Ben mutluluğu İslam'da buldum... | Deniz Feneri Derneği
Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Ben mutluluğu İslam'da buldum...

Ben mutluluğu İslam'da buldum...

14-06-2018


“Eskiden doktor olunca, lüks ev alınca mutlu olunuyor sanıyordum, ben mutluluğu İslam'da buldum.” diyen Op. Dr. Salih Selman hayat hikâyesini çok güzel bir röportajla dile getiriyor.

 

İki kardeş olan Salih Bey, İstanbul doğumlu. Babası Kurmay albay, annesi ise güzel sanatlar akademisi mezunuydu. Ailesine çok düşkün olduğunu dile getiren Selman, 'Ailem sayesinde bu yerlere geldim. Onların üzerimde emeği çok, onlar olmasa başarılı olamazdım.' dedi.

 

Ortaokul 3'de iken Kurmay Topçu Albay babasını, kaybetmişti. Babası, hakkı olmasına rağmen devlet lojmanlarında otururken her ay kira parasını cebinden veriyordu. Kendisine general yapmak istediler. Ancak babası, annesini içkili danslı toplantılara götürmek zorunda kalacağını bildiği için general olmak istememişti.

 

“Fransız Lisesi'ni ve Çapa Tıp Fakültesi'ni derece ile bitirmiş bir genel cerrah olarak yani bilim insani olarak ön yargılarınızdan sıyrılıp ruhunuzun sükûnunun İslam'da buldunuz” tespitine Dr. Selman güzel bir anısını anlatarak cevap veriyor.

 

Tedavi etiğim hoca daha sonra hafızlık hocam olmuşu. Fenerbahçe'de spor seven bir arkadaşımla koşu yapıyoruz. Kız kardeşimle karşılaştık. O da yeni örtünmüştü. Koşuyoruz ya birden o arkadaşım yanımızdan hızlıca uzaklaştı. Beni Çapa'dan attırmak için uğraşmaya başladı. Bir hafta sonra kız kardeşimin örtülü olduğunu duyan hocalar evimize ziyarete geldi. Tabii ben hevesle duvarlara dualar asmıştım o dikkatlerini çekti. İlk başta alay ettiler; "Ya Salih sen güçlüsün, güreşçisin, cerrahsın duayı zayıflar ister. Dua bedavacıların çalışmayanların işidir. Sen kuvvetlisin böyle bir şeyi asacağınızı hiç tahmin etmedik" dediler. Her neyse bizim geliş amacımızı kardeşinin örtüsünü çıkartmak, çıkartırsa biz seni altı ay sonra doçent yapacağız dediler.

 

Yaşadıklarını anlatmaya devam eden Selman, bir gün yine Fatih'te yardım ederken, lüks araçla çok varlıklı bir hanım geldi. Buraya geldiğimiz çevreme söylemiyorum. İhtiyaç sahiplerine yardım etmek sağlığıma iyi geliyor. Psikoloğa, gitmeme, tansiyon ilacı almama gerek kalmıyor. Burada huzur buluyorum ama onlara söyleyemiyorum çünkü bana kızarlar dedi. 

 

Bu yaşantı hayatınıza ne kazandırdığını sorduklarında Selman; bir gün birisi karısını dövdü, yoğun bakıma yatırdık. Dünya gözü ile eğitimleri tam, diğer tarafta tamamen bir çöküş var. Mutlu olmadıklarını gözümle gördüm. “Eskiden doktor olunca, lüks ev alınca mutlu olunur sanıyordum. Ben mutluluğu İslam'da buldum.”

 

Gençleri bu kötü durumlardan kurtarmalıyız diyen Salih Bey, bir Deniz Feneri Derneği gönüllüsü olarak, yıllarca hizmet derneğimizde hizmet vermiş, hasta kayıt dosyalarını düzenlenmiş biri olarak tavsiyem şudur diyor: Gidin bir yardım derneğine gönüllü olun, yardım faaliyetlerinde bulunun. Mutluluk dünya malında değil, ihtiyaç sahiplerine gönülden yapacağınız küçük bir destekte. 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.