Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım
09-12-2016
Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım

Deniz Feneri Derneği’nden Suriye’ye Acil Yardım

 5 Tır Dolusu 125 Ton Un İç Savaşın Mağdurlarına Gidiyor

Deniz Feneri Derneği Suriye’de Halep’in hemen kuzeyindeki Azez bölgesi’nde iç savaşın mağduru ihtiyaç sahibi aileler için hazırlanan 5 tır dolusu 125 ton un, 22 ton kömür , 14527 parça giyim, 150 soba, 600 soba borusu, 14400 lt sıvı yağ  Ankara’dan yola çıktı.

 

Derneğin Genel Müdürü Ali Karayılan denetiminde hazırlanan gıda yardım tırlarının tamamı Suriye’nin Azez bölgesine gidiyor.

 

Karayılan yaptığı yazılı açıklamada ”Savaşın bütün acımasızlığının ortasında kalan hemen yanı başımızdaki Halep’te mazlum kardeşlerimizi unutmadık.

 

Komşusu açken kendisi tok uyumayan bir Peygamberin ümmetiyiz.

 

Bu vesile ile böylesi büyük bir kampanyayı başlatan ve kısa bir sürede tırlar dolusu tam 125 ton un yardımını birlikte organize etmemize katkı sağlayan bütün arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ise yaptığı açıklamada,  Birleşmiş Milletler'in kurmuş olduğu mekanizmanın fiilen Suriye'deki katliamın ortağı olduğunu söyledi.

 

Genel Başkan Avukat Mehmet Cengiz, altı yıldır Deniz Feneri Derneği olarak ve topyekün millet olarak Suriyeli vatandaşların bu dramına bir nebze olsun merhem olmaya çalıştıklarını belirterek dernek olarak bugüne kadar gıda, giyim ve sağlık malzemelerinden oluşan bine yakın tırı Suriye içerisine ve sınırlardaki yaşamaya çalışan Suriyeli vatandaşlara insani yardım olarak ulaştırdıklarını söyledi.

 

Artık bu yardımların bir işe yaramadığı noktasına geldiklerini vurgulayan Mehmet Cengiz, "Ben bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak bunu ifade etmek istiyorum. Çünkü Suriye'de Halep'te insanlık ölüyor. İnsanlık katlediliyor ve dünya seyrediyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) kurmuş olduğu mekanizma fiilen Suriye'deki katliamın ortağı. Malumunuz Rusya, Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve şuan Esad'ın en büyük destekçisi. Bizzat bombardımanları kendi uçaklarıyla yapan o yavrucakları, anneleri, babaları, masum insanları katleden asıl faillerden birisi Rusya'dır. Bugün yapılması gereken özellikle uluslararası mekanizmaları harekete geçirmektir. Birleşmiş Milletler acilen toplantıya davet edilmeli ve Rusya bir şekilde buna razı edilerek Esad ile birlikte yapmış olduğu katliam önlenmelidir" diye konuştu.

 

"Can güvenliği sağlanırsa yardım gidebilir"

Suriye'de can güvenliğinin sağlanması halinde yardımların gönderilebileceğini belirten Cengiz, "Şu anda da yardım gidebileceğini, yeter ki can güvenliği noktasında cesaret edip oralara kadar gidebilmek. Yani can güvenliği açısından kendisini güvenli olarak görebilen yardım gönüllüleri her noktaya yardım götürebilir. Ancak şunu kabul etmek gerekir ki şuan Halep'in özellikle doğusunda çok ciddi manada bombardımanlar yapılıyor. Tanklardan atışlar, top atışları yapılıyor. Yakın mevzilerde çok ciddi çatışmalar var. Bu çatışma bölgelerinin içerisine can güvenliği açısından yaklaşmak çok da kolay bir şey değil" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.