İyilik Okulu Uygulamalı İyilik Yarışması/2019

"Yeryüzünde son yoksula ulaşıncaya kadar" çalışmayı kendine ilke edinmiş Deniz Feneri Derneği'nin, orta okul ve liselerde okuyan gençlere iyiliği sevdirmek, onlara iyilik bilinci kazandırmak, dünyadan iyilik örnekleri vererek gençleri aktif birer iyilik gönüllüsü yapmak, onlara paylaşmayı ve diğerkamlığı aşılamak için 6 yıldır yürüttüğü projenin adıdır İYİLİK OKULU.

 

 

İyilik Okulu faaliyetleri kapsamında binlerce okuldan yüzbinlerce öğrenciye sunumlar yapıldı. Başta MEB Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve proje paydaşımız ÖNDER İmam Hatipliler Derneği destekleriyle "iyilik ekiplerimiz" İmam Hatip Ortaokullarına ve Liselere ayrıca özel eğitim kurumlarına da giderek iyilik sunumları yapıyor. Bu sunumlar neticesinde gençlerin kocaman yüreğinden Afrika’ya su kuyuları, katarakt ameliyatları, ihtiyaç sahipleri için ayni ve nakdi destekler gibi bir çok hayırlı projeler çıkıyor.

 

İşte bu güzel işleri geliştirmek, yaygınlaştırmak, iyiliğin yayılmasını sağlamak amacıyla da 4 yıldır iyiliksever yürekleri ödüllendiriyor, onların, diğer arkadaşlarının da birer iyilik elçisi olma yolunda örnek kişi olmalarını sağlıyoruz.

 

Biliyoruz iyilik paylaştıkça çoğalır, iyilik bulaşıcıdır ve İyilik Okulu’na giren bir kişi mezun olmaz… ömrü boyunca iyilik dersine devam eder.

 

Ankara Şubemiz’in öncülüğünde yapılan “İmam Hatipler ve Özel Eğitim Kurumları İyilikte Yarışıyor, Uygulamalı İyilik Ödülleri”nin bu yıl 4.cüsü düzenlendi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Beşevler Şura Salonu’nda icra edilen tören; başta ödül alan okulların öğrencileri ve Ankara’dan katılan öğrenciler, eğitimciler, protokol ve basının katılımıyla coşku içinde geçti.

 

Programda kısa bir konuşma yapan Sayın Emrullah İşler, iyiliğin dinimizin ve milli kültürümüzün temelini teşkil etiğini, Türk örf ve geleneklerinde de Kur’an-ı Kerim’de de iyiliksever olmanın, iyilik yapmanın tüm ömür boyunca iyilik üzere olmanın vurgulandığını belirtti. İşler, “İyilik Okulu içine dahil olunan ve mezun olunmayan en güzel okuldur, bu okulu faaliyete geçiren Deniz Feneri Derneği’ne ve yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Konuşma yapan tüm katılımcılar da başta derneğimiz ve İyilik Okulu’nun neferleri olmak üzere bu projeye dahil olan okullara, eğitimcilere ve öğrencilere teşekkür edip, seneye de buluşma sözü verdi.

 

Törende katılımcılara teşekkür eden Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, derneğimizin sadece alan ve veren eller arasında bir köprü vazifesi görmediğini, kurulduğu günden bu güne 24 yıldır iyiliğin dünyaya yayılması için mücadele ettiğini söyledi. Cengiz, “Deniz Feneri iyilik üzerine bina edilmiş, bu güzel ülkenin ve necip milletimizin bağrından çıkmış, tüm müdahalelere rağmen 24 yıldır kesintisiz olarak dünyaya iyilik ulaştıran bir sivil toplum kuruluşudur. Ayni ve nakdi yardımlar dışında eğitim de en önemli gördüğümüz, deneğimizin asli faaliyet alanlarından biridir. Amacımız insanların sadece dünyevi ihtiyaçlarını karşılamak değil, onların başta eğitim olmak üzere manevi ihtiyaçlarına da derman olacak projeler geliştirmektir. İşte 6 yıl önce faaliyete geçirdiğimiz İyilik Okulu da bunların birincisidir. İnanıyoruz ki bugün ektiğimiz iyilik tohumları yıllarca büyüyecek ve ulaştığımız binlerce genç aktif birer iyilik elçisi, ülkemizi dünyada temsil edecek iyilik neferleri olacaktır. Uygulamalı İyilik Ödülleri de bu gençleri teşvik etmek amacıyla düzenlediğimiz bir programdır. Buradan bu güzel işe girişen, öğrencilerini yönlendiren, onlara liderlik eden okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve katılımcı öğrenci kardeşlerime çok teşekkür ediyorum.” dedi. Cengiz sözlerini, "İyilik hep sizinle olsun gönlünüzde hep iyilik yaşasın ve bu iyilik ışığınız hiç sönmesin dünyadaki bütün bu zulümlerden doğan karanlığı aydınlatsın ve kıyamete kadar hep sizinle beraber olsun." diyerek bitirdi.  

 

Tören için hazırlanan filmle başlayan program dereceye giren okulların ödüllerinin verilmesi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Deniz Feneri Ailesi olarak katılımcı tüm okullara, ödül alan kardeşlerimize, hocalarımıza, programa iştirak eden devlet ve özel sektör temsilcilerine, salonu dolduran öğrencilere ve velilere yürekten teşekkür ediyoruz. 2020 ödüllerinde buluşmak üzere…

 

 

ÖDÜL ALAN OKULLARIMIZ:

İmam Hatip Ortaokulları
1. Ellerimiz İyiliğe Gönüllerimiz Kardeşliğe Ortak Oldu– Adnan Menderes İmam Hatip Ortaokulu/Pursaklar / Ankara
2. Puslu Gözüme Işık Ol Mutluluğuma Şahit Ol- Muhammed Hamdi Yazır İmam Hatip Ortaokulu/ Selçuklu/Konya
3. Her İyilik Bir Sadakadır– Kadılı Cumhuriyet İmam Hatip Ortaokulu/Sarıkaya/Yozgat
4. Tam Anlamıyla Kardeşiz– Karacasu İmam Hatip Ortaokulu/Karacasu/Aydın

 

Anadolu İmam Hatip Liseleri
1. Görme Engelliler İçin Dokunsal Eğitim Materyalleri Ve Haritalar- Şehit Fatih Kalu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi /Yunusemre/Manisa
2. Annesinin Kaderini Omuzlayan Miniklere İyilik– Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi/ Sultangazi/ İstanbul
3. İlmek İlmek Destek– Bulancak Anadolu İmam Hatip Lisesi/Bulancak/Giresun
4. İyilik Benim Elimde– Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi / Adapazarı / Sakarya

 

Özel Liseler
1. Kur'an Kardeşliği– Özel Muradiye Erkek Lisesi/Altındağ/Ankara
2. Bir Çocuk Güldü mü Dünya Güler! – Özel Yeni Nefes Anadolu Lisesi/Keçiören/ Ankara
3. 7’den 77’ye İyilik Yumağı – Asfa Ankara Ferda Anadolu Lisesi/Etimesgut/Ankara
4. Narenciyemi Paylaşıyorum – Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/Akdeniz/Mersin

Proje ve Temsilcilikler

Projelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen kardeş sitelerimizi inceleyiniz.

Toplam