Haberler

Koronavirüse Karşı Temizlik ve Gıda Yardımlarımız Başladı

26-03-2020

"#EvdeKalTurkiye biz sana geliriz" dedik, temizlik ve gıda dağıtımlarımıza başladık.

Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını ne yazık ki ülkemizi de tehdit ediyor. Her geçen gün vaka sayısı ve kayıplarımız maalesef artıyor. Sağlık Bakanımız başta olmak üzere, Bilim Kurulu ve uzman doktorlar bu salgına karşılık en büyük görevin bireysel önlemler olduğunu belirtiyor.

Bu önlemlerden en önemlisi de el ve beden temizliği. Bunun yanında evimizin, çalışma yerlerimizin ve sık kullandığımız eşyaların da dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Ayrıca sosyal mesafeyi korumak, mümkün olduğunca evlerimizden çıkmamak, toplu faaliyetlerin içinde yer almamak, seyahatlerimizde mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını değil, tekil araçları kullanmak; zorunda kalırsak da aramızdaki mesafeye dikkat ederek bu araçları kullanmak başlıca önlemler arasında.

Koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “pandemi (küresel salgın)” ilan edildikten sonra devletimiz de bu salgına karşı bir dizi tedbirler almış durumda. Kafe, restoran, kahvehane, lokal gibi alanların kapatılması, marketlere, şehirlerarası otobüslere getirilen kısıtlar, 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkmalarının engellenmesi gibi…

İşte bizler de Deniz Feneri olarak bu salgına karşı kendi dernek merkezimiz ve temsilciliklerimizde önlemler aldığımız gibi evlerinden çıkamayan ihtiyaç sahibi aileler için de çeşitli çalışmalar başlattık. Öncelikle “Koronavirüse Karşı Temizlik ve Gıda Yardımı” kampanyamızı duyurduk. Bu proje kapsamında ihtiyaç sahibi kişi ve ailelerin erişmekte zorlanacakları temizlik maddelerini ve gıda ürünlerini tedarik ediyor ve onlara ulaştırıyoruz. Önceliğimiz, 65 yaş üstü, evde bakıma muhtaç, yakını olmayan, düşük gelirli ya da hiç gelir sahibi olmayan yoksullardır. Bu kişileri tespit ediyor ve onlardan başlamak kaydıyla tüm ihtiyaç sahibi ailelerimize bu setlerimizi ulaştırıyoruz.

Ayrıca artık bir klasik haline gelen ve Ramazan ayında dağıtmaya başladığımız gıda kumanyalarımızın dağıtımını öne çekmiş bulunuyoruz. Ramazan’ın müjdecisi mübarek Şaban ayının başlamasını da fırsat bilerek gıda kolilerimizi dağıtmaya başladık.

Bağışçılarımız destekleriyle ihtiyaç sahiplerine bu sıkıntıları en az derecede hissettirmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başta şube ve temsilciliklerimizin bulunduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Erzurum, Şanlıurfa, Gaziantep, Afyon, Kastamonu, Kocaeli gibi iller olmak üzere daha sonra da tüm illerimize bu yardımlarımızı ulaştıracağız. Bu kapsamda her ay 10 bin aileye gıda kolisi dağıtmayı planlıyoruz.

Hiçbir düşmanın ve hastalığın, bir ve beraber olup dayanışma içinde mücadele eden milletimizden daha büyük ve güçlü olmadığı bilinciyle, bu sıkıntılı günleri de bilimin ışığı ve duaların gücüyle aşacağımıza olan inancımız tamdır. İçinde bulunduğumuz şu mübarek günlerin bereketi ve rahmeti hürmetine Rabbimiz’den duamız, başta milletimizin, İslam beldelerinin ve tüm insanlığın koronavirüs ve benzeri salgın afetlerinden en kısa zamanda kurtulması olacaktır.

Deniz Feneri, “yeryüzünde son yoksula ulaşıncaya kadar” çalışmalarına devam edecektir.

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

\"\"

Toplam