Ramazan Yardımlarımız

21-05-2020

Bu yıl Ramazan ayını, salgın nedeniyle buruk olarak yaşasak da iyilik faaliyetlerimize ara vermeden devam ettik.

Türkiye, dünyanın dört bir yanında yardıma muhtaç insanların yüzünü mübarek Ramazan ayında da güldürdü. Hem devlet hem de sivil yardım kuruluşları aracılığıyla mazlum coğrafyalarda milyonlarca insana yardım elini uzattı.

Dünya ve Türkiye salgın hastalık koronavirüs sebebiyle zor zamanlardan geçtiği bu dönemde bile ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadı. Türkiye’de kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahipleri de payına düşen sıkıntıyı bu dönemde yoğun olarak hissetti.

Deniz Feneri Derneği kurulduğu günden bu yana olduğu gibi bu Ramazan’da da ulaştırdığı yardımlarla dünyada ve Türkiye’de on binlerce ihtiyaç sahibi aileyi mazlum ve mağdur müslümanları, sunduğu birbirinden farklı Ramazan projeleri ile de hayırseverleri mutlu etti.

Bir Kumanya da Sen Bağışla

Bu proje kapsamında Ramazan öncesinde yurtiçi ve yurtdışında 15 bin aileye gıda kolisi dağıtıldı. Salgın döneminde başlayan dağıtımlarımız Ramazan boyunca artarak devam etti. Bireysel ve başta Ülker, Kaanlar Vakfı ve Muslim Hands gibi kurumsal bağışçılarımızın destekleriyle onbinlerce ihtiyaç sahibine ulaştık.

Ramazan bereketini, gıda kolileri ile yoksul sofralarına taşımak isteyen hayırseverler, içinde kuru gıda ve kahvaltılık malzeme bulunan 150TL’lik 4 kişilik aileye 1 aylık yetecek gıda kolilerinden bağışlayarak destek oldular.

5000 Yetime Bayram Harçlığı

Bu bayram 5000 yetim çocuk, Deniz Feneri’nin kendilerine ulaştıracağı 125 TL'lik bayram harçlığıyla mutlu oldu.

Yetim iftarına salgın engeli

“İslam Dünyası Yetimler Günü” olarak kabul edilen Ramazan’ın 15’ci günü, 3 kıta 21 ülkede yetim sofraları kurup, gıda dağıtımı yapılması planlanmış ancak bütün dünyayı kasıp kavuran Covid19 salgını yüzünden alınan önlemler çerçevesinde toplu olarak yapılan iftar uygulamaları yasaklanmış bulunmaktadır.

İdlib kırsalında bulunan bir yetim köyünde “Dünya Yetimler Günü” münasebetiyle 4 günlük bir iftar programı düzenledik.

Ayrıca Burundi ve Bangladeş’te muhtaçlar için kısıtlı da olsa iftarlar düzenlendi, Filistin Gazze ve Yemen’de Ramazan ayı boyunca kapı kapı sıcak yemek dağıtımı yapıldı.

Suriyeli kardeşlerimize yardım

Suriye’de İdlib kırsalında 3.000 Suriyeli aileye gıda dağıtımı yaptık. Derneğimizin her türlü ihtiyacını karşıladığı Suriye’deki Azez bölgesinde binlerce kişinin barındığı “Deniz Feneri Haremeyn ve Ehli Şam” kampında gıda ve temizlik maddesi dağıtıldı.

Bayramlık

Filistin Gazze’de çocuklar bayramlık hediyelerini aldılar bayram sabahını yeni kıyafetleri ile karşılayacaklar.

Fitre ve Fidye

Deniz Feneri Derneği olarak Afrika ve Asya’nın yoksul ülkelerinde 100’lerce ihtiyaç sahibi insana hayırseverlerin fitre ve fidye bağışlarını ulaştırdık.

Dünyada Ramazan

Yardımlarınızı bu yıl yine uzak diyarlara ulaştırdık. Afganistan, Bangladeş, Burundi, Filistin, Karadağ, Lübnan, Makedonya, Somali, Sudan, Yemen’in de aralarında bulunduğu 20 ülkede yapılan gıda dağıtımı ve yetimlere yönelik bayram harçlığı kardeşlik bağlarımızı pekiştirdi.

Giriş Yap

Kod Gönder

Toplam