HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Hayati İnanç Deniz Feneri Ailesi ile Buluştu

Hayati İnanç Deniz Feneri Ailesi ile Buluştu

14-10-2021

Usta Yazar Hayati İnanç, Deniz Feneri Derneği’nin Zeytinburnu’ndaki Genel Merkezi’ne misafir oldu.

Hayati İnanç Deniz Feneri Ailesi ile Buluştu

Usta Yazar Hayati İnanç, Deniz Feneri Derneği’nin Zeytinburnu’ndaki Genel Merkezi’ne misafir oldu. Deniz Feneri ailesine söyleşide bulunan usta yazar, “Müminin silahı duadır. Sizler de yardımlarınızla duaya vesile oluyorsunuz” dedi.

 

Deniz Feneri Konferans Salonunda gerçekleşen program sosyal medyadan canlı olarak binlerce kişi tarafından takip edildi. Söyleşide tevazu, nezaket ve bereket temalı şiirler üzerinde duran İnanç, Fennî’nin yardımlaşma üzerine kaleme aldığı şiirinden ve Sultan Fatih Mehmet Han’ın hayatından kısa bir anektod paylaştı.

 

Usta yazar Hayati İnanç, Fennî’nin “Yetiş imdâd-ı mazlûmâna arslan olmak istersen” beytini “Sana ‘arslan gibidir denilmesi için zulme uğrayanların yardımına yetişmelisin.” şeklinde izahla telmih ederek dinleyicilere yardımlaşmanın önemini hatırlattı.

 

İnanç; “İlim rütbesi rütbelerin en yükseğidir. Sultan Fatih Merhum fetih sonrası ilk iş kurdurduğu üniversitede kendine ait bir çalışma odası talep edince ‘Hatır için olmaz o iş, imtihana gireceksiniz.’ dediler. ‘İstanbul’u ben fethettim, bu üniversiteyi de ben kurdum.’ demedi. Kendi tayin ettiği hakim tarafından mahkum edildi. ‘Seni ben tayin ettim, bu nasıl karar?’ demedi, geri döndü. Ebu’l Vefa Hazretleri’nin yanına gitti, elini öpeyim duasını alayım diye. Müsait değiliz görüşemeyiz, dediler. Gözü yaşlı döndü. ‘Devlet başkanı geri çevrilir mi?’ demedi. O yüzden Fatih, o yüzden Osmanlı, o yüzden dehr’ül medeniyet…” sözleri ile hem ecdadın ilme saygısına hem de tevazusuna değindi.

 

Yaklaşık bir saat süren programın sonunda Deniz Feneri Derneği Yönetim Danışmanı Recep Koçak tarafından Yazar Hayati İnanç’a el yazması ile çevrili Tarihi Kütahya Çinisi hediye edildi.

 

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.