Deniz Feneri´nden Diyarbakırlı Gençlere Altın Bilezik. | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Deniz Feneri´nden Diyarbakırlı Gençlere Altın Bilezik.
21-05-2008
Deniz Feneri´nden Diyarbakırlı Gençlere Altın Bilezik.

Deniz Feneri´nden Diyarbakırlı Gençlere Altın Bilezik.

"Altın Bilezik" projesi kapsamında Diyarbakır´da başlatılacak olan "Doğalgaz İç Tesisatçılığı ve Kaynakçılık Eğitimi" ile ...
"Altın Bilezik" projesi kapsamında Diyarbakır´da başlatılacak olan "Doğalgaz İç Tesisatçılığı ve Kaynakçılık Eğitimi" ile Güneydoğu´da artan işsizlik ve yoksulluk problemlerine yönelik kalıcı çözümler sağlanması hedefleniyor.

Deniz Feneri Derneği tarafından projelendirilen; Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uluslararası Gaz Eğitim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (UGETAM) gibi kurumlarca da desteklenen "Doğalgaz İç Tesisatçılığı ve Kaynakçılık Eğitimi İle Geçim Temini Projesi" hayata geçiriliyor. Diyarbakır´daki ihtiyaç sahibi ve işsiz kişilerle birlikte okul bünyesinde eğitimlerine devam eden öğrencileri de kapsayacak şekilde tasarlanan projenin 5 yıl süreyle aktif olarak uygulanması planlanıyor. Proje kapsamında temelden eğitime alınacak kişilere 3 ay süreyle verilecek eğitimle yılda ortalama 120 kişinin direkt olarak istihdama kazandırılması beklenirken, dolaylı olarak faydalanacak öğrenciler ve diğer kişilerle birlikte bu rakam 300 civarına çıkacak. Diyarbakır Burhanettin Yıldız Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde kurulacak olan Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı- Doğalgaz Eğitim Atölyesi´nde alacakları eğitim ile istihdam ortamı oluşturulacak gençlerin ailelerine gelir getirme imkanı doğuyor. Bu sayede ailelerin sosyo-ekonomik kalkınmaları hızlanarak artması bekleniyor. 2008 yılının Ağustos ayından itibaren bölgede doğalgaz dağıtımlarına başlanacak ve bu alandaki kalifiyeli ara eleman ihtiyacının ortaya çıkacak olması projenin önemini kat kat artırdı. Proje ile genelde Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde özelde ise Diyarbakır ilinde artan işsizlik ve yoksulluk problemine yönelik kalıcı çözümler sağlanması hedefleniyor. Bölgede genç nüfusun fazlalığı, işsizlik oranlarının yüksekliği, istihdam olanaklarının kısıtlı olması, ihtiyaç sahibi olmaları, herhangi bir işlerinin veya mesleklerinin bulunmaması sebebiyle 17-30 yaş arası kişilerin proje dahilinde eğitime alınacak. Alacakları pratik ve teorik eğitim sonucunda başarılı olan katılımcılara Türkiye genelinde geçerli UGETAM ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilerek istihdama kazandırılacak. Balık vermenin değil balık tutmayı öğretmenin fazlasıyla önem kazandığı günümüzde, Deniz Feneri Derneği de üzerine düşen görevi yerine getirmenin ve bu yönde gayret sarf etmenin hazzını yaşıyor.
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.