Geçmiş Olsun İstanbul | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Geçmiş Olsun İstanbul

Geçmiş Olsun İstanbul

27-09-2019

İstanbul 5,9 şiddetindeki depremle sallandı. Tüm İstanbullular'a geçmiş olsun. 

Geçmiş Olsun İstanbul

Önceki gün saat 13:58'de meydana gelen ve Siivri açıklarında olduğu tespit edilen deprem bir kez daha yürekleri ağza getirdi. Çok şükür ki can ve ciddi bir mal kaybına sebep olmayan deprem, bizlere alınması gereken önlemleri yeniden hatırlattı. 

 

1999 yılında meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan 17 Ağustos Depremi'nden sonra beklenen büyük İstanbul depremini hatırlatan 5,9 büyüklüğündeki sarsıntı özellikle İstanbul'un Avrupa yakasında hissedildi ve bazı yerlerde ufak çaplı hasarlara neden oldu. Olayın ardından korku ve paniğe kapılan halkımız tedbiren binaları boşattı. Devlet yetkilillerimizin sıcağı sıcağına yaptığı açıklamalar yüreklere bir nebze olsa da su serpti. Bazı bina ve okullarda tespit edilen çatlaklar nedeniyle bu binalar boşaltı. Bu arada sosyal medyada yayılan asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiği de bizzat Cumhurbaşkanımız tarafından vurgulandı.

 

Bu olay bir kez daha göstermiştir ki depreme her an hazırlıklı olmalı ve her zaman bilinçli davranmalıyız. Gerek devlet kurumları gerekse de bireysel olarak herkesin üzerine düşen görevler bulunmaktadır. 17 Ağustos Depremi, Van, Erzurum, Bingöl ve hatta Pakistan gibi son yirmi yılda yaşadığımız ve acı verici sonuçları olan depremlerde bölgeye ilk ulaşan,  canla başla mücadele eden kurumlardan biri de Deniz Feneri Derneği olmuştur. Bu konuda büyük tecrübeler edinen bir kurum olarak başta İstanbullular olmak üzere tüm halkımıza geçmiş olsun diliyoruz.

 

Deprem konusunda eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına ara vermeden devam edilmeli, riskli binalar hızlıca tespit edilmeli ve buralar önce boşaltılmalı ve sonra da tedbirli olarak yıkılmalıdır. Tabii ki toplanma alanlarında güncellemeye gidilmesi de elzemdir. Bu konuda başta devletimiz, belediyeler olmak üzere kişi olarak da hepimizin üzerine düşen görevler vardır. 

 

Tüm tebdirleri almak insani vazifemiz, takdir ise Yüce Allah'ındır. Duamız, tüm dünya mazlumlarının umudu olan ülkemizi Rabbimiz'in her türlü felaketlerden korumasıdır. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da bu tür felaketlerin yaşanmaması temennimizdir. 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.