Haberler

Somali'de Kur'an-ı Kerim Dağıtımı

02-10-2018

Somali, Mogadishu'da 1000 adet Kur'an-ı Kerim dağıtımı geçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim bir Müslüman için yemek gibi, giyinmek gibi en temel ihtiyaçtır. Bizler hayatımızın merkezine o yüce kelamı yerleştirerek yaşarız. O yüzden hediyelerin en güzeli de yüzyıllardır Kur’an olmuştur.

Deniz Feneri Derneği olarak kurulduğumuz günden beri bizden gıda, giyim, barınma vb yardım talebinde bulunanlara yetişmeye çalıştık ancak Kur’an isteyen kişilere, ülkelere ise bir başka ilgi gösterdik, onların bu talebine adeta koşarcasına cevap verdik.

Özellikle Afrika gibi yoksulluğun hüküm sürdüğü ülkelerde, “bize okumak-öğrenmek için önce Kur’an getirin” diyenlere rastladık. Çalı medreselerde, ağaç kabuklarına, buldukları tahta parçalarına kömürleri kalem yapıp dinini imanını kitabını buradan öğrenmeye çalışan kara yüzlü ak gözlü pak kalpli çocukları, sahabe gayretindeki öğretmenleri görüp kayıtsız kalamazdık. Bu durum bizi etkilediği kadar gayretlendirdi de. Gerek kendi imkanlarımızla gerekse de bağışçılarımızdan gelen ayni-nakdi yardımlarla bu kardeşlerimize elifba, Kur’an-ı Kerim, Mushaf götürerek onların “manevi açlıklarını” dindirmeye çalıştık. Çünkü biliriz ki Kuran öğrenen kadar öğrenmeye vesile olan da hayırlara erişecektir.

İşte bu çalışmalarımızdan biri de eylül ayında yaptığımız Somali’ye Kur’an-ı Kerim Kampanyası idi. Bağışçılarımızın büyük teveccühü ile karşılanan projemizi tamamlayıp hemen güzel insanlar ülkesi Somali’ye ulaştık. İlk etapta başkent Mogadishu’da 1000 Kur’an dağıttık ve okumaya, öğrenmeye aç yavrularımızın sevincine ortak olduk.

Bağışçılarımıza ve bu güzel çalışmaya vesile olan herkese minnettarız.

Toplam