Asrın Felaketinin Üzerinden Bir Yıl Geçti

07-02-2024

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta meydana gelen ve milyonlarca insanımızın yaşamını derinden etkileyen depremin birinci yılında kardeşlerimizin yanındayız.

Deniz Feneri Derneği olarak 6 Şubat Depreminin ilk dakikasından itibaren tüm imkanlarımızla deprem bölgesindeydik. 11 ilimizin ve milyonlarca insanın etkilendiği depremin ardından tam bir yıl geçti. Bölgedeki çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik.

Depremi unutmadığımızı ve tüm gücümüzle bölgede var olmaya devam edeceğimizi ifade etmek adına depremden etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep illerinde 6 Şubat 2024 tarihinde, tam da depremin gerçekleştiği anlarda bölgelerdeki belli noktalarda sıcak çorba ve helva dağıtımı gerçekleştirdik. Gece yapılacak olan sıcak çorba ve helva dağıtımının ardından depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kabirlerini ziyaret ettik, mezarlarına karanfiller bıraktık. Tüm günü depremzede ailelerle geçirmek üzere planladığımız programda hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi ve bu programda Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan 1001 Hatm-i Şeriflerin duası yapıldı. D

Miraç kandiline denk gelen bu zor günde kardeşlerimizi en güzel şekilde anmak için bölgede, her şeyin yaşandığı yerdeyiz. “Sesimi duyan yok mu?” çığlıklarına ses olmak, karanlıklarına ışık olmak için ilk gün olduğu gibi bugün de elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldız Beyefendi, deprem bölgelerinde yapılan programlar hakkında bilgi verdi, duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“6 Şubat programı, Deniz Feneri Derneği’nin bölgedeki yoğun çalışmaları sonucu birçok insana ulaşmamıza vesile oldu. Gece saat 4.17 itibariyle başlayan sessiz yürüyüşlere katılan vatandaşlarımız mobil aş araçlarımızdan dağıtılan çorbalarla ısındı. Sabaha kadar çorba ve helva dağıtımımız devam etti ve ardından bölgedeki kabristanları ziyaret ederek karanfiller dağıttık. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diledik. Bir gün sürmesi planlanan bu program içerisinde çeşitli kanallarda gerçekleştirilen canlı yayınlara katıldık ve bu yayınlarda derneğimizin bir yıl boyunca deprem bölgesinde gerçekleştirdiği yardımlardan bahsettik. Hatay ve diğer deprem bölgelerindeki temsilcilerimizle birlikte Deniz Feneri Derneğinin varlığını hem depremzedelere hem bağışçılarımıza hem de vatandaşlarımıza bir kez daha hissettirmiş olduk.”

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam