Haberler

Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız

04-05-2022

İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu Beyefendi Deniz Feneri Derneği olarak Kemmune’de inşa ettiğimiz Halidi Bağdadi Cami’nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin video konferans yöntemiyle katıldığı, "Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında yaptırılan briket evlerin açılışı AFAD'ın koordinatörlüğünde ve İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu Beyefendi ve projeye destek veren sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin iştirakleri ile gerçekleştirildi. İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu Beyefendi Deniz Feneri Derneği olarak Kemmune’de inşa ettiğimiz Halidi Bağdadi Cami’nin açılışını yaptı.

Türkiye'nin bölgeye "yardım köprüsü" kurduğunu, 77 bin projelendirilen, 57 bin bitirilen, 9 bini devam eden ve 50 binine de taşınılan evlerin açılışını yaptıklarını dile getiren İçişleri Bakanımız Sn. Süleyman Soylu Beyefendi konuşmalarında “Burası sadece briket evlerin açılışının yapıldığı bir alan değildir. Burası, zenginliğin şımarttığı dünyaya karşı, mazlumların zulümle karşı karşıya kaldıktan sonra sesi çıkmayan dünyaya karşı, iki yüzlü dünyaya karşı itirazın olduğu ve hakkın sesinin yükseldiği alandır. Allah'ın, bizim dinimizin ve inancımızın bize bir emri var; biz kardeşiz." dedi.

İlk muhacirin yurdumuza adım attığı günden bu yana ensar olarak ülkemizde, kardeş olarak Suriye’nin dört bir yanında yardım çalışmalarını sürdürmeyi vazife gören Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz Beyefendi gerçekleştirilen açılış töreninde duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

Muhterem kardeşlerim, az önce T.C. Cumhurbaşkanımız video konferans ile buraya katıldı. İçişleri Bakanımız burada, sivil toplum kuruluşlarımız burada. Tüm Türkiye’nin devletiyle, milletiyle burada olduğunu ifade etmek istiyorum.
İnsanlık tarihinin yazıldığı bu topraklarda yeni bir tarih yazılıyor. Bu tarih kitaplarında Türkiye ve Suriye kardeşliği yer alacak inşallah. Suriye istikrara kavuşuncaya kadar Türkiye devletiyle, milletiyle ve sivil toplum kuruluşlarıyla her zaman yanınızda yer alacaktır. Deniz Feneri Derneği olarak 2.000 briket evi tamamladık. Bir cami inşaatını tamamladık. 16 derslikli bir okulumuzun inşaatı şu anda devam ediyor. Bu bölgede bir hastane projemiz de yapım aşamasında. Ben özellikle Sayın İçişleri Bakanımıza bu güzel açılışı şereflendirdiği için şükranlarımı arz ediyorum.

Kemmune’de inşa ettiğimiz Halidi Bağdadi Cami’nin açılışının ardından Suriyeli muhacir yavrularımıza bayram hediyeleri dağıttık onların bayram sevincine ortak olduk. Hediyelerin dağıtımı sırasında açıklama yapan Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Osman Acun Bey, “bayramların buruk geçtiği bu coğrafyalarda çocukları sevindirmenin mutluluğunun tarifi olamaz. Derneğimize briket ev bağışı yaparak çocukların yüzünde gülücüklere vesile olan tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Sizler de “Suriye Kamplarına Yardım” çalışmalarımıza destek olarak kardeş coğrafyamızın yaralarını sarabilirsiniz.

Toplam