Haberler

İdlib İçin Bir Araya Geldik

10-01-2020

Memur-Sen ve Hak-İş'in düzenlediği "İdlib Yardım Bekliyor" kampanyası için Ankara'daydık.

Memur-Sen ve Hak-İş Konfederasyonu, İdlib'deki insani drama "dur" demek için, Derneğimiz, Türk Kızılayı, AFAD ve İHH ile birlikte, "İdlib Yardım Bekliyor" çağrısıyla başlattığı yardım kampanyası ortak basın açıklaması Memur-Sen Genel Merkezinde gerçekleşti.

Yardım kampanyasının ilk aşamasında toplamda 400 bin TL'lik bir bağış gerçekleştirildi.

\"\"

Memur-Sen Konfederasyonu ve Hak-İş Konfederasyonu da iç savaşın yoğun olarak yaşandığı İdlib’deki insani drama kayıtsız kalmadı. Türkiye’nin iki önemli emek örgütü, ortak bir yardım kampanyası başlattı. Yardım kampanyasına başta derneğimiz olmak üzere, İHH İnsani Yardım Vakfı, Türk Kızılayı ve AFAD katıldı. "İdlib Yardım Bekliyor” çağrısıyla İdlib için bir yardım kampanyası düzenlendi. İlk aşamada 400 bin TL'lik bir bağışın gerçekleştirildiği kampanyanın açılışı, Memur-Sen Genel Merkezi'nde yapıldı.

Düzenlenen ortak basın açıklamasına Deniz Feneri Derneği Başkanımız Av. Mehmet Cengiz, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili İsmail Hakkı Turun ve AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu katıldı.

\"\"

Derneğimiz adına konuşan Genel Başkan Mehmet Cengiz “Suriye’deki kriz son yüzyılda yaşanan en ağır krizlerden bir tanesidir. İç savaşın 10. yılına giriyoruz. Bugün idlib’de yaşananlar Suriye krizinin en ağır olanıdır. Suriyeliler açısından İdlib artık son kale olarak görülüyor. İdliblilerin Türkiye’den başka sığınacakları bir limanları yok. Türkiye 10 yıldır vicdanını dünyaya haykırıyor. Bu yardım kampanyasında 2 konfederasyonun bulunmuş olması yardım konusunda ne kadar duyarlı olduğumuzun en önemli göstergesidir. 2 konfederasyonun ülkemizde çok büyük bir karşılığı var. Bu yüzden bu kampanyanın önemi de son derece büyük.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İdlib’te yıllardır insani bir dram yaşandığını belirterek, dünya kamuoyunun bu drama sessiz kaldığını söyledi. İdlib’te yaşananların ilk olmadığını vurgulayan Yalçın, “Emperyal sömürü düzeni, özellikle İslam beldeleri olmak üzere dünyanın her bir köşesine çöreklenmiş; kan emiyor, sömürüyor, Müslümanlara soykırım uyguluyor." ifadelerini kullandı.

\"\"

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise yaptığı konuşmada İdlib’te insanlığın merhamet ve vicdan duygularının öldüğünü belirterek “En büyük trajedi bu ölümlere karşı insanlığın sessiz kalmasıdır. Körfez savaşında bir karabatağın petrole bulanmış görüntülerini günlerce ekranlardan eksik etmeyenler, balinanın karaya vurmasını günlerce kurtarma operasyonuyla dünyaya anlatanlar her gün onlarca yüzlerce insanın katledildiğini görmüyor, duymuyorlar.” şeklinde konuştu.

Türk Kızılayı, AFAD ve İHH temsilcileri de basın toplantısında birer konuşma yaptılar.

\"\"

Toplam