Deniz Feneri Afganistan'ın Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor

21-02-2022

Deniz Feneri Derneği, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve AFAD’ın koordinasyonuyla Türkiye’den Afganistan’a yola çıkan “İyilik Treni” ile bölgeye ulaştırdığımız yardımları ihtiyaç sahiplerine teslim ettik.

Deniz Feneri Derneği, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve AFAD’ın koordinasyonuyla Türkiye’den Afganistan’a yola çıkan “İyilik Treni” ile bölgeye ulaştırdığımız yardımları ihtiyaç sahiplerine teslim ettik.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldız ve Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt Afganistan’ın yaralarını sarmak üzere yola çıkan “İyilik Treni” ile bölgeye ulaşan yardımlarımızın dağıtımını koordine ettiler.

Afganistan halkı için yıllardır tüm imkanlarını seferber eden derneğimiz yalnızca Ocak ayında bağışçılarımızın destekleriyle Afganistan’a ulaştırdığı un, gıda, giyim ve battaniye yardımıyla toplamda 6 tır insani yardımı ile savaş mağduru ailelerin bir nebze de olsa rahatlamalarına vesile oldu.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldız ve Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt, birçok resmi temasta bulundu. Afganistan Afet Bakanı Mevlevi Abbas ve Afganistan Göç Bakanı Yardımcısı Arsalan Haruti’yi ziyaret etti. Son olarak Kabil'de gıda yetmezliği sebebiyle hastalanan çocukların kaldığı İndira Gahndi Çocuk Hastanesi’ni de ziyaret ederek, çocukların durumunu yerinde inceledi.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldız Beyefendi bölgedeki son durum ve gerçekleştirilen yardım çalışmalarına dair düşüncelerini şöyle ifade etti:

Yirmi yıl Rusya ve yirmi yıl da Amerika ile savaşan yorgun bir ülke Afganistan. Yaklaşık bir hafta Afganistan’daydık. Bu süre zarfında Türkiye Büyükelçiliğimiz, Mezar-ı Şerif Başkonsolosumuz, Türk Kızılayı Yetkililerimiz, Maarif Vakfımızın Yetkilileri ve Afganistan Göç Bakanı, Afet Bakanı, Başbakan Tefrişat Başkanı ile görüştük. Bu görüşmelerde bizlere partner kuruluşumuz Mevlana Derneği yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

Afganistan’da maalesef birçok sıkıntı var. Bu sıkıntıların başı ise açlık, gıda yok. Kağıt üzerinde para var lakin bankalarda karşılığı yok. Ziyaretlerimizin arasında bir de çocuk hastanesi vardı. Başhekim ve doktorlarla görüştüğümüzde sıkıntıların temelinde maddi yetersizliğin olduğunu belirttiler, aşı ve ilaç yok.

Sokaklar ve caddelerde emniyet sağlanmış durumda. Halk ve Taliban Yetkilileri barışık bir durum sergiliyor. Genel anlamda ciddi bir kontrol söz konusu. Fakat sistem yok. Buna rağmen insanlar ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Türkiye’den çok ciddi beklentileri var ve halkımızı çok seviyorlar. Türkiye’ye kucak dolusu selam ve dualarla döndük. Ülkemiz bir tren dolusu yardımı bölgeye ulaştırdı, bir trenimiz yolda ve bir tren de hazırlanıyor. Ramazan Bayramı’na kadar her on günde bir Türkiye’den Afganistan’a tren sevk edileceği bilgisi bizlere ulaştı. Bu bilgiyi Afganistan’daki yetkililerle paylaştığımızda memnuniyetlerini ilettiler.

Yetimlere yetim harçlığı ve mağdur ailelere gıda yardımı ulaştırdık. Ciddi anlamda destek bekleyen yetimhaneler olduğunu tespit ettik. Her biri için neler yapabileceğimiz hakkında notlarımızı alarak ülkemize döndük. İnşallah üzerimize düşen her ne ise hayırsever destekçilerimizle beraber yapacağız.

Samimi ve profesyonel bir şekilde çalışan partner kuruluşumuza teşekkür ederiz. Bizleri sıcak bir şekilde karşılayan Afgan kardeşlerimiz ve yetkililerimize müteşekkiriz. Deniz Feneri Derneği olarak yaklaşık dokuz yıldır sürdürdüğümüz Afganistan yardımlarımızı arttırarak devam ettireceğiz.”

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Koordinatörü Hamit Kunt Beyefendi ise izlenimlerini şöyle ifade etti:

“Afganistan’da dünyanın uzaktan gösterdiği gibi bir güvenlik sorunu yok. Ülkenin her yerine yolculuk yapmanız mümkün. Fakat ciddi anlamda bir yoksulluk hakim. Ülkenin zenginleri servetlerini de alarak bu toprakları kendi kaderine terk etmişler. Ayrıca Amerika’nın 7 milyar dolara el koymasıyla ülke maaşların bile karşılanamadığı bir hale gelmiş durumda. Afganistan zaten yoksul olan bir ülke iken şu anda açlık sınırının da altına düşmek üzere.
Bir terör örgütü olarak dünyaya bildirilen Taliban şu anda ülkenin iktidarında. Ancak Taliban dağlardaki Taliban değil. Hiçbir şekilde sokakta halka müdahale eden bir yapı söz konusu değil. Bu durum devam ettirildiği taktirde ülkenin yararına olacağı görülüyor.

Ülkede yer alan farklı grupların hepsi kendi iktidarlarını düşlüyor. Bu durum uzun vadede ülke adına büyük sıkıntılara sebep olabilir. Fakat bu eşiği aşmaları ülkenin gelecekte daha iyi ve istikrarlı bir hale gelmesini sağlayacaktır. Temennimiz tabi ki bu yöndedir.
Afganistan’ın bugün ciddi bir dram yaşadığını unutmamamız gerekiyor. Acil yardımın kesilmemesi gerektiği gözle görünür vaziyette. İlerleyen süreçte ise yerinden edilmiş halkların yuvalarına dönmeleri ve düzenin sağlanması için büyük projelerin gerçekleştirilmesi lazım. Bizler de bu durumun bilincinde olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

Ülkede yaşanan sıkıntıların aşılması ve Afganistan’ın yaralarının sarılması için bugün üzerimize düşen “Afganistanlı Kardeşlerimize Acil Yardım” ulaştırmaktır. Sizlerden de en temel ihtiyaç olan “Un Yardımı” ve “Gıda Yardımı” için desteklerinizi bekliyoruz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam