İdlib Kemmune Bölgesi'nde İyilik Okulu Açıldı

15-11-2022

Deniz Feneri Derneği tarafından İdlib’in Kemmune Bölgesi’nde inşaa edilen "İyilik Okulu" vesilesiyle 1.280 Öğrenci eğitim-öğretim hayatına yeniden başladı.

Suriye'deki iç savaşın eğitim hayatına verdiği yaralar silinmeye devam ediyor. Deniz Feneri Derneği tarafından İdlib’in Kemmune Bölgesi’nde inşaa edilen "İyilik Okulu" vesilesiyle 1.280 Öğrenci eğitim-öğretim hayatına yeniden başladı. 18 sınıftan oluşan okul bağışçıların destekleriyle 6 ay gibi kısa sürede tamamlanarak bölgedeki öğrencilerin umudu oldu.

Uzun yıllardır savaşın içinde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin zor günleri sürüyor. Devletimiz ve milletimiz, savaşın ilk gününden bu yana bölgeye desteğini arttırarak devam ettiriyor. Bizler, Deniz Feneri Derneği olarak mazlum coğrafyalarda yaşamını sürdüren kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya devam ediyoruz.

Şüphesiz savaştan en çok etkilenen her zaman çocuklar olmuştur. UNICEF tarafından verilen bilgilere göre Suriye’deki iç savaştan etkilenen çocuk sayısı 12 binin üzerinde. Açıklanan bu yıkıcı ve yakıcı durumu düzeltmek için kolları sıvayan Deniz Feneri Derneği, Suriye’nin Kemmune Bölgesi’nde briket evlerin bulunduğu alan içerisinde “İyilik Okulu” inşa etti.

Herkesin elini taşın altına koymasıyla bugüne ulaşan İyilik Okulu’nun arazisi AFAD tarafından tahsis edildi. Okulun inşa maliyetini Jigsaw Derneği üstlendi. Okulun masa sandalye gibi iç malzemeleri Özgür Ümmet Derneği tarafından karşılandı. Okulun işletmesi ise Önder Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından yürütülecek.

İyilik Okulu’nun açılışı “Dünya İyilik Günü”nde gerçekleştirildi. Açılışının büyük bir tören ve coşkuyla yapıldığı okulda, 18 derslik bulunmakta ve 1.280 çocuğun eğitim görmesi planlanmaktadır. Açılış sonrasında öğrencilere okul kıyafeti, çanta, defter, kalem, silgi ve suluktan oluşan kırtasiye seti hediye edildi.

İyilik Okulu’nun eğitim planı, ağırlıklı olarak ilkokul öğrencilerine hizmet etmesinin yanında ortaokul ve liseli öğrencilerin de eğitim göreceği şekilde oluşturuldu. Bulunduğu bölgenin eğitim ihtiyacını karşılayacak olan İyilik Okulu’nda akşamları okuma yazma öğrenmek isteyen yetişkinler de eğitim görebilecek. Bunların dışında Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen kardeşlerimiz için de kurslar tertip edilecek.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz Beyefendi açılışta yaptıkları konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Dünyada bu kadar zulümler varken zulmün karşısındaki en önemli silah iyiliktir. İyiliği bütün dünyaya yaymak zorundayız. Eğer biz iyiliği yayabilirsek, iyilik içerisinde nesiller yetiştirebilirsek zulmün karanlığını ortadan kaldırabiliriz.”

Deniz Feneri Derneği Genel Müdürü Fatih Şanal Beyefendi okulun açılış sürecini ve duygularını şu şekilde aktardı:

“İyiliğe en çok ihtiyaç duyulan bu günlerde kardeşlerimizin yanında olmaktan bir kez daha büyük mutluluk duyuyoruz. On iki yıldır savaşın pençesinde yaşamını sürdüren Suriyeli kardeşlerimizin ve özellikle çocuklarımızın dünyalarını daha aydınlık hale getirmek için ilk günden bu yana mücadele ediyoruz. Açılışı gerçekleşen İyilik Okulu, farklı coğrafyalardan yardımseverlerin meydana getirdiği bir kardeşlik çalışması. Okulumuzun ilk dersi aslında bu oldu. İyiliği yaydığımız ve kardeşlerimize el uzattığımız sürece hiçbir savaş bu bağı koparacak kadar güçlü değildir.”

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam