HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Deniz Feneri'nde Tarihi Bir Gün Daha
13-07-2020
Deniz Feneri'nde Tarihi Bir Gün Daha

Deniz Feneri'nde Tarihi Bir Gün Daha

“1000 Şehidimiz Adına 1000 Su Kuyusu”projemiz İçişleri Bakanımız’ın da katıldığı coşku ve duygu yüklü bir programla start aldı.

10 Temmuz 2020 Cuma günü Deniz Feneri Genel Merkezimiz, yine tarihi bir ana şahitlik edilen bir programa sahne oldu. İçişleri Bakanlığı ile Derneğimizin arasında imza edilen protokolle “1000 Şehidimiz Adına 1000 Su Kuyusu” projemizin tanıtım töreni yapıldı.

 

Programımızın onur konuğu İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu idi. Bakanımız’ın yanında İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ersoy, İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Cumhurbaşkanlığı Danışmanlarından Sayın İsrafil Kışla, Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Ömer Arısoy, İstanbul İl Emniyet Müdürümüz Sayın Zafer Aktaş, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürü Sayın Erkan Kılıç ve İl Müdürü Sayın Ömer Okumuş, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İhsan Erkul, kaymakamlarımız, STK ve iş dünyasından ASSAM Derneği adına Em. Alb. Ersan Ergür, Albayrak Grubu adına Mesut Albayrak ve CEO Prof.Dr. Ömer Bolat , Adıyamanlılar Vakfı adına Ömer Özkartal, ASKON adına Bekir Aydın, Biruni Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Yüksel, Ekol Group adına Doç.Dr. M.Naci Efe, Eminevim adına A.Sefa Üstün, F.Merve Üstün, MÜSİAD temsilcisi, İnsan ve Medeniyet Hareketi adına Mehmet Güney, İstanbul Ticaret Odası adına Münir Üstün, İDSB adına Av. Ali Kurt, ÖNDER adına Sabri Otağ, Safir Kolejleri adına Dr. Cemil Keskin, TGTV adına Av. Hamza Akbulut, Yeni Dünya Vakfı adına Mahmut Göksu ve Yıldız Holding adına Av. İbrahim Taşkın ile Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı.

 

Şehit Kaymakam M.Fatih Safitürk’ün babası değerli büyüğümüz Asım Safitürk ve Şehit Polis A.Alp Taşdemir’in kıymetli babası İbrahim Taşdemir Hocamız da programımıza iştirak ederek manevi destekte bulundular.

 

Şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Beninli hafız Ahmed Yunus aşr-ı şerif okudu. Kur’an tilavetinden sonra protokol konuşmalarına geçildi. Ev sahibi olarak kürsüye çıkan Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet CENGİZ, konukları selamlayarak proje hakkında bilgiler verdi. Cengiz, “Bugün burada Deniz Feneri tarihinin önemli anlarından birine şahit oluyoruz. Sayın Bakanımızın ve diğer tüm değerli misafirlerimizin teşrifleri ile tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Allah’a şükürler olsun ki bizler, yılmadan-bıkmadan tüm engellemelere ve karalamalara rağmen en iyi bildiğimiz şeyi, iyilik yapmayı sürdürerek bugünlere eriştik. Deniz Feneri’ni yok etmek isteyen malum yapı ve onun destekçilerine prim vermeden, ayakta kalarak ve işimize dört elle sarılarak ülkemizde ve dünyadaki milyonlarca mazluma el uzatmaya devam ettik. 25 yıl önce bir Ramazan ayında başlayan iyilik hareketi bugünlere ulaştı ve kökleri-dalları 65 ülkeye uzanan bir iyilik çınarına dönüştü. Bugün de farklı, yeni ve hayırlı bir proje ile necip milletimizin desteklerini, susuzluk çeken kardeşlerimize ulaştırmak arzusundayız. İstedik ki bu projeyle vatanımız için canlarından geçen aziz şehitlerimizin adını ülkemizden binlerce km ötede yaşatalım. Sayın Bakanımız’a bu fikrimizi açtığımızda bize, “hiç durmayalım, hemen bu hayırlı faaliyete başlayalım, bizler de elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” dedi sağ olsun. Gördüğünüz gibi kısa bir süre içinde projeyi olgunlaştırıp karşınıza çıkıyoruz ve diyoruz ki bağışlarınızla gelin şehitlerimizin adını kardeşlerimizin dualarına ortak edelim.” dedi.  

 

Programda söz alan İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya da Türk STK’larının ve Deniz Feneri’nin dünyaya ulaşan iyilik ve hayır faaliyetlerden bahsederek, “Sizler, devletimizin ve milletimizin hayır elini mazlumlara uzatarak bayrağımızı, bilmediğimiz, görmediğimiz coğrafyalarda dalgalandırıyorsunuz. Bu nedenle her türlü övgü ve desteği hak ediyorsunuz” dedi.

 

Daha sonra kürsüye gelen İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu duygu yüklü bir konuşma yaparak şehadetin ve iyilik yapmanın öneminden bahsetti. Soylu, “Bu ülke öğretmenlerini, askerlerini, polislerini, korucularını, hakim ve savcılarını, hatta yardıma giden sivil memurlarını şehit vererek ayakta durmaktadır. Onları anmak, anılarını yaşatmak, hikayelerini anlatmak inanın ki böyle kürsülerden yapılacak kolay bir iş değildir. Her seferinde bizler o anaların babaların yanında bulunuyoruz ve onlardaki vakarı görünce inanın ki bu devletin ne kadar güçlü, sarsılmaz ve yıkılmaz olduğunu bir kere daha anlıyoruz.

 

Sadece ülkemiz sınırlarında değil, Irak’ta, Azez’de, İdlib’te bu devletin bekası için canlarını veren kahramanlarımıza ne kadar dua etsek azdır. İşte onların adını yaşatmak için böyle hayırlı projelerle karşılaşınca da duygulanıyoruz. Sağolsun Deniz Feneri Başkanı ve değerli yöneticileri bu güzel işi düşündüler ve bize sundular. Biz de tabii ki evet deyip hemen başlayalım dedik.

 

Deniz Feneri gibi sivil toplum kuruluşlarımızın ülkemizde ve gittikleri diğer ülkelerde yaptıkları faaliyetleri izliyor ve takdir ediyoruz tabii. Hele susuz kalan o gariban Afrikalı yavrucakları görünce bu dünyanın ne kadar zalim ve acımasız olduğunu bir kere daha anlıyoruz. O coğrafyalara sadece sömürü için, kölelik için gidip yer altı ve yer üstü kaynaklarını kurutup insanlarını yokluğa mahkum eden kokuşmuş Batı zihniyetini kabul etmiyoruz. Bizim medeniyetimiz merhamet, iyilik ve hayır üzerine kurulmuştur. O nedenle ben bu medeniyetin adını “iyilik medeniyeti” olarak isimlendiriyorum.” dedi.

 

Bakan Soylu, program iştirak eden başta şehit yakınları, STK ve işadamlarını da anarak tebrik ve teşekkür etti. Konuşmalardan sonra karşılıklı imza töreni icra edildi ve projeye kaynak sağlayacak klasik otomobil satışı yapıldı. Mersinli hayırsever bağışçımız M.Ali Yıldırım’ın kayınpederine ait olan 1961 model klasik Mercedes bizzat Bakanımızın teşviki ile projeye 62 kuyu bağışlayan Eminevim’e hediye edildi. Program bitmeden kısa süre içinde icra edilen bağış yarışında da 1000 kuyumuzun 500’ü toplanmış oldu.

 

Genel Başkanımız Av. Mehmet Cengiz ve Başkan Yardımcımız Coşkun Yıldız, Bakan Soylu’ya anlamlı bir de hediye takdim ettiler. Azez’de 2016 yılındaki bombalamalarda yıkılan ve maalesef ev halkının tamamının hayatını kaybettiği bir evden çıkarılan ve savaşın tüm izlerini taşıyan bir pelüş oyuncak törene katılanları da duygulandırdı. Bakan Süleyman Soylu ve beraberindeki heyet daha sonra lojistik depomuzu gezip Deniz Feneri modeli hakkında bilgiler aldı. Fotoğraf çekiminden sonra sona eren tören çok sayıda basın mensubu tarafından da takip edildi.

 

Törenden sona bir mesaj yayınlayan Genel Başkanımız Cengiz, başta İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Vali Ali Yerlikaya olmak üzere tüm konuklara teşekkür ederek, projeye destek veren STK ve işadamlarına şükranlarını iletti.

 

Recep Koçak'ın kaleminden haberin hikayesini okumak için Tıklayın 

 

 

 

 

 

 

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.