Deniz Feneri Derneği Ulaşılması Zor Köylere Özel Araçlarla Yardım Ulaştırıyor

13-02-2023

Deniz Feneri Derneği, Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen iki depremin bölgede oluşturduğu büyük yıkıma müdahale etmek için ilk andan itibaren organizeli bir şekilde ekiplerini seferber etti.

Deniz Feneri Derneği, Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen iki depremin bölgede oluşturduğu büyük yıkıma müdahale etmek ve merkez üssü ile çevre illerdeki afetzedelere yardımda bulunmak için deprem haberinin alındığı ilk andan itibaren organizeli bir şekilde ekiplerini seferber etti.

Kahramanmaraş’ta ulaşılması zor bölgelere yardım sağlamak için arazi araçlarıyla bölgede yardım çalışmaları düzenleyen Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Faruk Durmuş Beyefendi afet bölgelerindeki çalışmalara ve bulundukları ildeki son duruma dair açıklamalarda bulundu:

“İstanbul’dan yola çıktık ve Kahramanmaraş’a ulaştık. Sabahtan itibaren Dulkadiroğlu Belediyesi’nin Trabzon Caddesi’ndeki yıkım bölgesine gittik. En ağır yıkımlar o bulvarda oldu. Burada derneğimizin depremzedeler için dağıtım yaptığı sıcak çorba, çay ve meşrubat çadırına destek verdik. İstanbul’dan arabamıza alabildiğimiz tüm malzemelerin dağıtımını gerçekleştirdik. Dağıtımı gerçekleşen yardımlar giyim, gıda, battaniye, çocuk bezi, çocuk kıyafetleri ve ayakkabıları, eldiven, bere ve hijyen paketlerini kapsıyor. Burada çok önemli bir detayı paylaşmak istiyorum; herkes sadece ihtiyacı kadarını aldı ve yardımlarımız gerçekten ihtiyaç sahiplerini buldu. Afetzedeler kendilerinde olan ürünleri bırakıp sadece ihtiyaç duydukları malzemeleri alacak bilinçteydiler.

Burada her işin ucundan tutmanız gerekiyor. Yoğunluk nedeniyle aracımızı çıkartamadığımızdan yardım dağıtımına ara verdiğimiz zaman da Antalya’dan gelen bir ekibe yardımcı olarak molozların taşınmasını sağladık. Yardımcı olduğumuz enkazdan iki kişi sağ bir şekilde kurtarıldı.

Akşam vardiyasında üç arabamızı yardım malzemeleri ile doldurarak Özbek, Tahtalıdedeler, Çobantepe, Hacıbebek, Kelpiçler, Pınarhöyük ve Kumçatı köylerine gittik. Her biri yaklaşık elli hanelik köyler ve neredeyse tamamı enkaz halinde. Çadırlar, sokaklar ve arabalarında kalıyordu insanlar. Ekibimizde bulunan doktorumuz hastalara müdahale etti ve gerekli ilaçları hastalara ulaştırdık. Köylere de gıda, battaniye, giyim, hijyen paketi, çocuk ve kadın eşyaları dağıttık.

Gittiğimiz her bölgeye bizden önce yardım ulaşmıştı. Bu çok önemli. Her köye su ve gıda ulaşmıştı. Bizimle beraber veya bizden sonra da normal şartlarda dahi ulaşılması zor olan bu köylere yardımlar gelmeye devam etti.

Her yer yıkılmış durumda. Duygularımı ifade etmem mümkün değil, yürek dayanmıyor. Yaptığımız işin ne kadar değerli olduğunu vurgulamak istiyorum. Çünkü depolar malzemeyle dolu ve bu malzemelerin en doğru şekilde dağıtılması gerekiyor. Biz de sürekli vardiya halinde depolardan malzeme alarak ulaşılması zor bölgelere arazi şartlarına uyumlu araçlarımızla dağıtım sağlıyoruz.”

Sizler de depremzede kardeşlerimize bağışlarınızla destek olabilirsiniz. Gelin, yaraları birlikte saralım:

Pratik Gıda: 100 TL

Battaniye Yardımı: 150 TL

Gıda Kolisi Yardımı: 600 TL

Giyim Yardımı: 600 TL

SMS ile destek olmak için; AFET yazıp 5560’a gönderip 25 TL bağışta bulunabilirsiniz.

IBAN NUMARALARIMIZ:

Kuveyt Türk

IBAN (TL): TR16 0020 5000 0000 0999 9000 02

Kurum Adı: DENİZ FENERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Ziraat Katılım

IBAN (TL): TR41 0020 9000 0000 9999 0000 01

Kurum Adı: DENİZ FENERİ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam