Nijer'de Umudun Adı: Deniz Feneri

28-02-2009

2009'un Şubat ayında Nijer'e giden ekibimiz geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Ekip Nijer'de bulunduğu süre içinde 150 katarakt ...

2009'un Şubat ayında Nijer'e giden ekibimiz geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Ekip Nijer'de bulunduğu süre içinde 150 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi.

Njier, adı anıldığında akıllarda; açlık, kuraklık ve yoksullukla vücut bulan ülke. Deniz Feneri , maddi imkanların yetersizliği, iklim ve eğitimsizlik nedeniyle insanların yoksul ve mutsuz olduğu Nijer'e ışığını 2005 yılında ulaştırmaya başladı. Deniz Feneri derneği, 2005 yılında yaşanan kuraklık ve çekirge istilası sonucu meydana gelen, ülkenin uluslar arası boyutta SOS verdiği kıtlık ve açlık döneminde 200 ton acil gıda dağıtımı yaptı, kara kıtanın en zorda kalmış ülkesinde. Deniz Feneri , 2006 yılında ramazan ve kurban döneminde yine gıda yardımlarını sürdürdü Nijer'de. 30 tonluk bir su deposu ve 4 köyün faydalanacağı bir güneş enerjisi sistemi kurdu. Nijer halkına önce yiyecek sonra da hem içmeleri hem de tarım için kullanmaları amacıyla temiz su kuyuları açtı. Ailelerin kendi ayakları üzerinde kalabilmeleri ve ülkede hayvancılığın da gelişmesi için aile başına 10 keçi olmak üzere toplam 9.000 keçi dağıttı. Deniz Feneri ülkedeki açlık, temiz su, tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkısının ardından 2007 yılında da sağlık alanında faaliyetlere başladı. Önce Afrika'nın en yoksul iki ülkesinin; Nijer ve Nijerya'nın ortak kullanabileceği 40.000 kişiye hizmet verecek bir sağlık merkezi inşa etti. Yeryüzü Doktorları Derneği işbirliği ile Nijer'de bulunan ve sayıları çok az olan doktorlara çeşitli ameliyatlar konularında eğitim verdi. Ülkede gerçekleştirdiği fistül ameliyatları ile toplumdan dışlanmış kadın ve çocuklara umut, katarakt ameliyatları ile de görmeyen gözlere hayat ışığı oldu. Deniz Feneri , tüm bu faaliyetleri yaparken gıda yardımlarını da ihmal etmedi. 2008 yılında da doktor eğitimleri, tıbbi malzeme yardımları, fistül ve katarakt ameliyatları, su kuyusu açılması ve gıda yardımları devam etti. 2009'un Şubat ayında Nijer'e giden ekibimiz geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye döndü. Ekip Nijer'de bulunduğu süre içinde 150 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi. Şimdi, 150 Nijerlinin gözleri artık etrafını, ailesini ve sevdiklerini daha net görebilecek, onlar artık dayata daha mutlu gözlerle bakabilecek. Deniz Feneri Nijer'de çalışmaya ve umut olmaya devam edecek.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam