Libya’nın Yaralarını Sarmak İçin Birlik Olma Zamanı

23-09-2023

Libya 10 Eylül’de büyük bir sel felaketi ile karşı karşıya kaldı. Selin ağır sonuçları gün geçtikçe daha belirgin hale geliyor.

Libya'nın doğusunu vuran “Daniel Fırtınası”, Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden oldu. Binlerce kişi hayatını kaybetti, binlerce kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Deniz Fneri Derneği Olarak Devletimizin organizasyonunda, Millî Savunma Bakanlığı ve AFAD’ın koordinasyonunda, STK’ların destekleriyle Libya’ya İzmir Limanı’ndan 3 adet yardım gemisi gönderilmiştir. Derneğimiz bölgeye acil olarak yardım ulaştırmak üzere yola çıkan yardım gemileriyle birlikte iki personelimizi bölgeye hızlı şekilde göndererek afetzedelere; gıda, temizlik ve battaniye yardımı ulaştırıldı. Bugün de insani yardım ulaştırmak için 1 gemi daha İzmir Limanı’ndan hareket ederek, sel bölgesine su ve gıda yardımı ulaştıracaktır.

Felaket sonrası içme suyu ve kanalizasyon suyunun birbirine karışması ise felaketin diğer boyutunu gösteriyor. Bölgede acil olarak temiz suya ihtiyaç var.

Deniz Feneri Derneği Bağışçı İlişkileri Saha Sorumlusu Kaya Kılıç Beyefendi derneğimizin Libya’da sürdürdüğü yardım çalışmalarının sürecini şu şekilde aktardı:

“Deniz Feneri Derneği olarak sel felaketinden sonra devletimizin yardım amaçlı ilk çıkarttığı gemiyle birlikte biz de yola çıktık yanımızda giyim gıda gibi birçok malzeme aldık. Libya’daki sel felaketinden en fazla etkilenen Derne kentinde en az 11.300 kişinin öldüğünü, 10.100 kişinin ise kayıp olduğunu açıklandı. Afet çerçevesinde Libya’da iki adet baraj patladı ve tüm halk kıyafet ve içme suyu sıkıntısı çekiyor. Deniz Feneri Derneği olarak Libya’da afetin etkisi tamamen sarılana kadar çalışmalarımız devam edecek. Sizler de bu hayra ortak olabilirsiniz.”

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam