Haberler

Arama Kurtarma Ekibimiz Faaliyete Geçiyor

03-05-2024

Deniz Feneri Derneği olarak ülkemizde yaşanan afetlerde barınma, aşevi, gıda dağıtımı gibi ihtiyaç duyulan her alanda afetten etkilenen vatandaşlarımızın yanında olduk. Kurulan Arama Kurtarma ekibimiz sayesinde artık müdahale alanımızı genişletiyor ve afet bölgelerinde ilk72 saat dediğimiz altın saatlerde daha aktif rol alabilmek profesyonelce etkin bir müdahale için ekiplerimizi eğitiyoruz

Arama Kurtarma ekibimizin kurulmasında büyük emeği olan Deniz Feneri Derneği Afet ve Saha Müdürü İbrahim Topal Beyefendi Arama Kurtarma ekibimizle alakalı sorularımızı yanıtlayarak sürecin işleyişi ile ilgili kendisine sorduğumuz sorulara verdiği cevaplar şu şekilde oldu:

Arama kurtarma projesinin temel amacı nedir?

“Dünyada ve ülkemiz coğrafyasında afetlerin çok sık yaşandığı bu dönemlerde. Gerek yer kabuğunun hareketi ile oluşan depremler gerekse iklim değişikliğine bağlı sel taşkınları hayatın büyük bir alanındaki yaşamı sekteye uğratırken beraberinde binlerce yaşamın sonlanmasına sebep oluyor. Ülkemiz, çok büyük depremler yaşamış halende yaşamaya devam ediyor ve beklenen büyük İstanbul depremi gerçeği ile yüz yüze. Yakın zamanda yaşanılan 6 Şubat 2023 sabah 04:17’de K.Maraş pazarcık merkez üssü olan yüzyılın afeti olarak adlandırılan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem 11 ilimizde çok büyük yıkımlara sebep olurken binlerce vatandaşımızın enkaz altında kalarak yaşamını yitirmesine sebep olmuştur diğer taraftan yakınları tarafından sesleri duyulan bina enkazları altında kalan afetzedeler kurtarılmak için arama kurtarma ekiplerinin gelmelerini çaresizce beklediler. Deniz Feneri ailesi olarak depremin yaşandığı ilk günden itibaren barınma, aşevi, gıda ve giyim gibi birçok alanda vatandaşlarımızın yanında olduk fakat afetin gerçekleştiği ilk saatlerde enkaz altında kalan ve onları umutla bekleyen vatandaşlarımızın en temel ihtiyacı yakınlarının bir an önce kurtarılması idi. Afetin hemen sonrasında öyle sahnelere tanıklık ettik ki annesi, babası, kardeşi, eşi veya evladı enkaz altında kalan binlerce insan canlı ya da cansız onlara ulaşmak için çabaladı. Bu sebepten dolayı Deniz Feneri insani yardım derneği olarak bizler de afet öncesinde arama kurtarma gönüllülerimizi afetlere hazırlamak, ekip ruhu içinde daha profesyonelce bir müdahalede bulunmak ve afetin hemen sonrasında altın saatler olarak nitelendirilen ilk 72 saat içerisinde daha fazla cana ulaşmak amacıyla arama kurtarma ekibini kurmaya karar verdik.

Ekipler hangi alanlarda eğitim görecek?

Arama Kurtarma ekiplerimiz, afet bölgelerine ilk ulaşıldığında, afetzedelere doğru ve hızlı bir şekilde müdahale etmek için eğitiliyorlar. Deprem, sel, yangın gibi afetlere özgü eğitimlerin yanı sıra, doğa, kentsel ve sualtı arama kurtarma gibi alanlarda da eğitim alacaklar. Böylece, her türlü afet durumunda etkin bir şekilde görev yapabilecekler.

Eğitimler nerede gerçekleşecek?

“Dağ arama kurtarma eğitimleri sınıf ortamında başlayıp ardından zorlu arazi koşullarında devam edecek ve tatbikat senaryoları ile de pekiştirilecek. Kentsel arama kurtarma eğitimleri AFAD eğitim merkezlerinde ve özel oluşturulan enkaz alanlarında verilecek. Eğitimlerin gerçeğe en yakın ortamda sunulması ve gönüllülerin afet sonrasında karşılaşabilecekleri birçok durum göz önüne alınarak planlanan eğitimlerimizin sonunda tam donanımlı arama kurtarma ekiplerimiz göreve hazır hale gelmiş olacak.”

Sizler de Arama Kurtarma ekibimizin eğitim sürecindeki masraflarına katkıda bulunmak için bağışta bulunabilirsiniz yada ARAMA KURTARMA gönüllüsü olabilirisiniz. Afete hazır türkiye için bizde varız.Sizler de Arama Kurtarma ekibimize dahil olmak için Gönüllümüz olabilir yada bağışta bulunabilirsiniz.Toplam