HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Deprem Öncesi İyonosferde Değişiklik Oldu
17-05-2008
Deprem Öncesi İyonosferde Değişiklik Oldu

Deprem Öncesi İyonosferde Değişiklik Oldu

Tayvan'a ait bir uydunun, Çin'de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremden önce iyonosfer tabakasındaki değişimleri kaydettiği ortaya ...
Tayvan'a ait bir uydunun, Çin'de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremden önce iyonosfer tabakasındaki değişimleri kaydettiği ortaya çıktı.

Chine Times Gazetesi, Tayvan'a ait Formosa-3 isimli uydunun, Sichuan'da meydana gelen ve ardında büyük bir tahribat bırakan 7.8 büyüklüğündeki depremden önce iyonosfer tabakasında değişiklikleri gözlemlediğini yazdı. Depremin merkez üssünün yakınlarından geçen uydunun yaklaşık 1 kilometre kare alanda kayıt aldığı ve depremden 15 gün öncesine kadar iyonosfer tabakasında elektrik yüklü 1.2 milyon adet atom parçacığı bulunduğunu ancak depremden 1 gün önce yani 11 Mayıs tarihinde ise bu sayının yarı yarıya düşerek 600 bine gerilediği açıklandı. Öte yandan 2006 yılında Tayvan Ulusal Uzay Araştırmaları Birimi tarafından fırlatılan Formasa-3, o tarihten bu yana Richter ölçeğine göre 5 ve üzerindeki 63 depremin iyonosfer tabakasındaki etkilerini kaydetti. Bu kayıtlara göre iyonosferdeki bu değişimlerin ardından yüzde 70 oranda deprem geldi. Bu arada 12 Mayıs günü Çin'in güneydoğusundaki Sichuan'ı vuran 7.8 büyüklüğündeki depremde 20 binden fazla insan hayatını kaybetti, 500 binden fazla ev ise yerle bir oldu. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.