Ankara Şubemiz Afganistan'a Göz Aydınlığı Oldu

24-10-2022

Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi, Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Mezar-ı Şerif bölgesinde, yaşanan kötü şartlardan ötürü görme yetilerini kaybedip karanlık günler geçiren 201 kişinin yeniden ışığını bulmasına vesile oldu.

Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi, Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Mezar-ı Şerif bölgesinde, yaşanan kötü şartlardan ötürü görme yetilerini kaybedip karanlık günler geçiren 201 kişinin yeniden ışığını bulmasına vesile oldu.

Bölgede yapılan incelemeler sonucu zaten zor şartlar ve maddi imkansızlıklar içerisinde yaşayan insanların bir yandan da sağlık sorunları yaşaması ve bunun sonucunda gündelik hayatını etkileyen önemli bir sorunla mücadele etmeleri hayatlarını daha da zorlaştırıyor. Dernek yetkilileri tarafından bölgede katarakt ameliyatına ihtiyacı olan kardeşlerimiz tespit edilmiş ve süreç başlatılmıştır. Ameliyat olan kardeşlerimizin omuzlarından bir yükü daha alınmış, daha rahat bir yaşam sürmeleri için şartları iyileştirilmiştir.

Bölgede belli aralıklarla birçok yardım faaliyetinde bulunan derneğimiz, yapılan ziyaret neticesinde 5 adet su kuyusunu da hizmete açmıştır. Açılan bu su kuyuları derin sondajlı, solar sistemli, elektrik pompalı ve depoludur.

Afganistan’da dört farklı lokasyonda gıda dağıtımı da gerçekleştirildi. Hazırlanan 200 adet gıda kolisi ihtiyaç sahibi olan ailelere ulaştırıldı.

Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Ufukcan Değer yapılan yardım ile alakalı duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardı:

Afganistan’a yaptığımız ziyaret neticesinde kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak ve özellikle katarakt ameliyatı olması gereken kardeşlerimize yardımcı olmak amacıyla kolları sıvadık. 201 kardeşimizin ameliyat olmasına vesile olduk. Onları, yaşadıkları bu zor sürecin içerisinden çekip çıkarmak adına attığımız adımlarla daha da yakından tanıma fırsatı elde ettik. Hem kendi adımıza hem de ameliyat olan kardeşlerimiz adına tüm hayırseverlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin bol selam ve duasını sizlere iletmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Sizler de dünyadaki renklerden mahrum gözlere renk katmak, bulanıklaşan bakışları netleştirmeye destek olmak için Deniz Feneri Derneği “Katarakt Projesi” ne bağışta bulunabilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam