HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaFaaliyetlerYurtdışı Faaliyetler Somali

Somali

Deniz Feneri Somali'de kalıcı işler yapıyor.

Kalıcı Eserler

 

İsmet Fatma Tahiroğlu Yetim Eğitim Külliyesi

Buhotle'de 2017 yılında yapımına başlanan 540 öğrenci, 360 yatak kapasiteli yetim eğitim külliyesi 2018 Eylül ayında faaliyete girecektir.

 

Sağlık Yardımı

Acil Yardım Hastanesi
Somali´de ilk iş olarak Deniz Feneri Acil Yardım Hastanesi açıldı. 12 Ağustos´ta açılan hastane günde 300 muayene kapasitesine sahip. 10 yatak kapasitesi bulunan hastanede ilk dönemlerde 4´ü doktor, 5´i hemşire olmak üzere toplam 27 personel görev yaparken mevcut iyileşme durumu dikkate alınarak hizmete 1 doktor 1 ebe ve 3 hemşire ile hizmet verilmektedir.
İlk dönemlerde hastaneye ait minibüs ile kamplardaki hastalar hastaneye getirilerek tedavi edildi. Hastaneye gelen çocukların genelinin üzerinde kıyafet bulunmadığını ya da sadece eski bir t-shirt olduğunu gören Deniz Feneri, çocukları yeni kıyafetlerle uğurlandı.

Hastanenin yıllık işletme gideri yaklaşık 100.000 Dolar. İlaç için gereken aylık bütçe ise yaklaşık 15.000 Dolar.


Sağlık Ocağı
Mogadişu´da 300 m² alanlı sağlık ocağının yapımı tamamlandı.

Su Kuyusu
Deniz Feneri, Mogadişu, Orta Şebelle, Şebelle, Bay, Galgadud ve Hiran bölgelerinde 23adet içme suyu kuyusu açtı.

Meslek Edindirme
Deniz Feneri 2012 yılında 120 gence taşımacılık yapabilmeleri için ülkede yaygın kullanılan el arabalarından verdi. Dağıtımlar sürüyor.

Geri Dönüş Projesi
10 aileye, yine ülkede taşımacılık alanında yaygın olarak kullanılan 1 eşek ve eşek arabası verilerek hayatlarını kazanmalarına destek olundu. Proje yaygınlaştırılacak.

Eğitim Merkezi
Deniz Feneri, Mogadişu´da bir eğitim merkezi kurdu. Eğitim merkezinde Somalili hanımlar için eğitim merkezinde eş zamanlı 4 kurs düzenleniyor. Okuma- yazma, ilkyardım, yemek pişirme- ev idaresi ve dikiş kursu. Her bir kurs kendi alanında uzman eğitimciler tarafından veriliyor ve eğitim için gerekli tüm malzemeler Deniz Feneri tarafından karşılanıyor.
Okuma yazmayı, yemek yapmayı, dikiş dikmeyi öğrenen Somalili kadınlar kendilerine olan güvenlerini tazeliyor. Aynı zamanda birer meslek sahibi olan kadınlar geleceğe güvenle bakabiliyor artık. İlkyardım kursunda Somalili ev hanımları ilk yardım öğrenerek sağlık hizmetlerinin oldukça yetersiz olduğu ülkede gönüllü sağlık neferleri olarak yetişiyor.
Eğitim merkezinin ilk eğitimi Somalili öğretmenler için olmuştu. İlköğretim öğretmeni olan 100 kursiyer alanlarında daha iyi olmak için bir eğitimden geçirilmiş ve sertifika sahibi olmuştu.

Mescid
Mogadişu´da 120 m² büyüklüğünde bir mescit yapıldı.


Adak, Akika, Şükür Kurban Kesim Organizasyonu
Deniz Feneri, kendisine Somali´de kesilmek üzere bağışlanan adak, akika ve şükür kurbanlarını keserek dağıtmaya devam ediyor.

Giyim Yardımı
Üzerlerine giyecek kıyafeti dahi olmayan 1.000 çocuk 2011Ramazan Bayramı´nda Deniz Feneri´nin hediye ettiği bayramlıklarla bayramı bayram gibi geçirdi.

Gıda Yardımı
Sıcak Yemek Dağıtımı
Deniz Feneri gıda dağıtımının yanı sıra kamplarda sıcak yemek dağıtımı da gerçekleştirdi. Kötü ve yetersiz beslenmeden dolayı ölüm riski ile karşı karşıya bulunan, ishal, tifo, kolera ve tüberküloz gibi en yaygın hastalıkların pençesindeki çocuklar ve ailelerine her gün düzenli sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirildi. Bu hizmetten 4 ay süre ile 400 aile faydalandı.

Kurban Kesim Organizasyonu
2011-201 ve 2013 yıllarında düzenli olarak ramazan ve kurban organizasyonu yapıldı.
 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.