Haberler

Deniz Feneri Derneği YEMEN'de

30-11-2018

Deniz Feneri Derneği olarak Müslüman Coğrafya'da yer alan YEMEN'e desteklerimiz devam etmektedir.

3,5 yıldır istikrarsız bir yönetimin hakim olduğu YEMEN'de yaşanan savaş nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti. Yemen nüfusunun yarısı, yani 14 milyon insan yeterince besin bulamadığı için sağlıklı beslenemiyor ve ölüyor. Açlığa direnci az olan çocuklar ölenlerin başında geliyor. Savaşın içinde temiz suya ulaşma sıkıntısı yaşayanlar ise hijyen koşullarını yerine getiremiyor ve hastalıktan hayatını kaybediyor. Araştırmalara göre açlıktan kaynaklı ve kolera gibi ölümcül hastalıklar yüzünden hastanelerde yeterince yer yok. Görevini bırakmayan halkı için çalışan doktorlar ve devlet memurları 2 yıldır maaş alamadan çalışıyorlar. 2018 Haziran ayından şimdiye kadar 700 bin insan evini bırakarak kaçmak zorunda kaldı. Edinilen istatistik bilgilerine göre 3 yıldır evini terk eden insan sayısı 3 milyonu geçmiş durumda.

Çatışmalar ve bombalamalar ile istikrarsızlığın hüküm sürdüğü ülkede; sağlık, eğitim, tarım sektörlerinde ciddi aksamalar yaşanıyor. Yaşanan bu olumsuzluklar kıtlık nedeniyle hayat pahalılığına, yetersiz beslenme ve hijyen sorunlarının çıkmasına yol açıyor. Özellikle açlık problemi ve hijyen eksikliklerinden kaynaklı hastalıklardan kaynaklı 6 binden fazla çocuk öldü.

Deniz Feneri Derneği olarak Müslüman Coğrafya'da yer alan YEMEN'e desteklerimiz devam etmektedir. İhtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize ilk olarak gıda desteğinde bulunulmuştur. Bölgedeki ihtiyaçların genel tespiti ile beraber yardımlarımız sürmektedir. Yemenli kardeşlerimize bağışçılarımızın desteği ile yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Yemen'e Acil Yardım için 5560'a YARDIM yazarak 10TL veya https://www.denizfeneri.org.tr/bagis/yemen-icin-yardim-cagrisi_579/ linkinden ulaştırabilirsiniz.

Toplam