Haberler

İmam Hatipler İyilikte Yarıştı, Şimdi Ödül Zamanı!

28-04-2017

“Anadolu İmam Hatip Liseleri Uygulamalı İyilik Proje Yarışması” sonuçlandı “İyilik Okulu Ödülleri-2017” 26 Mayıs’ta Ankara’da sahiplerini buluyor…

Deniz Feneri Derneği ve ÖNDER-İmam Hatipliler Derneği Derneği tarafından, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün destekleyerek onay verdiği ve Türkiye’deki tüm Anadolu İmam Hatip Liselerindebaşarıyla uygulanan “Anadolu İmam Hatip LiseleriUygulamalı İyilik Proje Yarışması”sonuçlandı.

Projelerin son kabul tarihi olan 31 Mart’tan sonra, daha önce Şartname’de ilan ettiğimiz kuruluş temsilcilerinden oluşan “Seçici Kurul”, çeşitli konularda gelen ve hepsi birbirinden iddialı yüzlerce iyilik projesi içerisinden en iyilerini belirleyip dereceye sokmak için, yine daha önce Şartname’de belirttiğimiz Değerlendirme Kriterleri’ne göre ince eleyip sık dokuyan bir duyarlılıkla çok yoğun bir çaba gösterdi.

Deniz Feneri Derneği’nin okullarda başarıyla yürüttüğü ”İyilik Okulu” Projesinin bir parçası olarak bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz “uygulamalı iyilik” yarışması sürecinde okullardan ve öğrencilerden aldığımız olumlu tepkiler, yüreği iyilik dolu öğrencilerimizin projeyi de fırsat bilerek, sosyal sorumluluk kuşağını kuşanıp iyilik adına harekete geçmeleri ve adeta birbiriyle yarışarak bize gönderdikleri yüzlerce proje bizi mutlu etmiş ve uygulamalı iyilik projesinin bizim tarafımızdan bakıldığında amacına ulaştığının bir göstergesi olarak değerlendirilmiştir.

Seçici Kurul’un yaptığı değerlendirmeler sonucunda ödüle layık görülen projelere bakıldığında, bazı projelerin, bir nevi “uygulamalı değerler eğitimi modeli” olarak önümüzdeki dönemlerde diğer okullarda da “örnek proje” şeklinde uygulanabileceği düşüncesine ulaşmak bizi bir kat daha mutlu etmiştir.

Bir projede yer alan, “Bu bir iyilik yarışmasından çıkmıştı bizim için. Sanki gayemiz olmuştu o çocukların tebessümü” şeklindeki öğrencilerimizin değerlendirmesi, aslında bu projenin amacını ve ruhunu ortaya koyan ve bunun öğrencilerimiz tarafından da benimsendiğini gösteren bir yaklaşımdır. Amacımız bu ruh ve bu yaklaşımın, ülkemizdeki bütün okullarımızda da uygulanabileceği ve ortaya çıkabileceği bir “iyilik iklimi”ne katkı vermektir.

Dereceye giren projeler ve okulların ödülleri, 26 Mayıs 2017 Cuma günü Ankara’da MEB Şura salonunda saat:10:00’da Protokol, MEB yetkilileri, dereceye giren projelerin öğrencileri- danışman öğretmenler - ilgili okulların yetkilileri, halkımız ve medya temsilcilerinin katılımıyla yapılacak ödül töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Seçici Kurul’un büyük bir titizlikle yaptığı değerlendirme sonunda ödüle layık görülen ve derecelendirmenin ödül töreninde açıklanacağı projelerin isimleri ve okulları alfabetik olarak şu şekilde belirlenmiştir:

Atlayıp Geçme Toplayıp Geç Çevreye ve İnsana İyiliği Seç– DEMETEVLER KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ / YENİMAHALLE/ANKARA

Merhamet Köprüleri Kuruyoruz– NECMETTİN ERBAKAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ / KAHRAMANMARAŞ

Ona Bir Masal Anlatsana– ŞEHİT DEMET SEZEN KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ / YENİMAHALLE/ANKARA

Sen Gül Çocuk– KAYAPINAR KIZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ / KAYAPINAR/DİYARBAKIR

Sessiz İyilik– ŞEHİT AKIN SERTÇELİK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ / ATAŞEHİR/İSTANBUL

Yüzünüz Gülsün Gönlümüz Huzur Bulsun- YUNUS EMRE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ/ KARABAĞLAR/İZMİR

Toplam