5. Uygulamalı İyilik Yarışması Sonuçlandı

14-09-2022

Derneğimizin uzun yıllardır uyguladığı ve pandemi nedeniyle iki yıl ara vermek zorunda kaldığı “Okullarımız İyilikte Yarışıyor” ve “Uygulamalı İyilik Yarışması”nın beşincisi 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleştirildi.

2021- 2022 İyilik Yarışması Sonuçlandı

Derneğimizin uzun yıllardır uyguladığı ve pandemi nedeniyle iki yıl ara vermek zorunda kaldığı “Okullarımız İyilikte Yarışıyor” ve “Uygulamalı İyilik Yarışması”nın beşincisi 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleştirildi. Proje kapsamında "İyilik Projleri" Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek ödüle laik görülen projeler açıklandı.

Öğrencilerimizin büyük ilgi gösterdiği yarışmamızın amacı; insanların, hayvanların, doğanın ve kültürel değerlerimizin hep canlı kalması ve ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimize ulaşılmasıydı.

Deniz Feneri Derneği ve MEB iş birliği ile düzenlenen ve MEB’e bağlı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Türkiye’deki tüm imam hatip ortaokulları, özel ortaokullar, resmi ve özel ortaöğretim kurumları, Halk Eğitimi Merkezleri, Açık Öğretim Kurumları ve Olgunlaşma Enstitülerinde başarıyla uygulanan “Okullarımız İyilikte Yarışıyor, Uygulamalı İyilik Yarışması” sonuçları büyük bir merakla beklendi.

Projelerin son kabul tarihi olan 10 Haziran 2022’den sonra, finale kalan projeleri değerlendirme sürecinde, şartnamede ilan edilen kuruluş temsilcilerinden oluşan “Seçici Kurul”, hepsi birbirinden güzel ve iddialı yüzlerce farklı iyilik projesi içerisinden en iyilerini belirleyip derecelendirmek için, çok yoğun bir çaba gösterdi.

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Başkanı Mevlüt Koca, yürütülen proje ve yarışmalarla ilgili duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Okullarımız İyilikte Yarışıyor” sloganıyla Ankara Şubemizin uhdesinde ve Ahmet Karademir kardeşimizin koordinatörlüğünde yürüttüğümüz; bugün binlerce okulumuzda uygulanma potansiyeline sahip “Uygulamalı İyilik Yarışması” ve aynı süreçte birlikte yürüttüğümüz “İyilik Okulu Ödülleri” projesi ise, İyilik Okulu kapsamında yürüttüğümüz ve İyilik Okulu Projesini bir adım daha ileriye götürüp iyiliğin okullarımızda ve öğrenciler arasında popüler hale gelmesini, daha da yaygınlaşmasını ve iyilik nesli yetiştirecek tohumlar saçılmasına imkan veren, Deniz Feneri ailesi olarak hepimizin üzerine titrediğimiz bir başka güzel uygulamamızdır.

Pandemi nedeniyle iki yıl gerçekleştiremediğimiz ve bu sene 5.sini gerçekleştirdiğimiz uygulamalı iyilik projesi yarışmamıza katılan yüzlerce okulumuzdan binlerce gencimiz, iyilik kuşağını kuşanarak, birbirinden güzel heyecan verici iyilik projelerine imza attılar.

Gençlerimizin iyilik yolundaki bu samimi gayretleri projenin amacına layık olduğu şekilde hizmet ettiğini göstermesi bakımından bizi mutlu etmiş ve bir kez daha geleceğe umutla bakmamıza yol açmıştır.

Amacımız; Deniz Feneri olarak hem en iyi bildiğimiz ve yapmaya çalıştığımız işimizi yapmaya devam etmek hem de uygulamalı iyilik projesi yarışması ile, okullarımızdaki iyilik iklimine, dolayısıyla da iyiliğin yaygınlaşmasına katkı vermeye devam etmektir.”

Dereceye giren projelerin ve okulların ödülleri, önümüzdeki günlerde ilgili paydaşlarla da görüşerek kararlaştıracağımız yetkililerin, dereceye giren projelerin öğrencileri- danışman öğretmenleri, ilgili okulların yetkilileri, halkımız ve medya temsilcilerinin katılımıyla yapılacak ödül töreninde sahiplerine takdim edilecektir.

Dereceye Giren Okullar

Seçici Kurul’un büyük bir titizlikle yaptığı değerlendirme sonunda ödüle layık görülen 5 projenin isimleri ve okulları alfabetik olarak şu şekilde belirlenmiştir:

ORTAOKULLAR

Doğa Doktoru– Saray İmam Hatip Ortaokulu / Pursaklar/ Ankara

Elimden Tut– Şehit Mehmet Çetin İmam Hatip Ortaokulu/ Uşak

İyilik Gönüllüleri İyilikte Yarışıyor– Adnan Menderes İmam Hatip Ortaokulu/ Pursaklar/ Ankara

İyilik Kavanozum– Mütercim Asım İmam Hatip Ortaokulu /ŞehitKamil /Gaziantep

İyilik Odası– İrfan İmam Hatip Ortaokulu / Eyyübiye /Şanlıurfa

LİSELER

Birlikte Güzeliz– Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi /Yenişehir /Diyarbakır

Köy Okulları Değerler Etkileşim Programı (KÖYDEP)– Kocasinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi / Kocasinan / Kayseri

Sınıflarımızda Sevgi, Katlarımızda İyilik Var– Barbaros Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi /Denizli

Sizin Hayaliniz Bizim Hedefimiz– Bulancak Anadolu İmam Hatip Lisesi /Bulancak /Giresun

Toprağa Hayat Yetime Umut– Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi /Safranbolu /Karabük

HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİ

Geri Dönüşümle Yenilenen Mutluluk – Acıpayam Halk Eğitimi Merkezi /Acıpayam /Denizli

İyilik Engel Tanımaz – Gülşehir Şehit Ali Rıza Güneş Halk Eğitimi Merkezi /Gülşehir /Nevşehir

İyilik Sandığı – Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi /Ortahisar /Trabzon

İyilikte Yarışıyorum – Şehit İlyas Arslan Halk Eğitimi Merkezi /Burhaniye /Balıkesir

Kur’an Yolu – Erenköy Zihnipaşa Halk Eğitimi Merkezi /Kadıköy /İstanbul

Sizler de yapacağınız bağışlar sayesinde “İyilik Okulu” projemize destek olabilir, iyiliği yaymak amacıyla çıktığımız bu yolda geleceğe daha düşünceli ve bilinçli evlatlar bırakabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam