Deniz Feneri´nden Sosyal Dönüşüme Büyük Yatırım | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Deniz Feneri´nden Sosyal Dönüşüme Büyük Yatırım
25-05-2010
Deniz Feneri´nden Sosyal Dönüşüme Büyük Yatırım

Deniz Feneri´nden Sosyal Dönüşüme Büyük Yatırım

Deniz Feneri, 1.200.000 TL yatırım yaparak Uşak´ta hayata geçirdiği Saanen Keçisi Yetiştiriciliği projesini basına tanıttı.

Deniz Feneri Derneği, TC. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı destekleriyle hayata geçirdiği sosyal dönüşüm projeleri ile yoksul ailelere geçim kaynakları sunuyor.

 

Sosyal dönüşüm projelerinin uyguladığı köylerde hayat değişiyor, yaşam standardı yükseliyor. Köylüler geçimlerini sağlamakla kalmıyor, köydeki değişim ve gelişimin sonuçlarından da faydalanıyor. Deniz Feneri ; arıcılık, saanen keçisi yetiştiriciliği, etlik koyun yetiştiriciliği, seracılık, üzüm bağı, meyvecilik, alabalık yetiştiriciliği gibi alanlarda sosyal dönüşüm projeleri uyguluyor.

 

Deniz Feneri Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, Genel Başkan Yardımcısı Recep Koçak ve Genel Sekreteri İbrahim Altan Uşak´ın Banaz ilçesine bağlı Ulupınar Köyü´nde uygulanan Saanen Yetiştiriciliği projesini basına tanıttı. Banaz Kaymakamı Mustafa Asım Alkan´ın da katıldığı proje tanıtım merasiminde Deniz Feneri ´nin Ramazan Ağabey´i İbrahim Uğurlu, Gazeteci Yazar Hüseyin Öztürk, Burç FM Genel Müdürü Bünyamin Şen, İzmir Ege Manşet Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Halit Tunç ve çeşitli gazetelerin temsilcileri de hazır bulunarak aileler ile sohbet etti. Daha Önce Çanakkale´nin Yenice ilçesine bağlı Armutçuk Köyü ve İzmir´in Kiraz ilçesine bağlı Solaklar köyünde uygulanan proje son olarak Uşak´ın Banaz İlçesi Ulupınar Köyü´nde hayata geçirildi. 2007 yılında arazi alımı ve ağıl inşaatıyla başlayan proje 2008 yılında ailelere keçilerin verilmesiyle devam etti.

 

Başlangıçta 250 olan keçi sayısı 2010 yılına ulaşıldığında 500´ü bulmuş durumda. Saanen keçilerinin tercih edilme sebebi ise keçilerin ormana zarar vermesi ve süt veriminin yüksek olması. Köylüler artık keçilerden elde ettikleri sütü, imal ettikleri peynir ve tereyağı satarak geçimlerini sağlıyorlar. Projeye katılan her bir ailenin yardıma ihtiyacı kalmadığı gibi, aileler, bir müddet sonra ihtiyaç sahiplerine yardım eder duruma geliyor. Uşak ili Banaz ilçesi Ulupınar Köyü Saanen Keçisi Yetiştiriciliği Projesi kapsamında yapılanlar:

 

o 50 dönüm arazi satın alındı, etrafı çevrildi.

o 10 aileye aile başına 25 keçi olmak üzere toplamda 250 keçi verildi.

o 3 ağıl yapıldı (Proje bitiminde ağıl sayısı da 10 adet olacak).

o 10 bakıcı evi yapıldı.

o Bir idari bina yapıldı (İçinde veteriner odası, kütüphane ve misafirhane bulunuyor).

o Bir süt sağım merkezi yapıldı (20 keçinin aynı anda sağılabiliyor).

o Sondaj vurularak su çıkarıldı.

o Altyapı yenilendi.

o Trafo yenilendi.

o Çevre düzenlenmesi yapıldı.

o Aileler yem, ilaç, nakit ve ayni yardımlarla desteklendi. Devam eden ve % 90´ı tamamlanmış olan bu proje tamamlandığında maliyeti yaklaşık 1.200.000 TL (Bir milyon iki yüz bin TL) olacak. Aileler kademeli olarak aldıkları keçileri Deniz Feneri aracılığı ile başka ailelere vererek projenin dönüşümünü sağlıyorlar. Deniz Feneri Derneği, Saanen Keçisi Yetiştiriciliği projesi için her Çanakkale, İzmir Kiraz ve Uşak Banaz´da toplam 2.200.000 (İki milyon iki yüz bin TL) yatırım yaptı.

 

24 Mayıs 2010

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.