Hesap Numaraları
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu
51 Çocuğumuzun Kırtasiye İhtiyaçları Giderildi Yardım Tırlarımız Suriye'ye Ulaştı Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu Ege Temsilciliğimizin Yardım Tırları Yolda! Ankara Şubemizin Yardım Tırları Yolda! Bayramda 70 Çocuğumuza Kıyafet Bağışçılarımıza ve Gönüllülerimize Şükranlarımızı Sunarız Kurban Bayramınız Mübarek Olsun! İlk Kafilemiz Kırgızistana! Çocuklar İçin Sinema Günü Etkinliği Deniz Feneri ve Ülker İyilikle Buluştu 160 Yetim Çocuk Hayallerine Kavuştu Deniz Feneri Uganda’da 500 kardeşimize “ışık” oldu! Harameyn ve Ehl-i Şam Kamplarına Gıda Yardımı Belediye Başkanımızın Kurban Vekaletini Aldık Ramazan Abi TRT Haber'in Ömür Dediğin Programında Akit Medya Grubunun Ziyareti Yetimlere Oyuncak Organizasyonu Pakistan'dan Yetim Çocukları Sevindiren Ziyaret Kurban Bayramı Spotumuz Eskişehir'deki Ailelere Yardım Ankara'dan Eskişehir'e Yardım Burkina Faso'da Adak Kesimi Filistinli Ailelere Yardım Ankara'dan Karabük'e Yardım Tırı Kurbanlarınız yoksulların bayramı olsun! 15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik Günü Programı Kaçkar TV'ye Konuk Olduk Yetim Atölye Çalışması Togo'da Yetimlerin Yüzü Güldü Yetimin Elinden Tut 2018 Türkiye İnsani Yardım Raporu Açıklandı 2018 Ramazan Böyle Geçti 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in Bayram Mesajı Ben mutluluğu İslam'da buldum... 2018 Ramazan Böyle Geçti BM Genel Kurulu’ndan Filistin İçin Sevindirici Haber 2018 YILI YURT İÇİ RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ 2018 YILI YURT DIŞI RAMAZAN FAALİYETLERİMİZ Deniz Feneri Derneği Ailesi iftar sofrasında buluştu Faaliyetlerimiz Dünyanın Dört Bir Yanında Devam Ediyor Ramazan sevincini mülteci kardeşlerimizle yaşamak için Suriye’deydik Dünya Yetimler Günü'nde Yetimlerimizle iftarda Buluştuk Başkanımız Akit TV'de Haber Manşeti Programın'da Gündemi Değerlendirdi Medya Mensubu Dostlarımızla İftarda Buluştuk Deniz Feneri Derneği Ramazan Reklam Filmi Savaş Göç Yoksulluk Çalıştayı gerçekleşti "3. İyilik Okulu Ödülleri" sahiplerini buldu ZALİM İSRAİL’İ ve DESTEKÇİSİ ABD’Yİ KINIYORUZ! STK'larımız hakkıyla ve vaktiyle iş görmelidir İzmir'den Suriye'ye Yardım Tırı 2018 YILI FİTRE MİKTARI BELLİ OLDU! AFRİKA'YA BİR DAMLA SU OL PATANİ'DE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN OKUL YAPIYORUZ Deniz Feneri 2017 Faaliyet Raporu Yayınlandı GENÇ İYİLİK GÖNÜLLÜLERİ İYİLİKTE BULUŞTU… Savaş Göç Yoksulluk Sempozyumu Gerçekleştirildi. Etiyopya'nın Rabia'sı- Etiyopyalı Halime Gobu Sora, Tüm Köylüleri Gibi Birkaç Yıl Önce Misyonerin... SAVAŞ, GÖÇ VE YOKSULLUĞA, AKADEMİK VE İNSANİ YARDIM BAKIŞI Deniz Feneri Derneği'nden Afrika'ya yetimhane ve cami desteği Suriyeli Ailelere Yardım HABER ARŞİVİ

Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu

08-09-2018

Deniz Feneri Derneği sponsorluğunda gerçekleştirilen "Çadlı Öğrenciler Forumu" İstanbul Maltepe Şehit Mustafa Kaymakçı İHL'de devam ediyor. Forumda Çad'ın eğitim üretim ve kalkınma konuları işleniyor.

Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Formu
Yurtdışında eğitim gören Çadlı öğrenciler, Çad dışında ilk kez Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilen forumda buluştu.
 
Yurtdışındaki Çadlı Öğrenciler Forumu, Maltepe'deki Şehit Mustafa Kaymakçı Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda başladı.
 
