Dünya'da Corona Virüs Salgını

17-03-2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü ülkemizde de görüldü. Geçmiş olsun diyoruz.

Dünyayı Etkisine Alan Corona Virüsü

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan önce Çin’i ardından Asya ve Avrupa ülkelerini etkisine alan Corona virüsü (KOVİD-19: “ko” korona, “vi” virüs, “d” disease (hastalık), “19” 2019) şu anda tüm dünyayı tehdit eden bir salgın haline gelmiştir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (WHO) corona salgınını “pandemi” küresel salgın ilan etmiştir.

Çin, İran, İtalya, Fransa gibi ülkelerde çok hızlı bir şekilde yayılıp kitlesel ölümlere de neden olan corona ile ilgili ülkemiz çok hızlı hareket edip virüsün yaygın olarak görüldüğü ülkelerle geçici olarak uçak seferlerini ve karayolu seyahatlerini durdurma, giriş çıkışlara ara verme gibi bir çok önlem almıştır.

Ardından gezi, eğitim, umre gibi nedenlerle yurtdışında bulunan vatandaşlarımız ülkemize getirilmiş, bu kişiler ciddi sağlık taramalarından geçmiştir. Hastalığın yaygınlığının artması nedeniyle de geçici karantina uygulaması aşamasına geçilmiş durumdadır. Bu nedenle umreden dönen vatandaşlarımız İstanbul, Ankara, Konya gibi çeşitli illerimizde boşaltılan yurtlarda geçici olarak 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır.

Bütün dünyayı etkisi altına alan her geçen gün artan vaka ve ölü sayılarıyla hepimizi tabii olarak endişeye sevk eden korona virüsü ne yazık ki ülkemizde de görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde, doğu batı kuşak yollarının ortasında yer almamız, hem nüfusun çokluğu hem de jeopolitik konumumuz nedeniyle bu tür salgınların görülmesi beklenebilir bir durumdur. Ayrıca birçok milletten milyonlarca turisti ve çalışmak/eğitim için gelen kişileri misafir eden bir ülkeyiz. Sağlık Bakanlığımız’ın tüm açıklamalarında da zaten virüsün, bu ve benzeri nedelerle ülkemizde görülmesinin yüksek ihtimal olacağı vurgulanmıştı.

Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca başkanlığında Sağlık Bakanlığımızın ve İçişleri Bakanlığımızın aldığı çok ciddi tedbirler nedeniyle korona virüsü ülkemize 3 ay gibi bir gecikmeyle gelmiştir. Vaka sayıları her gün artıyor, duamız virüse bağlı ölümlerin olmaması yönündedir. Bu aşamada devletimiz tüm kurum ve yetkilileri ile üzerine düşeni yerine getiriyor.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi özellikle virütik salgınlarda en önemli şey ise kişisel temizliktir. Corona virüsünde de (KOVİD-19) gerek bakanlık yetkilileri gerekse de uzman doktorlar, birey olarak alacağımız tedbirlerle hastalığa yakalanmama ya da yakalandıysak da etkisini azaltmanın mümkün olduğunu belirtiyorlar. Bunun için hepimizin üzerimize düşen basit ama etkili görevler vardır.

İşte korona virüsten korunmanın yolları:

 1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın.

 2. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

 3. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.

 4. Kıyafetlerinizi 60-90 derece normal deterjanla yıkayın.

 5. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

 6. Öksürme ve hapşırma arasında ağız ve burunu tek kullanımlık mendille kapatın, mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

 7. Yurtdışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.

 8. Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve detarjanla her gün temizleyin.

 9. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.

 10. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

 11. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.

 12. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.

 13. Hiçbir kişisel eşyanızı (havlu gibi gündelik eşyaları) ortak kullanmayın.

 14. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

Bunların dışında da pek tabii ki özellikle sosyal medyadan yayılan temelsiz, bilimden uzak, bizleri paniğe sevk edecek asılsız haberler, görseller ve videolar gibi paylaşımlardan uzak durmakta yarar var. Unutulmamalıdır ki afetlerin ve hastalıkların birinci ilacı öncelikle sakin kalmak, paniğe kapılmamak ve sadece uzmanlara ve yetkililere güvenmektir.

Bu süre zarfında kişisel temizliğimizden başlayarak, yaşadığımız ortamları ve çalıştığımız mekanların temizliğine azami seviyede dikkat etmeli, mümkün olduğunda toplu yerlerden uzak durmalıyız. Çok zaruri olmadıkça topluluk içinde bulunmamalı, birbirimizle mesafemizi korumalı, toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı asgariye indirmeliyiz. Sarılmak, tokalaşmak, öpüşmek gibi doğal hale getirdiğimiz uygulamaları bir süre ertelemeli, bakanlık yetkililerinin açıklamalarını dikkate almalıyız.

Bu vesileyle başta milletimize ve tüm dünyaya geçmiş olsun diyor, Rabbimiz'den bu felaketi de en hasarsız şekilde atlamayı niyaz ediyoruz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam