Haberler

Deniz Feneri'nden Sel Mağduru Patani Halkına Yardım

21-01-2015

Deniz Feneri, kısa süre önce Filipinler’de meydana gelen afetin yaralarını sarabilmek için bölgeye yardım ulaştırdı.

Deniz Feneri, kısa süre önce Filipinler’de meydana gelen afetin yaralarını sarabilmek için bölgeye yardım ulaştırdı.

Filipinler’in güneyini vuran sel ve şiddetli fırtına 53 kişinin ölümüne neden olmuştu. Jangmi tropikal fırtınasından dolayı en az 86 bin kişi ise evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.


Yaşanan afetin ardından Deniz Feneri Derneği, Chokeyae, Kuwae, Bertae, Lako, Saemo, Ekeang, Chenga, Tokjong, Pakaharang, Kuala Tawa, Kuala Seno, Basae, Kubang Buaya, Kuala Bruas, Lempeng, BenangPrau ve Panare köylerinde bin aileye gıda ve ilaç yardımında bulundu.

\"\"

Filipinler’deki afet mağdurlarına ulaştırılan gıda kolilerinin içerisinde pirinç, makarna, ketçap, konserve balık, şeker, içme suyu vb. malzemeler yer aldı.

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz, afet sonrası Filipinler’e yapılan yardımlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Genel Başkan Cengiz yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Deniz Feneri Derneği ve Türkiye merkezli diğer sivil toplum kuruluşları dünyanın farklı coğrafyalarında zulüm, baskı, afet gibi sebeplerle naçar kalmış insanlara yardım eli uzatıyor. Dünyanın farklı milletlerinden,kültürlerinden ve dinlerinden olan insanlar ile köprüler kuruyoruz. Bölgenin gerçek durumu hakkında bilgi sahibi olmak için gidip görmek gerekiyor. Derneğimiz geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda Tayland’ın Patani bölgesindeydi.

Tayland’ın güneyinde yer alan Patani ile II. Abdülhamit Han döneminde yakından ilgilenmişiz. Tayland genelinde 6 milyon Müslüman bulunuyor. Patani bölgesinde ise 3 milyon Müslüman var. Buradaki insanlar çok sistematik bir şekilde dinlerinden, kültürlerinden, örf ve adetlerinden koparılmışlar. Yakın tarihe kadar şiddet kullanılarak yapılan asimilasyonlarla birlikte, 2004 yılında bir Ramazan Bayramı sabah namazı sonrası,cami askerler tarafından çembere alındı ve cemaat kurşunlandı. Orada 32 şehit verildi. Ertesi gün yapılan protestolar sırasında da sivil halk kurşuna dizildi. Cenazeler, askeri açık kamyonetlere balık istifi üst üste yığıldı. Sonrasında birmücadeledönemi başladı. Patani’de halk asimile olmamak için resmi prosedürün dışında kendi okullarını açarak kimliklerini muhafaza etmeye çalışıyor.

Patani’de sık sık askeri barikatlarla karşılaşmak mümkün. Hayatlarını, ciddi baskılar altında sürdürüyorlar. Deniz Feneri Derneği yardım elini Patani’den çekmeyecek. Yakın zamanda meydana gelen sel felaketi sonrası şu günlerde çok sayıda köyde gıda ve ilaç yardımları yapıyoruz.
Hamiyetperver halkımızın yardımları devam ettiği sürece, esaret altındaki Müslüman ülkelere sahip çıkmaya devam edeceğiz.“

Toplam