HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv İyilik Elimizi İdlib'e Uzattık
23-03-2020
İyilik Elimizi İdlib'e Uzattık

İyilik Elimizi İdlib'e Uzattık

"Bir aradayız İdlib'in yanındayız" dedik ve İdlib'e iyilik elimizi uzattık. 

İblib’de 2019 yılı ortalarında başlayan ve kitlesel bir soykırım hareketine dönüşen saldırılarda milyonlarca insan evlerini terk etti. Rus ve İran destekli Rejim unsurlarının kendi halkını acımasızca bombalaması, Suriye’de yeni bir insanlık trajedisinin doğmasına neden oldu.

 

İdlib’te sıkışan siviller tek çare olarak yurtlarından kaçıp bizim sınırlarımıza doğru kaçtılar. 2019’un son günlerinde başlayan bu kaçış maalesef milyonlarca insanı mağdur etti. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlı ve hastalar yine en çok etkilenen kesimler oldu.

 

Türkiye ve milletimiz her zamanki gibi yine merhamet elini masumlara açtı ve tüm dünyanın görmezden gelmesine rağmen İdlibli sivillere yardım etti. Başta Cumhurbaşkanımız’ın çağrısı olmak üzere tüm devlet yetkililerinin, sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin ve basının yardım çağrılarına halkımız her zamanki gibi büyük bir alicenaplıkla cevap verdi.

 

Bir Aradayız ve İdlib’in Yanındayız” sloganıyla başlayan yardım faaliyetlerine derneğimiz de anında çalışmalara başladı. Web sitemizden, SMS hatlarımızdan ve birebir aramalarımızla başlattığımız “İdlib’e Destek” projemizle mazlumların imdadına koştuk. İlk etapta kış şartlarından dolayı, acil ihtiyaç olan battaniye, çadır, kıyafet, çizme ve gıda gibi malzemeleri hemen bölgeye ulaştırdık. Üst düzey yetkililerimizle beraber uzman personelimiz Hatay sınırında inşa edilen geçici kamplara ulaştılar. Durumu bizzat müşahede ettik ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik.

 

İdlib’e Destek projemizin akabinde bölgede bir depo tuttuk ve barınma sıkıntısını giderecek briketten yaptığımız “İdlib Deniz Feneri Evleri” projemize başladık. Projemiz halkımızdan ve başka kurumlardan büyük destek gördü. Böylece ilk etap evlerimizi Esenler Belediyesi ile bitirdik ve muhacirlere teslim ettik. Ardından başka kurum ve derneklerle de benzer çalışmalara imza attık.

 

Tabii savaş ortamının devam etmesi, Rejimin hain saldırıları sonucu 36 askerimizin şehit olması ve devletimizin Bahar Kalkanı Harekatı’nı başlatması çalışmalarımızı doğal olarak sekteye uğrattı. Ancak gerek Hatay Valiliği’nin gerekse de koordinasyonda görevli Türk Kızılayı’nın derneğimize olan teveccühü sayesinde yardım faaliyetlerimiz sürdü. Evlerin yanında çadır dağıtımlarına başladık. Ayrıca şube ve temsilciliklerimizden bölgeye yardımlar da gelmeye devam etti. Gaziantep Temsilciliğimiz koordinesinde lojistik ve dağıtım personellerimiz bir yandan yardımları organize ederken bir yandan da mültecilere dağıtmaya devam ettiler. Evlerimiz teslim edilmeye çadırlarımız bölgeye sevk edilmeye ve kurulmaya devam etti.

 

Bugüne kadar İdlib bölgesine gıdadan giyime, battaniyeden una, sobadan medikal malzemelere kadar 13 sevkiyatta 31 TIR, 3 kamyon ve 3 kamyonetle toplam 37 araçtan oluşan bir filoyla yardım sevki gerçekleştirdik. Bunun yanında hayırsever işadamları ve kurumlar da derneğimiz vasıtasıyla çeşitli yardımlar gönderdiler. Bunlar da biri de Adıyamanlılar Vakfı idi. Vakıf üyelerinin topladığı ayni ve nakdi yardımlar sonucunda İdlibli mazlumlara 20 TIR insani yardım malzemesi ulaştırdık.

 

Şu ana kadar İdlib bölgesine 20 milyon liradan fazla yardım malzemesi sevk ettik. Yardım faaliyetlerimize, ne yazık ki tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle ara verdik. Devletimizin ve derneğimizin aldığı önlemler neticesinde salgın tehlikesi geçene kadar bölgeye giriş çıkışlarımızı bir süreliğini durdurduk. Ancak bu sıkıntıları da milletçe atlatacağımıza inancımız tamdır. İnşallah en kısa zamanda hayat normale dönecek ve Deniz Feneri İdlibli mazlumlara yardıma yeniden devam edecektir.

 

 

 

 

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.