HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Tanzanya’da Ramazan Abi Hafızlık Eğitim Merkezi Açıldı

Tanzanya’da Ramazan Abi Hafızlık Eğitim Merkezi Açıldı

18-10-2021

Deniz Feneri Derneği, 25 yıldır kendini mazlumların yardımına koşmaya adayan Ramazan Abi (İbrahim Uğurlu) adına Tanzanya Zanzibar’da 330 öğrenci kapesiteli Hafızlık Eğitim Merkezi’nin açılışı yaptı.

Deniz Feneri Derneği, 25 yıldır kendini mazlumların yardımına koşmaya adayan Ramazan Abi (İbrahim Uğurlu) adına Tanzanya Zanzibar’da 330 öğrenci kapesiteli Hafızlık Eğitim Merkezi’nin açılışını yaptı.

 

Zanzibar’da gerçekleştirilen açılış törenine canlı yayın yapılarak Türkiye’deki bağışçıların da katılması sağlandı. Törene, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, T.C. Tanzanya Darüsselam Büyükelçişi Dr. Mehmet Güllüoğlu, Maarif Vakfı Zanzibar Koordinatörü Taşkın Bumin Ayrancı, Türkiye’den birçok STK görevlisi ve Zanzibarlı yöneticiler iştirak etti.

 

2020 yılının Mayıs ayında inşasına başlanan hafızlık eğitim merkezi, 330 öğrenci kapasiteli 9 derslik ve yönetim binasını içinde bulunduran geniş bir alanda yer alıyor. Coşkulu bir törenle, Deniz Feneri Derneği bağışçılarının katkılarıyla faaliyete geçen “Ramazan Abi Hafızlık Eğitim Merkezi” içinde yüzlerce öğrenci ile birlikte eğitime fiilen başlamış oldu.

 

Hafızlık Eğitim Merkezine adı verilen, Deniz Feneri’nin ve Türkiye’nin Ramazan Abisi, İbrahim Uğurlu duygularını şöyle ifade etti:

 

Yaptığımız her çalışmada bunu söyleriz. Biz önemli değiliz, ben önemli değilim. Önemli olan orada yapılan iş, gerçekleşen hayırdır. Allah razı olsun, araya konulan bir vesile var. İşte o vesile sevgi bağıdır. Ne güzel, insanlar orada bir araya geldiler. Çocuklarımız orada okuyacaklar, hafız olacaklar, İslam ahlakıyla yetişecekler. Onların duaları, annelerinin, babalarının ve daha nicelerinin hayır duaları bize yeter. Biz yıllardır bu uğurda çalışıyoruz. Deniz Feneri 60’ı aşkın ülkede mescitler, okullar, medreseler inşa etti. İşte, önemli olan budur. Önemli olan bu işin bir ucundan nasip alabilmektir.”

 

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, törende gerçekleştirdiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 

Sizlere Türkiye’deki kardeşlerinizin selamlarını ve dualarını getirdiğimi ifade etmek istiyorum. Zanzibar’ı biz, kendimize çok yakın bir belde olarak biliyoruz. Bugün buradaki kalabalık oluşunuzla gösterdiniz ki bizler gibi sizler de Türkiye’ye çok yakınsınız, akraba gibisiniz. Bu hafızlık merkezinin hayır sahibi olarak ismini koyduğumuz Ramazan Abimiz (İbrahim Uğurlu) seksen yıllık ömrünün son yirmi beş yılının tamamını hayırla geçirmiş, hayırsever bir insandır. Ramazan Abi, Türkiye’nin 81 vilayetini defalarca dolaşmış, her gittiği yerde yetimlerin, yoksulların ve gariplerin kapısını çalmış ve onlara yardım ulaştırmış bir hayırseverdir. Kendisi, bu medresenin açılışına icabet etmeyi çok istedi. Lakin yaşı gereği, hastanede tedavisi sürdüğünden bu merasime katılamadı. Sizlerden dua beklediğini belirtti. Allah’a şükrediyorum ki, biz burada bir hayır müessesini inşa ettik. Sayın Büyükelçimiz burada, Maarif Vakfı’mızın Zanzibar Koordinatörü burada, Türkiye’den farklı STK’lar burada, Deniz Feneri Derneği’mizle beraber millet olarak bu hayırda bir araya geldik, hamd olsun. Toplumların kalkınmasında en önemli etken eğitimdir. İnşallah bu kurum da Zanzibar’daki çocuklarımızın daha iyi yetişmesine ve toplumun kalkınmasına katkı veren bir eğitim müessesi olarak çalışmalarına devam eder. Biz inanıyoruz ki, burada hafız olan her evladımızın ve anne-babasının duaları Türkiye’ye ulaşacak ve o dualar mazlumların umudu olan ülkemizin güçlenmesinde etkili olacaktır. Umut ediyoruz ki bu müessese Türkiye ile Zanzibar arasındaki dostluk ve kardeşlik bağını güçlendirmeye vesile olacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.