Haberler

Deniz Feneri Derneği'nden CHP'ye ve Deniz Baykal'a Dava.

24-02-2009

Deniz Feneri Derneği, uzunca bir süredir Almanya Deniz Feneri e.V. isimli dernekle ilgili iddiaları kullanarak, kişilik haklarına her fırsatta ...

Deniz Feneri Derneği, uzunca bir süredir Almanya Deniz Feneri e.V. isimli dernekle ilgili iddiaları kullanarak, kişilik haklarına her fırsatta saldırıda bulunan Deniz Baykal ve CHP'yi dava etti.

Deniz Feneri Derneği, uzunca bir süredir Almanya Deniz Feneri e.V. isimli dernekle ilgili iddiaları kullanarak, kişilik haklarına her fırsatta saldırıda bulunan Deniz Baykal ve CHP'yi dava etti. Bugün (23 Şubat 2009) Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği'ne verilen dava dilekçesinde, Deniz Feneri Derneği'nin 1998 yılında insani yardım yapmak ve yoksullukla mücadele etmek için kurulmuş bir sivil toplum örgütü olduğu; 10 yılda hiçbir ayrım yapmaksızın 500.000 aileye, ortalama iki buçuk milyon kişiye yardım ulaştırdığına dikkat çekildi. Dilekçede, Deniz Feneri hakkında bu güne kadar yolsuzluğa ilişkin herhangi bir açılmış dava, soruşturma vs. bulunmadığı belirtildi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal ve Yöneticilerinin, her fırsatta Deniz Feneri Derneği'nin adını ve iyilikle özdeşleşen markasını; Almanya'daki Deniz Feneri e.V ile bire bir bağlantılı olduğu iddiasıyla yolsuzlukla itham ettikleri ifade edildi. Dilekçede, Deniz Feneri yöneticileri tarafından daha önce de defaten açıklanan, Deniz Feneri Derneği ile Almanya'da hakkında dava açılan Deniz Feneri e.V. isimli derneğin farklı kuruluşlar olduğu, aralarında herhangi bir hukuki bağ olmadığı konusuna vurgu yapıldı. Bu durumun CHP Genel Başkanı ve Yöneticileri tarafından açıkça bilinmesine rağmen Deniz Feneri ismini karalamak için bilinçli olarak yanıltıcı açıklamalarda bulunduklarına dikkat çekildi. Müvekkilin devamlı siyasi amaçlı mağdur edilmesinin engellenmesi ve mağduriyetin ortadan kalkması ve ileride yapılabilecek saldırıların önlenmesini sayın Mahkemenizden talep etmemiz bir zaruret olmuştur denilen dilekçenin sonunda, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Yöneticilerinin Deniz Feneri Derneği ismini doğrudan veya dolaylı olarak yolsuzluk, usulsüzlük gibi olumsuzlukla anmasının önlenmesi yolunda tedbir kararı verilmesi talep ediliyor.

Toplam