Gıda Bankacılığı | Deniz Feneri Derneği
Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaFaaliyetlerYurtiçi Faaliyetler Gıda Bankacılığı

Gıda Bankacılığı

Bağış yapan kurumunuz için büyük fırsat: Gıda Bankacılığı ile Vergide İndirim!

Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılan kanuna göre çeşitli nedenlerle ihtiyaç fazlası gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddeleri bulunan kurum veya kuruluşlar, Gıda Bankacılığı sistemiyle vergide avantaj yakalayabilmektedir. İhtiyaç fazlası maddelerden oluşan bağışlarınızı, gıda bankacılığı sistemiyle, yıllık beyanname ile bildirdiğiniz kurumlar ve gelir vergisinden gider olarak düşürebilmektesiniz. Bir diğer avantajlı husus da bağış için verilecek faturada KDV'nin hesaplanmamasıdır. 
 
 
Vergi mükellefi olan siz, bir yandan yaşadığınız toplumda yaşam kalitesinin arzulanan düzeye gelmesi için üzerinize düşen kurumsal sorumluluğu yerine getirirken bir yandan da vergi muafiyeti avantajından faydalanabilmektesiniz.Gıda bankacılığı, yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlarla, ellerinde çeşitli nedenlerle piyasaya sürülemeyen veya ekonomik olarak yeterli derecede etkin olarak kullanılmayacak ihtiyaç fazlası gıdayı elinde bulunduran gerçek ve tüzel kişi işletmeleri arasında köprü oluşturmayı amaçlayan ve israfı önleme yanında sosyal adaleti sağlamayı amaç edinen bir sistemdir.


Gıda bankacılığı kapsamında yapılacak bağışların gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi niteliğinde olması gerekmektedir. Yapılacak bağışlar şartlı olarak (bedelsiz olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere) yapılmalıdır. Gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddesi niteliğini taşımayan veya şartlı olarak yapılmayan bağışlar, gıda bankacılığı kapsamında yapılacak bağış olarak değerlendirilmeyecektir.
 
Bağış yapacak işletmelerin, gıda, temizlik, giyecek ve yakacak maddelerinin alıp-satımı veya üretimi ile ilgili bir faaliyette bulunmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Zira işletmeler herhangi bir sektörde faaliyet gösterebilirler. Örneğin, nakliye işi yapan bir işletme bu maddeleri alıp bağışlama yoluna gidebilir.


Gıda bankalarına verilecek malzemelerin özellikleri şu şekilde olabilir:

• Üretim fazlası her türlü gıda ürünleri
• Paketleme veya kodlama hataları sebebiyle piyasaya sürülemeyen ürünler   
• Raf ömrünün bitimine az zaman kalan sağlık şartlarına uygun ürünler
• Sağlık şartlarına uygun ancak hasarlı paketli ürünler
• Sağlığa uygun, piyasaya sunulamayan ancak yeniden paketlemeye ihtiyaç duyulan ürünler
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.