Türkiye ve Kıbrıs'taki Çadlı Öğrenciler Birliği koordinesinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türk Hava Yolları, Deniz Feneri Derneği destekleriyle gerçekleştirilen forumda iki ülkenin milli marşları okundu. Etkinlikte, birliğin faaliyetlerinin anlatıldığı video sinevizyondan izlettirildi.
 
Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, burada yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli bölgelerindeki üniversitelerde eğitim gören Çadlı öğrencilerin bir araya gelerek ülkelerine ilişkin sorunları masaya yatırmaları ve bu sorunlara çözüm arama anlayışlarının önemine değinirken, bunun uluslararasılaşma açısında da önemli olduğunu söyledi.
 
Er, Türkiye'deki yüksek eğitim kurumu sayısının 205 olduğunu, bunlardan 128'inin devlet üniversitesi, 72'sinin vakıf üniversitesi ve 5'inin de vakıf meslek yüksekokulu olduğunu belirterek, 160 bin akademisyenin ders verdiği söz konusu eğitim kurumlarında okuyan öğrenci sayısının 7 milyon 610 bini geçtiğini, öğrenci sayısı bakımından Türkiye'nin Avrupa yüksek alanı içerisinde Rusya'nın ardından en fazla öğrenci bulunduran ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer aldığını ifade etti.
 
Er ayrıca, yüksek öğretimde okuyan uluslararası öğrenci sayısının 128 bine yaklaştığını sözlerine ekledi.
 
"Çad'ın dünya sahnesinde hak ettiği yere ulaşması için çaba sarf etmelerini istiyoruz"
 
YTB Başkan Yardımcısı Sait Yusuf da insana yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğunu anlatarak, Türkiye'nin dünyanın en fazla yardım taşıyan ülkesi olduğunu bildirdi.
 
Kurum faaliyetlerine ilişkin bilgiler de veren Yusuf, Türkiye'nin uluslararası öğrencilerin yetiştirilmesi açısından dünyanın önemli merkezlerinden biri olduğunu, ülkede 110 bin civarında uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü ifade etti.
 
YTB olarak dünyanın 170 ülkesinden 20 bine yakın öğrenciye burs verdiklerini söyleyen Yusuf, "Biz elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanma gayreti içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıl Çadlı 31 öğrenciye burs vermişiz, önümüzdeki yıl bu sayı 50'si lisans, 35'i yüksek lisans olmak üzere 85 oldu. Biz genel dengeleri bozmayacak şekilde burslanmayı daha da arttıracağız." dedi.
 
Türkiye'nin burs verdiği öğrencilerden sadece ülkenin fahri temsilcileri olmalarını beklemediklerini dile getiren Yusuf, "Biz burslandırdığımız öğrencilerin sadece Türkiye'nin temsilcileri olmalarını istemiyoruz. Biz, kendi ülkelerini kalkındırmalarını, ülkelerinin halkını kalkındırmalarını istiyoruz. Çadlı öğrencilerimizden de Çad'ın dünya sahnesinde hak ettiği yere ulaşması için çaba sarf etmelerini istiyoruz." ifadesini kullandı.
 
31 ülkede "Türkiye Mezunları Derneği"nin faaliyet gösterdiğini, önümüzdeki süreçte bu sayısı 80'e çıkarmayı planladıklarını kaydeden Yusuf, bunun hem ülkeler arasındaki ilişkilere, hem de bulunduğu ülkedeki istihdama katkı sağlayacağına vurgu yaptı.
 
"Türkiye'nin insan odaklı gayretleri sempati oluşturuyor"
 
Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ise Çadlı öğrencileri Türkiye'nin kalbi İstanbul'da misafir etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
 
Çad'da önemli insani yardım çalışmalarına imza attıklarına değinen Cengiz, Çad'da 200 köyde içilebilir su kuyusu açtıklarını, üçüncü yüz köy için de çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Cengiz, TİKA başta olmak üzere Türkiye'deki diğer yardım kuruluşlarının da Çad'da binlerce su kuyusu açtığına işaret etti.
 
Çadlı öğrenciler de konuşmalarında Türkiye'nin kendilerine olan desteğini yakından hissettiklerini belirtirken, Türkiye ve Kıbrıs'taki Çadlı Öğrenciler Birliği'nin 2012 yılında 10 öğrenci ile kurulduğunu, günümüzde 40 ilde 532 öğrenciyi kapsadığını dile getirdi.
 
Forum, 8 Eylül Cumartesi günü sona erecek.
 
Kaynak: haberler.com
Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.