Erzurum'da iyilik gönüllüleriyle buluştuk

09-05-2017

Deniz Feneri Derneğinin “Gönüllüyüm Gönüllüsün Gönüllüyüz” projesi kapsamında organize ettiği eğitim programlarının birisi de Erzurum’da gerçekleştirildi.

Deniz Feneri Derneğinin “Gönüllüyüm Gönüllüsün Gönüllüyüz” projesi kapsamında organize ettiği eğitim programlarının birisi de Erzurum’da gerçekleştirildi.

Programın açılışında selamlama konuşmasını Deniz Feneri Derneği Doğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Ömer Sait Aksoy yaptı. Aksoy, bölge temsilciliğine bağlı 15 ilde gerçekleştirdikleri yardım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Daha sonra, Deniz Feneri Derneği Gönüllü İlişkileri Sorumlusu Abdullah Cemil Üzer’in takdimiyle Deniz Feneri Derneği İletişim Koordinatörü Recep Koçak söz alarak derneğin kuruluş hikayesini anlattı ve gönüllülerin Deniz Fenerinde hangi alanlarda ne tür destekler verebileceğini izah etti.

Koçak davetli grubuna yaptığı konuşmada şu mesajları verdi: “Deniz Feneri iyilik hareketinin yola çıktığı 1996 yılına göre Türkiye 3-4 kat zenginleşti. Ama her dönemde gönüllü kuruluşlarımızın ilgi, alaka ve desteğine muhtaç ailelerimiz bulunacaktır. Devlet son yıllarda yaptığı düzenlemelerle ihtiyaç sahiplerine yeni yeni imkanlar sağlıyor, ciddi destekler veriyor. Bununla beraber insani yardım kuruluşlarına ihtiyaç her daim devam edecektir. Öte yandan yurt dışı projeleri ile dünyanın mazlum ve mağdurlarına ulaşmayı sürdürüyoruz. Bütün bu faaliyetleri yaparken daha fazla gönüllü desteğine ihtiyacımız var. ”

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman ise “Bir Yardım Kuruluşunda Gönüllü Olmak” konulu konuşmasında çok önemli hatırlatmalarda bulundu.

Yaman, konuşmasında hayatın içinden etkileyici kesitler sundu, çarpıcı hikayeler paylaştı. Yaman, “İyiliğin de afetleri vardır. İyilerin zayıf noktalarını, hangi durumlarda hata yapabileceklerini, istismar edilebileceklerini bilmeden yola çıkarsanız çabuk yorulursunuz, üzülürsünüz. Önemli olan uzun mesafeli iyilik koşusuna hazırlıklı olmak ve pes etmeyip bir ömür boyu iyiliklerin içinde kalmaya devam etmektir. Evlerini ziyarete gideceğiniz ihtiyaç sahibi ailelere dair önceden hazırlıklı olmanız onlara sağlayacağınız faydayı artıracaktır. Onların gerçeklerini bilerek yaşadıkları mekanlara gitmeniz yaşamanız muhtemel hayal kırıklıklarını önleyecek, onlarla doğru iletişim kurmanızı yardımcı olacaktır.” dedi.

Anne babalara da önemli hatırlatmalarda bulunan Yaman, çocuklarla vakit ayırmayı, onlarla iletişimde hep samimi olmayı ve etkili bir dinleyici olmayı tavsiye etti.

Sonunda katılımcılarına sertifika verilen gönüllü eğitimi programına çoğunluğu üniversite öğrencisi çok sayıda gönüllü ve gönüllü adayı katıldı.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam