Haberler

Ramazan Ayında Gazzeli Öğrencilerimize İftar Sofralarımızın Misafiriydi

18-04-2024

Deniz Feneri Derneği olarak başlattığımız projeler kapsamında Ramazan ayı boyunca Türkiye’de yaşayan Gazzeli öğrencilerimiz için iftar sofraları kurduk.

Gazze bu yıl en zor Ramazanını yaşadı. Ailesi ve yakınları Gazze’de yaşayıp Türkiye’ye eğitim için gelen birçok öğrenci var. Deniz Feneri Derneği olarak bu zor süreçte öğrencilerimizi yalnız bırakmamak adına bir proje başlattık. Başlatılan bu proje kapsamında yapılan bağışlar Gazzeli öğrencilerimize maddi manevi desteğimizi iletmemize vesile oldu.

Gazzeli öğrencilerimiz için toplam 23 iftar organize edildi. Son iftar programında Deniz Feneri ailesi ve Gazzeli öğrenciler bir araya geldi. İftar öncesi ve sonrası Gazzeli öğrenciler ve dernek çalışanları beraber vakit geçirme fırsatı elde etti.

Bahçelievler’de düzenlenen iftar etkinliğinde Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz Beyefendi duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Derneğimiz 28 yıldır Ramazan ayında binlerce ihtiyaç sahibinin umut kapısı oluyor. Gazzeli kardeşlerimizi zor günlerinde yalnız bırakmamak adına bugün yeniden bir aradayız. Mevcut personelimiz ve Gazzeli 150 öğrenci bugün bir araya geldi. Onlarla aynı sofrayı paylaştık. Onlar bizim içimizi ısıttılar. Onların gözlerinde Filistin topraklarının özgürlüğünün ışığını gördük. Az önce bir kardeşimiz ailesinde 120 şehit olduğunu ifade etti. Bu konuşulanlar karşısında biz bir şeyleri dile getirmekte gerçekten güçlük çektik. Bütün Müslümanların izzetini temsil eden bir direniş sergiliyorlar. Ben de onlar için dua ediyorum, Allah dinini bu izzetli toplumun eliyle yüceltsin inşallah. Öncelikle Allah’ın Kur’an’da kutsal beldeler olarak bildirdiği Mescid-i Aksa ve civarı Kassam Tugayları ve Hamas’ın direnişi sonucu özgürlüğüne kavuşsun.

Bugün Gazzeli kardeşlerimiz şeref konuğumuzdu. Kardeşlerimiz bizden sadece dua bekliyorlar. Bizler bir yardım kuruluşu olarak ilk andan itibaren üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Filistin için bize ulaştırılan yardımları 3 koldan Gazze’ye ulaştırmak için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. 2005 yılında bu yana Filistin topraklarında birçok proje gerçekleştirdik. Bugün bize en çok ihtiyaç duydukları bu zamanlarda kardeşlerimizin yanında olduğumuzu hissettirmek zorundayız. İsrail, yardımların bölgeye ulaştırılmasındaki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Bizler bu engelleri aşarak yardımlarınızı ihtiyaç duyulan noktalara ulaştırıyoruz. Bunun yanında Türkiye’de yaşayan Gazzeli öğrenciler Ramazan ayı boyunca misafirimiz oldular. Bu vesileyle tanışma imkânı bulduğumuz öğrenci kardeşlerimize maddi manevi desteklerimizi devam ettirmek için çeşitli çalışmalar yürüteceğiz. Dualarımız Gazzeli kardeşlerimiz için olmaya devam edecek.”

Türkiye’de yaşayan Gazzeli öğrencilerin temsilcisi Abdurrahman Bey iftar etkinliği ile alakalı duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardı:

“Bugün Deniz Feneri ailesiyle güzel bir iftar programında bir araya geldik. İstanbul’da bulunan Gazzeli öğrencileri misafir ettiler. Aileleri savaşın içinde olan bu kardeşlerimiz yalnız olmadıklarını, onları her zaman kucaklayacak bir ailelerinin olduğunu bir kez daha görmüş oldu. Deniz Feneri ailesine ve bağışçılarına bizi yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyoruz. Filistin’de göstermiş olduğunuz çalışmalar için minnettarız. Bu hepimizin davasıdır. Gayret ve çalışmalarınızdan ötürü Allah razı olsun, sağ olun, var olun.”

Toplam