyon Programı (YOP) tüm kayıtların ortak bir platformda izlenilmesi ve kaydedilmesini sağlayan bir sisteme sahiptir. Bağış olarak gelen malzemenin geliş tarihi, miktarı, kimden geldiği, kullanılabilir olup olmadığı vb. bilgilerle birlikte muayene/deneyi yapıldıktan sonra gönderilirken kime, ne zaman, kim tarafından teslim edildiğine kadar ayrıntılı bilgiye ulaşılabilmesi kurulan bu sistem sayesinde mümkündür. 

Böylelikle genel olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerin her aşamasında kalite konusunda bilinç düzeyini arttıran Deniz Feneri ortak kültürü ve dilini oluşturmuştur. 

 

İzlenebilirlik 

Deniz Feneri, bağışta bulunan kişinin, yaptığı her bir kalem bağışın hangi tarihte kime ulaştığını takip edebilmesine imkan sağlayan yardım izlenebilirlik özelliğiyle farklı bir konuma sahiptir. 

 

Yardımda Devamlılık 

Deniz Feneri tek seferlik yardımlarla kalmayarak, yardımda devamlılığı esas tutar, yardım alan kişi veya aileye yardıma ihtiyaçları kalmadığı ana dek yardımlarını sürdürür. 

Yardım alanlar, Deniz Feneri Çağrı Merkezi'ni arayarak yardım süreci ile ilgili olası sorunları iletebilir, eğer durumlarında bir kötüleşme olursa ek yardım talebinde bulunabilirler. 

 

Bağış Yöntemlerinde Çeşitlilik 

Deniz Feneri, bağış yöntemlerindeki çeşitlilikle bağışçılara, kendilerine en uygun yolu seçmeleri için imkan tanımaktadır. 

 

Sis.Net

Deniz Feneri, gönüllüleri aracılığıyla yürüttüğü SİS.NET (Sosyal İnceleme Sistemi) ile gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edip, emanet edilen ayni ve nakdi yardımları, ihtiyaç sahiplerine adaletli ve kaliteli bir hizmet anlayışıyla ihtiyaç duydukları miktar ve türde ulaştırılmasını sağlar. 

Yardım yapmak isteyen hayırseverlerin yardımlarının gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştığını bilmeleri ve bu konuda herhangi bir vicdani kaygı duymamaları bu konuda sağlanan başarının en önemli göstergesidir. 

 

Bes.Net 

Bu yöntemlerin biri olan Bes.Net (Banka Entegrasyon Sistemi) 2005'te hayata geçirildi. Yardımseverlerin bilgilerinin daha güvenli ve hızlı bir şekilde kaydını sağlamak için altı banka ile entegrasyon çalışmasında bulunulmuş; bu çalışmanın sonucunda oluşturulan "Bağış Ekranı" sistemiyle, banka şubelerinden hesap numarasına ihtiyaç duyulmadan bağış yapabilme kolaylığı sağlanmıştır. 

 

Sistem Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Albaraka Türk Katılım Bankası'nda aktif şekilde kullanılmaktadır. 

  

ALO Bağış 

Şube ve temsilciliklerimizin olduğu illerde kredi kartı olmayan ya da bankaya gidecek imkanı olmayan bağışçılar 0212 414 60 60 numaralı telefonu aramakta ve bağışları evlerinden ya da işyerlerinden teslim alınmaktadır. 

 

SMS Bağış 

En kolay bağış yöntemlerinden biri de SMS bağış yöntemidir. 5560’a BAGIS yazarak bir SMS atan bağışçılarımız, derneğimize 10 TL bağış yapabilmekteler.  

 

Deniz Feneri Kalite Politikası

Deniz Feneri Derneği, toplumsal duyarlılığı artırmak, dayanışmayı ve yardımseverliği etkin kılmak adına bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerine düşeni yapmakta azami özeni göstermekte, oluşturduğu verimli ve etkin yardım modelini geliştirerek kullanmaktadır. 

 

Kurduğu güçlü sistemi, bağışlarıyla gücüne güç katan yardımseverleri ve faaliyet gösterdiği her alanda en büyük destekçisi gönüllüleri ile Deniz Feneri hızla, yoluna devam etmektedir.

Proje ve Temsilcilikler

Projelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen kardeş sitelerimizi inceleyiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam