Lübnan'ın Yaralarını Sardık

11-08-2020

Lübnanlı kardeşlerimizi yalnız bırakmadık ve patlama faciasının hemen ardından bölgeye ulaştık.

Tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşayan Lübnan’a, tüm dünyadan önce yine devletimiz ve milletimiz ulaştı.

Kurban Bayramı’nın hemen sonrasında 4 Ağustos 2020 Salı günü Beyrut Limanı’nda meydana gelen büyük patlamada maalesef 200 ölü 6000’e yakın yaralı var. İç savaştan sonra Lübnan’ın yaşadığı en büyük felaket olan patlama sadece limanı değil tüm Beyrut’u yıktı. Binlerce evin hasar gördüğü şehirde onbinlerce insan mağdur oldu.

İç siyasi çalkantılar ve pandeminin etkisiyle ekonomik olarak da zor günler geçiren dost Lübnan halkına her zaman olduğu gibi ilk yardıma koşan ülke Türkiye oldu. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla hem devletimiz hem de STK’lar hemen harekete geçti ve Lübnan’ın yaralarını sarma konusunda adeta bir yarış içine girildi.

Biz de Deniz Feneri olarak 25 yıldır olduğu gibi bu kez de mazlumları yalnız bırakmadık. Yönetim Kurulu Üyelerimiz Osman Acun ve M.Ammer Çetin Beyler hemen bölgeye ulaştılar ve ilk tespitlerden sonra mağdur halka gıda ve çeşitli yardım malzemeleri ulaştırdılar. Ayrıca web sitemizde hemen “Lübnan İçin Acil Yardım” kampanyamızı açtık.

Bölgenin ve insanların hali gerçekten içler acısı durumda. Yıllardır süren iç karışıklıklar, ekonomik sıkıntılar, salgın hastalık derken bir de bu patlama ile Lübnan neredeyse iflas etmiş durumda. Tarihi, dini ve kültürel bağlarımızın olduğu dost Lübnan’ı bu süreçte yalnız bırakamayız. Fransa, İngiltere, ABD ve İsrail gibi sömürgeci ülkeler, bu patlama nedeniyle niyetlerini zaten açık etmiş durumdalar. Fransız Cumhurbaşkanı Macron, Lübnan’a gidip, “biz gelmezsek buralar Türklere kalır” diyerek bunu açıkça ifade etti.

Bu nedenle kardeşlerimizi yalnız bırakamayız, onlara hem maddi hem manevi destekler vermeli, mazlumları müstemleke ellere mahkum etmemeliyiz. Her zaman olduğu gibi bu insani krizde de inanıyoruz ki iyiliksever insanımız ihtiyaç sahibi Lübnanlı kardeşlerimizin ellerinden tutacaktır.

Web sitemizden “Lübnan İçin Acil Yardım” kampanyamıza bağış yapabilir, ayrıca AFET yazıp 5560’a 1 SMS ile 10 TL gönderebilirsiniz.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam