Haberler

Filistin’deki Soykırıma Sessiz Kalma

19-10-2023

Deniz Feneri Derneği olarak, Filistin’de yaşanan olaylara sessiz kalmıyoruz. Filistin’deki kardeşlerimiz için elimizden geleni yapıyoruz.

Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, İsrail’in Filistinlilere yönelik başlattığı soykırıma büyük tepki gösterdi. İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yaptığı bombalı saldırısı için; Cengiz, “İki milyar Müslümanın böyle bir zulmü kabul etmesi mümkün değildir. 5 milyonluk Siyonist İsrail’e karşı, 2 milyar nüfusa sahip Müslümanlar artık birlik olmalı, katil sürüsü İsrail’i tükürüğümüzle boğmalıyız” dedi.

İsrail’in, el-Ehli Baptist Hastanesi’ne yaptığı hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybetmesi, Uluslararası basından büyük tepkiler aldı, katliam, birçok devlet tarafından “soykırım” olarak nitelendirildi. Onlarca çocuk, yaşlı ve kadının tedavi gördüğü hastanenin bombalanmasının ardından bölgeden gelen görüntüler yaşanılan vahşetin boyutunu gözler önüne serdi.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz yaptığı açıklamada yaşanan üzücü olayları ve izlememiz gereken yolları şu şekilde aktardı: “Mescid-i Aksa ve çevresi Müslüman dünyası için mukaddestir. Mescid-i Aksa bizim imanımızın bir parçasıdır. İki milyar Müslümanın böyle bir zulmü kabul etmesi mümkün değildir. Karşımızda hukuk tanımayan, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de lanetlediği, devlet kisvesine bürünmüş bir terör örgütü var. Yıllar önce Necmettin Erbakan Hocamız bize, İsrail ile hukuk kanalından anlaşılamayacağını, onların sadece güçten anladığını öğretmişti. Bugün bir kez daha gördük ki İsrail’e karşı caydırıcı güç kullanılmadığı takdirde bu vahşet ve katliamlar artarak devam edecektir. İsrail 75 yıllık işgal sürecinde, %5 ile başlattığı işgal topraklarını %95’e çıkarmış, Filistinlilerin yarısını açık hava hapishanesi durumundaki bir avuç Gazze’ye sıkıştırmış durumda. Kutsal Mescidi Aksa’nın muhafızlığını tüm Müslümanlar adına, hepimiz adına 75 yıldır sürdüren Filistinli Kardeşlerimizi bu mücadelelerinde asla yalnız bırakmayacağız. İsrail’e karşı, sonuç odaklı, caydırıcı, cezalandırıcı fiil ve faaliyetler yürütmeliyiz. Artık, kahrolsun İsrail söyleminden öteye geçmeliyiz. Bundan sonra sonuç odaklı düşünmeli ve amaçlarımız sonuca ulaşana kadar pes etmemeliyiz. İnsanlıktan yana olan tüm devletler, İsrail ile diplomatik, ticari, kültürel ilişkilerini sonlandırarak İsrail'e en büyük darbeyi vurarak, katliamların önüne geçebiliriz. Biz Müslümanlar olarak Filistinli kardeşlerimizin, İsrail’i şoka sokan onurlu mücadelesinin en güçlü şekilde yanında ve destekçisi olmalıyız. “Gün Tüm Müslümanlar olarak birlik olma günüdür.”

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş ise İsrail’in sivilleri hedef almasının durdurulması için dünya ülkelerine çağrıda bulundu. Ailelerin çocuklarını tanıyamadığı dehşet verici anların yaşandığı hastanenin bombalandığı geceden itibaren, insanlık için ayağa kalkmalı, katil İsrail’in katliamlarının durdurulması için var gücümüzle tüm dünyaya haykırmalıyız. İsrail’in katliamlarını destekleyen devletler, görevlerini ifa etmeyen başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlar, Filistin’de sistematik olarak uygulanan katliamlarda asli fail olarak katliamların suç ortaklarıdır. Yapılan bu saldırılar insanlık suçudur. Hangi dine mensup olursanız olun, neyin savaşını veriyor olursanız olun hasta ve yaralı çocuklar dokunulmazdır. İsrail yaptığı bu saldırılar ile insanlıktan ne kadar uzak olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Deniz Feneri olarak her zaman olduğu gibi, Aziz Milletimizin destekleriyle en güçlü şekilde Filistinli kardeşlerimizin yanındayız ve insani yardım çalışmalarımızla Filistin’e en güçlü seviyede destek vereceğimiz gibi; Filistin’e destek kapsamında, meşru zeminde yürütülecek ulusal ve uluslararası tüm sivil toplum organizasyonlarında Deniz Feneri aktif olarak yerini alacaktır.

Toplam