Haberler

2023-2024 Eğitim Yılı

11-10-2023

Geleceğe iyilik tohumları ekmek ve erdemli çocuklar yetiştirmek için başlattığımız İyilik Okulu Projesi, yeni eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen açılış programıyla tanıtıldı.

Deniz Feneri Derneği tarafından 2014 yılında Millî Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol sonrası başlatılan ve yıllardır önemli çalışmaları bünyesinde barındıran İyilik Okulu Projesi, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla güzel adımlar atmaya devam ediyor.

Gerçekleştirilen İyilik Okulu Açılış Programına Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu Vekili Recep Koçak, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Deniz Feneri Gönüllüsü Murat Kekilli ve Merve Işık Ahmet Tunç katıldı.

Programın selamlama konuşmasında derneğimiz hakkında önemli bilgilere yer veren Genel Başkanımız Av. Mehmet Cengiz Beyefendi şu ifadelere yer verdi:

“10 yaşına ulaşan İyilik Okulu projemiz şükürler olsun ki emeği ve katkısı olan herkesin en değerli sadak-i cariyesi, derneğimiz en uzun soluklu projesi olmasını dilediğimiz en kıymetli projelerden birisi. Bu projemiz vesilesiyle binlerce zeki, pırıl pırıl öğrencimizle, iyiliksever ve idealist öğretmenlerimizle ve okulunun kalite çıtasını yükseltme azminde idarecilerle bir araya geldik. O tanışma ve buluşmalarda iyilikleri çoğaltma adına yürek titreten paylaşımlarda bulunduk. Hikayelerimizi anlatmaya gittiğimiz bazı okullarda gözlerimizi yaşartan başarı hikayeleri dinledik, zenginleştiğimizi hissettik.

Sözlerimi tamamlarken günümüzün kanaat önderlerinden birisinin ilmin ve eğitimin önemini dile getirdiği bir sözünü dikkatlerinize arz etmek istiyorum; “Hâkim milletlerle mahkûm milletler arasındaki tek fark bir avuç eğitimli insandır.”

Başkanımız konuşmasının sonunda Filistin’de yaşanan üzücü olaylara değinerek kardeşlerimizin yanında durmamız, onlara destek olmamız gerektiğini de vurguladı.

Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu Vekili Recep Koçak Beyefendi açılıştaki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İyilik Okulu Projesi, öğrencilerimizin azar azar, harçlıklarından arttırarak kenara koyduklarıyla ayakta. Gençler bizlerin ve geleceğimizin hazinesidir. Gençlerimizin geleceğe daha güçlü ve donanımlı hazırlanması için kurulan bu proje erdemli evlatlar yetiştirmeye devam ediyor. Öğrencilerimiz vesilesiyle dünyanın dört bir yanında yüzler tebessüm ediyor. Bizi ve bizim gibi iyiliği yaymak için çabalayan kuruluşlarımızı ayakta tutan bağışçılarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Binlerce kişinin emeğinin ürünü olan İyilik Okulu projesi ile iyilik hikayeleri yazılmaya devam ediyor. Bizler bu büyük ailenin birer ferdiyiz. Umuyorum ki bu iyilikler bizi cennette Efendimize komşu etsin.”

Millî Eğitim Bakanı Yardımcısı Nazif Yılmaz Beyefendi programda yaptığı konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

"Deniz Feneri Derneği ve Bakanlığımızın ortak ürünü olan bu çalışma ilk olarak 9 yıl önce başlatıldı. Bir çınar oldu büyüdü ve yeni çınarlar yetiştirmeye devam ediyor. İyeliğin sınırı yoktur. Sevgili Peygamberimiz bunu " İyilik, yaptığın zaman gönlüne huzur veren şeydir" sözüyle o kadar güzel ifade etmiştir ki bunu tüm hayatımıza yayabiliriz.

Deniz Feneri Derneği bu adımı atarken çocuklarımızın gönlüne bir iyilik aşısı, iyilik tohumu ekmeyi hedefledi. Ekilen o tohum orada büyüyecek ve kıyamete kadar iyilik meyveleri olmaya devam edecek. Gerçekleştirilen programlarda birbirinden farklı onlarca hikayeyi dinledik. Okullarımızda iyiliği yaymaya devam edeceğiz. Bakanlığımızın desteği devam edecek inşallah. İnanıyorum ki iyilikler yayıldıkça kötülüklere galip gelecektir. Yapılan bu projelerle nice güzel hikâyelerde buluşmak üzere.

Aziz gençlerimiz, geleceğimiz sizsiniz. İyilikleri gönlünüze emanet ediyoruz."

Deniz Feneri İyilik Okulu Faaliyetleri

İyilik adına çıktığımız bu yolda bağışçılarımız vesilesiyle binlerce yaşamı değiştirmek, iyileştirmek için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Bağışta bulunarak iyiliği kuşanabilirsiniz.

Toplam