Moro Müslümanları'nın Büyük Zaferi | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Moro Müslümanları'nın Büyük Zaferi

Moro Müslümanları'nın Büyük Zaferi

22-01-2019

Filipinler'de 73 Yıldır Bağımsızlık Mücadelesi Veren Moro Müslümanları Özerklik İçin "Evet" Dedi

Moro Müslümanları'nın Büyük Zaferi

Moro'da Zafer Müslümanların

Filipinler'in güneyindeki Mindanao adasında çoğunluğu oluşturan ve 13. yy'dan beri İslamiyetle tanışmış olan Moro Müslümanları, tarihleri açısından önemli bir eşiği aştılar. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin özerkliği kabul etmesinden sonra gerçekleşen seçimlerde ilk belirlemelere göre yüzde 80 oranında "evet" oyu çıktı. Böylece 73 yıldır acı, kan ve gözyaşı ile süren bağımsızlık mücadelesi barışçıl bir anlaşma ile son buldu. Morolu Müslümanlar artık özerk yönetimlerine kavuşmuş oldu. 

 

Morolular Filipinler'deki en büyük ikinci etnik grupken başta adanın sömürgecisi İspanyol, İngiliz ve Amerikan zulmüne, 20. yy'ın başlarından itibaren de adanın yönetiminin Hıristiyanlar'a verilmesiyle sistemli devlet asimilesine maruz kaldılar. Kendi varlıklarını korumak için sosyo-kültürel ve dinin yapıların yanında Moro İslami Kurtuluş Cephesi gibi savunma amaçlı birliklerle de mücadelelerine devam ettiler. 1946 yılında bağımsızlıkları ellerinden alındı ve sistemli bir şekilde etnik temizliğe tutuldular. Onbinlerce masum sivil müslüman maalesef katledildi. 40 yıl süren iç savaş nedeniyle 100 binden fazla müslüman hayatını kaybetti ve 2 milyona yakın kişi mülteci kamplarında yaşam mücadelesi verdi. 

 

Günümüzde 10 milyon nüfusa ulaşmış olan Müslümanlar artık kendi bölgelerinin idaresini kendileri üstlenecekler. Devlet daireleri, eğitim, kültür ve dini kurumlar Bangsomoro Müslümanlarınca yönetilecek. 

 

Deniz Feneri Moro'da

Deniz Feneri olarak yıllardır, ülkemizden 10 bin km ötede bulunan Bangsomoro'ya gidiyor ve Ramazanda ve kurbanda kardeşlerimizle buluşuyoruz. Zekat, fitre, fidye dağıtımlarının yanında gıda paketleri ve kurban kesimi faaliyetleri de yürütüyoruz. Konsorsiyum şeklinde bir araya geldiğimiz STK'larla Bangsomoro 2. Abdulhamit Han Eğitim Külliyesi'nin startını da yakında vereceğiz. Bu vesileyle sizler de projemize destek olmak için bağışta bulunabilir, detaylar için bizi arayabilirsiniz.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.