Haberler

Tayland Hacı Özgül Taşkın Kız Öğrenci Yurdu Açıldı

24-05-2024

Deniz Feneri Derneği olarak Tayland’da unutulmaz eserler bırakmaya devam ediyoruz.

2022 yılında inşası tamamlanan ve eğitim hizmetine başlayan Patani 15 Temmuz Şehitleri İlköğretim Okulu’nda eğitim gören öğrenciler için inşa edilen yurt büyük bir törenle açıldı. Bu yılda açılışını yaptığımız Tayland Hacı Özgül Taşkın Kız Öğrenci Yurdu nesiller boyunca binlerce öğrenciyi misafir etmek için hazırlandı. Törende kız yurdunun açılışının yanında Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Memur-Sen katkılarıyla tamamlanması planlanan Mehmet Akif İnan Erkek Yurdu’nun da temeli atıldı.

Taşkın ailesinin destekleri ile hizmete açılan Tayland Hacı Özgül Taşkın Kız Öğrenci Yurdu nesiller boyunca binlerce öğrenciyi misafir edecek. Törende kız yurdunun açılışının yanında Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Memur-Sen katkılarıyla tamamlanması planlanan Mehmet Akif İnan Erkek Yurdu’nun da temeli atıldı.

Açılış törenine İbrahim Taşkın ve ailesi, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz ve Deniz Feneri Derneği Akdeniz Temsilcisi Mehmet Sargın katıldı.Açılışı gerçekleşen kız öğrenci yurdu 2 katlı olup 16 odadan oluşmaktadır. Yurt aynı anda 80 öğrenciye hizmet verebilmektedir. Temeli atılan erkek öğrenci yurdunun da aynı özelliklerde yapılması planlanıyor.

Deniz Feneri Derneği Akdeniz Temsilcisi Mehmet Sargın Tayland Hacı Özgül Taşkın Kız Öğrenci Yurdu hakkındaki duygu ve düşünceleri şu şekilde aktardı:

“Tayland Patani tarihinde Patani İslam Krallığı adı altında hüküm süren bir devlet. Fakat İngilizlerin ve Budist Taylandlıların işgali ile 1900lü yılların başında son bulmuş bir devlet. Patani’nin asıl halkı Malezya kökenli bir halk. Bölgede yaklaşık 11 milyon Müslüman yaşıyor. Bu Müslümanlar Türkiye’yi çok seviyorlar. Ne zaman Türk bayrağı görseler gelip sarılmak, konuşmak istiyorlar. Türklere büyük bir ilgileri var. Bu durum da bizi hem mutlu ediyor hem de etkiliyor. Okullarında Türkçe eğitim veriyorlar. Gittiğimiz yerlerde çocuklar bizi Türkçe kullanarak karşılıyor. Türkiye aşığı bir millet. Bağımsızlık mücadelesi veren Patani halkı mazlum bir halk. Dolayısıyla yardıma ihtiyaçları var. Biz de Türkiye olarak bölgede uzun zamandır faaliyet gösteriyoruz. Güzel bir açılış oldu. Baraka tarzı yapılarda kalmak zorunda olan çocuklar yurtlarına kavuştukları için çok mutlu oldular. Modern bir yurt inşa edildi. Çocukların mutluluklarını gördükçe mutlu oluyor, daha fazla çocuğa ulaşmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.”


Sizler de bağışta bulunarak geleceğe umutla bakan çocuklar yetiştirmemize katkı sağlayabilirsiniz.

Toplam