Afrika Medya Temsilcileri Eğitimi Programı | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Afrika Medya Temsilcileri Eğitimi Programı

Afrika Medya Temsilcileri Eğitimi Programı

22-10-2019

AFMED Programı'na AKEM olarak YTB, AA ve AFAM ile beraber ev sahipliği yapıyoruz.

Afrika Medya Temsilcileri Eğitimi Programı

21 Ekim – 12 Kasım 2019 tarihleri arasında ülkemizde icra edilecek Afrika Medya Temsilcileri Eğitimi Programı’na Deniz Feneri Derneği/AKEM (Afrika Koordinasyon ve Eğitim Merkezi) olarak ev sahipliği yapacağız.

 

Afrika’nın çeşitli bölgesinden 12 ülkeden seçilen toplam 22 medya temsilcisi bir eğitim kapsamında Türkiye’de misafir ediliyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı koordinatörlüğü, Afrika Araştırmacıları Merkezi AFAM ve Anadolu Ajansı’nın da destekleriyle bu temsilcilere yazılı görsel ve dijital medya alanında eğitimler verilecek.

 

 

İstanbul’da düzenlenecek eğitimler AKEM Merkezi olarak kullanılan tarihi Gevherhan Sultan Medresesi’nde verilecek. Program esnasında katılımcılar İstanbul’un tarihi ve doğal güzelliklerini de gezme imkanı bulacaklar. Ayrıca Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, İletişim Dairesi Başkanlığı ve YTB Başkanlığı da ziyaret edilecek.

 

Eğitim programının açılışı Esenler Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde yapıldı. Açılış organizasyonuna başta Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik GÖKSU, YTB Başkanı Abdullah EREN, AA Haber Akademisi Müdürü Alptekin Cihangir İŞBİLİR, AFAM Başkanı E. Büyükelçi Prof.Dr. Ahmet KAVAS, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet CENGİZ, eğitim görecek Afrikalı medya temsilcileri, başta HAGEV (Merhum Hacı Habibullah Geredevi Vakfı) olmak üzere STK temsilcileri ile basın mensupları iştirak etti.

 

 

Açılış konuşmasını yapan Av. Mehmet CENGİZ, Deniz Feneri Derneği’nin 24 yıldır tüm dünya mazlumlarına ekmek, gıda, giyim, barınma gibi ayni yardımlar dışında eğitim faaliyetleri kapsamında bir çok maddi ve manevi destekler verdiğinden bahsetti. Bu kapsamda sempozyum, yayıncılık faaliyeti, bu tarz organizasyonlara ev sahipliği gibi bir çok alanda destekler verildiğini söyleyen Cengiz, “Deniz Feneri var oldukça, eğitim, kültür faaliyetleri içinde hep yer alacaktır.” dedi.

 

Ardından söz alan AA Eğitim Dairesi Müdürü İŞBİLİR, “Ülkemizin içinden geçtiği şu kritik günlerde medya ve özellikle Anadolu Ajansı olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Sadece habercilik faaliyeti yapmıyor, ülkemizin dünyaya açılan penceresi olma adına faaliyet yürütüyoruz. Ayrıca bu tür organizasyonlara da destek vererek dost ve kardeş coğrafyalardaki medya üyelerine gerçek bilgileri doğru aktarma konusunda eğitimler veriyoruz.” dedi.

 

 

AFAM Başkanı Prof.Dr. Ahmet KAVAS da programda söz aldı. Kavas, ülkemizin gittiği her yere barış ve esenlik götürdüğünü, özellikle Cumhurbaşkanımız’ın şahsında ülkemizin mazlum coğrafyalarda ve tüm dünya halklarında olumlu izlenimler bıraktığını bu imajın en önemli milli kaynağımız olduğunu söyledi.

 

Ev sahibi olarak bir konuşma yapan Belediye Başkanı M.Tevfik GÖKSU ise, özellikle Suriye’nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik yapılan Barış Pınarı Harekatı’nın dünya medyasında ele alınış şeklini eleştirdi ve ülkemize olumsuz gözle bakan Batı’nın ve onun güdümündeki büyük medya tröstlerinin algı yönlendirmesi yaparak, doğruları çarpıttığını, gerçekleri vermediğini ve istediği haberleri istedikleri gibi verdiklerini vurguladı. Göksu, “Halbuki bu necip millet ve bu bereketli topraklar yüzlerce yıldır olduğu gibi bugün de milyonlarca garibana, mazluma, mağdura ev sahipliği yapmaktadır. Kim ne derse desin biz bildiğimiz yoldan şaşmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi daha müreffeh, daha demokratik, mazlumların sevgi duyduğu, komşularımızın ise saygı duyduğu bir yer haline getirmek için canla başla çalışacağız. İşte sizlerden de istirhamımız gittiğiniz ülkelerde bizim bu çabamızı doğru bir şekilde anlatmanızdır.” dedi.

 

 

Son olarak kürsüye YTB Başkanı Abdullah EREN çıktı. Eren konuşmasına, bu organizasyona ev sahipliği yapan Esenler Belediyesi’ne, Deniz Feneri’ne, AFAM’a ve Anadolu Ajansı’na teşekkür ederek başladı. YTB olarak başta Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya ve Afrika olmak üzere yapılan faaliyetlerden kısaca bahsetti. Ülkemizin asıl gücünün ekonomik, siyasi ve askeri alanlar dışında gönüllerde bırakılan umut, sevgi ve muhabbet olduğunu ve bunun en büyük kuvvetimiz olduğunu söyleyen Eren, “Soft-power olarak adlandırılan bu olgu yurtdışına çıkan her Türk’ü sarmaktadır. Dünyanın ücra bir yerinde bindiğiniz takside şoför bile Sayın Cumhurbaşkanımızı soruyor, ülkemiz insanına selam gönderiyor. Herhangi bir amaçla bir araya gelen özellikle Müslüman topluluklar bir bakıyorsunuz konuyla alakalı olmasa da Türk insanına, Türk devletine şükranlarını sunuyor. İşte bu aziz milletin, bu büyük devletin asıl gücü budur.” dedi.

 

 

Program günün anlamına binaen aile fotoğrafının ardından sona erdi.  

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.