Büşra Kaya

-Kendinizi tanıtır mısınız? 
Ben Büşra Kaya. 1990 doğumluyum. Liseyi bitirdim. Üniversiteye hazırlanıyorum. 
 
- Deniz Feneri ile tanışalı ne kadar oldu? 
Deniz Feneri ile tanışalı üç ay oldu tanışalı. Açıkçası geç kaldığımı düşünüyorum 
 
-Peki Deniz Feneri ile nasıl tanıştınız? 
Annem söyledi. Deniz Feneri Programı’nda gönüllüleri farklı farklı alanlarda çalışırken görmüş, çok hoşuna gitmiş. Bana da bahsetti. Ben de internetten araştırdım. Yaz tatilimi bir şekilde değerlendirmek istiyordum, çünkü. 
 
-Gönüllü olma süreci nasıl işledi? 
Annem bana Deniz Feneri gönüllülerinden bahsedince Deniz Feneri İnternet sitesinden gönüllü olmakla ilgili bilgi edindim. Deniz Feneri Gönüllüsü olmak istediğime karar verince gönüllü formunu doldurdum. Bir süre sonra Deniz Feneri ’nden tanışma toplantısı olacağına dair mesaj geldi. Toplantıdan sonra aktif olarak çalışmaya başladım. 
 
- Deniz Feneri 'nde hangi alanlarda çalışıyorsunuz? 
Aşağı yukarı her türlü alanda çalıştım Ama genellikle Kurumsal İletişim Birimi’nde çalışıyorum. 
 
-Hangi alanda verimli olacağını nasıl keşfettin? 
İlkin dosyalama işi yapıyordum. Sonra da bilgisayar başına geçtim. Sosyal inceleme kayıtlarını giriyorum sisteme. Çağrı merkezinde ihtiyaç olduğu takdirde oraya da devam ediyorum.Aslında nerede ihtiyaç olursa orda çalışıyorum. Verilen görevlerde elimden geldiğince faydalı olmaya çalışıyorum. 
 
-Hangi sıklıkla Deniz Feneri ’ne geliyorsunuz? 
Neredeyse her gün geliyorum. 
 
-Bir gönüllü olarak aynı zamanda Deniz Feneri Bağışçısı ünvanınız da var mı? 
Kendimin değil ama ailemin yardımları oluyor. 
 
- Deniz Feneri ’nde seni en çok etkileyen ne oldu? 
Açıkçası Deniz Feneri yardım sistemi beni çok etkiledi. Bu beni önce çok şaşırtan birşeydi; çünkü daha farklı bir şey bekliyordum. En azından bu kadar profesyonel olacağını tahmin etmemiştim. 
 
Bir de geçenlerde yoksul ailelerin çocuklarını yüzmeye götürdük. Çok değişik bir tecrübeydi benim için. Deniz Feneri sadece temel ihtiyaçları değil, sosyal ve psikolojik ihtiyaçları da karşılıyor. Çok yönlü bir yardım anlayışı var burada. 
 
-Üç aydır çalışıyorsun Deniz Feneri senin için ne ifade ediyor? 
Yurt içinde yurt dışında dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin ihtiyaç sahibi herkese her türlü yardımda bulunan güçlü bir Sivil Toplum Kuruluşu. Bir Yardım Derneği için ayrım yapmaksızın yardım etmek çok önemli bir nitelik.. 
 
Teşekkür mektupları okuyoruz, Deniz Feneri ’nin ulaştığı insanlardan gelen. Benim için ne ifade ettiğinden çok, o insanlar için ne ifade etttiği önemli aslında. Gerçekten o insanların karanlık hayatları içir bir ışık oluyor Deniz Feneri . Mektuplardan çıkardığım bir şey bu. 
 
-Böyle bir organizasyonun içinde bulunmaktan memnun musun? 
Aslında başlarda biraz çekingendim. Tanıştıkça, alıştıkça herşey çok güzel oldu. Arkadaş ortamında gibiyim Herkesle çok iyi anlaşıyorum. Burada olmaktan zevk alıyorum, zevk aldıkça da çalışırken daha iştiyaklı oluyorum. 
 
Vakti boşa geçirmektense yardım eden insanlara yardım ediyorsunuz burada. Bu harika bir duygu. Kendini daha anlamlı, daha yararlı bir şey yapıyor gibi hissediyorsun. 
 
-Peki yeni gönüllüler kazandırdınız mı, Deniz Feneri ’ne? 
Sürekli çevremdekilerle paylaşıyorum bu duygularımı. Hatta arkadaşlarım birkaç kişi de buraya getirdim. Gönüllü olma zevkini tattılar kısa süreliğine de olsa. 
 
-Tekrardan gönüllü olarak sizi Deniz Feneri ’nde görebilecek miyiz? 
Yıl içinde dersaneye gidip üniversiteye hazırlanacağım. Ama seneye yazın yine mutlaka geleceğim. Herşey çok güzeldi, çünkü. Çok özleyeceğim Deniz Feneri ’nde olmayı. 
 
- Deniz Feneri 'nden ne kazandınız? Bu üç ayın meyvesi ne oldu? 
Bu üç ayı ailemle, arkadaşlarımla da yaşabilirdim, tatile gidebilirdim; ama burda bu iyilik hareketinin içinde yer almak, ihtiyaç sahibi birisine ya da birilerine yaptığım işin faydasının dokunduğunu bilmek, her şeye bedel. 

Proje ve Temsilcilikler

Projelerimiz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için lütfen kardeş sitelerimizi inceleyiniz.

Toplam