Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI
Eylül 2018 Faaliyetlerimiz Ramazan Abi 24TV'de Dualarımız da Yardımlarımız da Endonezya İçin Somali'de Kur'an-ı Kerim Dağıtımı Tanzanya'da Katarakt Ameliyatı 2018 Kurban Gönüllüleri Teşekkür Toplantısı 51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI

22-01-2018
SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI

Dünya genelinde yaşanan son on yıldaki savaşlarda 2 milyon çocuk hayatını kaybetti
 

Her yıl dünyada 18 milyon kişi açlıktan ölüyor


Dünyada açlıktan ve yoksulluktan etkilenen ülkelerin dörtte üçü savaşların tahrip ettiği ülkeler…


Gelişmekte olan ülkelerde her üç çocuktan biri barınma imkanından yoksun kalıyor


Son yıllarda yaşanan savaşlar nedeniyle 120 milyon insan göç etmek zorunda kaldı


Dünya, geçtiğimiz yüzyılın savaşlarından sonra yeniden büyük insani krizleriyle karşı karşıya.


Savaş, göç, doğal afet, açlık, yoksulluk ve daha birçok krizle boğuşan dünya vicdanı, küresel güçlerin çıkar çatışmasının tam ortasında çaresizce can çekişiyor.


Her yıl milyonlarca kişinin yoksulluktan, bir o kadar kişinin de doğal afetlerden evini terk etmek zorunda kalıp göç yolunda olan milyonlar savaş ve şiddet mağduru durumunda.


Dünya nüfusunun 9'da biri yani 800 milyon insan açlıkla boğuşurken büyük şehirlerde tonlarca ekmek çöpe atılıyor.


Temiz suya ulaşamayan milyonlarca insana karşın silah baronlarının ticaret pazarı hiç olmadığı kadar büyük bir hızla büyüyor.


Uluslararası sözleşmelerdeki hükümlere rağmen dünyada insan hakları ihlalleri her geçen gün artarak devam ediyor;


Ülkelerini kana bulayan zalim iktidar sahipleri adilce yargılanmıyor


Sosyal adaletin fırsat eşitliğinin dünyayı kapsaması gerekirken ekonomik olarak güçlü bazı ülkelerin insanlığı sömürüsü ise yıllardır bitmek bilmiyor.


İşte bütün bu sorunların tartışılacağı ve çözüm yollarının aranacağı "Savaş Göç ve Yoksulluk" sempozyumu 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul'da Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi'nde tartışılıcak.


Göç kavramını en iyi anlayabilecek bir ulusun yaşadığı Türkiye, son 7 yıldır dünyanın en çok göç alan ülkesi konumunda.


Yanı başımızda yaşanan Suriye iç savaşı 3 milyone yakın Suriyeli mültecinin Türkiye'ye göç etmesine neden oldu ve bu göçler halen sürmekte.


Savaş beraberinde göçü getirmekte göç de yoksulluğu tetiklemektedir.


Amacı: Savaş, göç ve yoksulluk kavramlarının tarih, sosyoloji, felsefe, edebiyat, psikoloji, hukuk, eğitim, ekonomi boyutlarıyla ele alınacağı sempozyumda savaşların neden olduğu kitlesel göçler ve göçmen/mültecilerin yaşadıkları sosyo-psikolojik travmaların yanında istihdam, eğitim, sağlık sorunları irdelenecek ve çözüm yolları aranacak.


Sempozyumda mültecilik kavramının, mülteci kadınlar ve çocuklar tarafından dinley­enlere aktarılması da planlanmakta.


Yine sahada çalışma yapan, hem göçe hem savaşa hem yoksulluğa tanıklık eden sivil toplum kuruluşları ve ilgili devlet kurumları yetkililerinin de gözlemlerini aktarmaları hedeflenmektedir.


Sempozyum, sağlıklı ve uygulanabilir çözüm önerilerinin getirilmesi ve politikaların üretilebilmesine katkı sağlayacağı düşünülen eş zamanlı çalıştaylarla son bulacak.


Sempozyumda sunulan bildiriler, kitap olarak yayımlanacaktır. Sempozyum dili Türkçe’dir.


Sempozyum kapsamında ayrıca Savaş, Göç, Yoksulluk karelerinden oluşan bir de res­im sergisi düzenlenecektir.

 


BİLİM DANIŞMA KURULU


 


Doç. Dr. Emin Yaşar Demirci / İbn-i Haldun Ünv. (Sempozyum Koordinatörü)


Prof. Dr. Korkut Tuna / İstanbul Ticaret Ünv.


Prof. Dr. A. Emre Bilgili / MEB Müsteşar Yard.


Prof. Dr. Davut Dursun / Sakarya Ünv. (RTÜK eski Başkanı)


Prof. Dr. Ömer Çaha / Yıldız Teknik Ünv.


Prof. Dr. Zekeriya Kurşun / FSM Vakıf Ünv.


Dr. İbrahim Altan / Kızılay Genel Müdürü


Av. Mehmet Cengiz / Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı


Dr. Cemil Keskin / Safir Eğitim Kurumları G.M., Eğitimci


 


Tarihsel Arka Plan: Terimler, Kavramlar, Değerler


Hicreti Anlamak: Terimler, Kavramlar, Değerler


Haçlı Savaşlarından Osmanlı Barışına: Osmanlı’da Yahudi Mülteciler


Balkan Bozgunu ve Balkan Göçleri


Kırım ve Kafkas Göçleri


İki dünya savaşında göçler: Boğaziçi’ne Sığınanlar ve Sığınamayanlar


1950 Sonrası Türkiye’ye Gelen Göçler


Savaş, Göç ve Yoksulluğun Kıskacında Suriye


Mülteci Kadınlar; kadın gözüyle mültecilik


Mülteci Çocuklar; çocuk gözüyle mültecilik


Yaşlı ve engelli mülteciler; yaşlı ve/veya engelli gözü ile mültecilik


Eğitim ve Mülteciler


Mültecilik, İstihdam ve İşsizlik


Mültecilerin Sağlık Sorunları


Çalıştay


Fotoğraf Sergisi: “GÖÇ” 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.