Haberler

Gana'da 2 Okul Açtık, 1 Okulun da Temelini Attık

14-02-2019

Bağışçılarımız destekleriyle Gana'da 3 büyük projeyi hayata geçirdik.

Bölgesinde ve dünyanın mazlum coğrafyalarında yürüttüğü insani yardımlarıyla "en cömert ülke" ünvanına sahip ülkemiz, ihtiyaç sahiplerinin çağrılarına duyarsız kalmıyor.

Dünyada 134 ülkede 201 milyon kişinin uluslararası insani yardıma muhtaç durumda olduğu belirtilen Küresel İnsani Yardım 2018 Raporu'na göre, krizlerden ve çatışmalardan etkilenen bu kitlenin önemli bir bölümünün Afrika ülkeleri…

Türkiye bu noktada 2019'da da küresel vicdan şampiyonluğunu kimseye kaptırmaya niyetli olmadığını gösteriyor. Biz de Deniz Feneri Derneği olarak Batı Afrika’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Gana’da yine insanlığın vicdanı olduk.

Müslümanların, nüfusun %25’ini oluşturduğu Gana’nın Wa ve Kumasi bölgelerinde gıda, hijyen malzemesi, adak kurban ve su kuyusu gibi temel insani ihtiyaçları karşılanırken büyük projelerde ise Wa bölgesinde hayırsever iş insanı Nihat Karataş’ın bağışlarıyla yapılan 6 derslikli 80 öğrenci kapasiteli yetim çocuklar için yatılı bir ilkokulun açılışını yaptık.

Yine bir büyük açılış da Kumasi bölgesinde bir başka bağışçımız, hayırsever iş insanı Emin Üstün tarafından yapılan 12 derslikli 120 yetim çocuk için 150 bin dolar değerinde bir ilkokul için yaptık. Bağışçımız Adem Çiçek Bey tarafından üstlenilen ve 100 bin dolara mal olacak ilkokulun ise temel atma törenini yine bölge halkı ve yerel yöneticilerle gerçekleştirdik. Aynı zamanda ülkemizden emanet edilen adak kurbanlarını kesip ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle paylaştık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz yıllarda Gana ziyareti sırasında denetlediği başkent Akra'da müslümanların yoğun bulunduğu Kanda mahallesinde, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı'nca yaptırılan Millet Camii'ni de ziyaret ettik. Ganalı Müslüman kardeşlerimizle buluşup, hasbihal ettik ve bol bol dua ve selam getirdik.

Toplam