Savaşın 2. Yıldönümünde Gazze Hala Yardım Bekliyor

29-12-2010

Büyük çoğunluğu sivil bin 400'den fazla Filistinlinin öldüğü, 6 bine yakın kişinin de yaralandığı Gazze operasyonu ikinci yılına ...

Büyük çoğunluğu sivil bin 400'den fazla Filistinlinin öldüğü, 6 bine yakın kişinin de yaralandığı Gazze operasyonu ikinci yılına girdi.

Halk Yeni Saldırı Endişesi Yaşıyor Hayat şartlarının giderek kötüleştiği bölgede Filistinliler hala yardım bekliyor ve yeni bir saldırı endişesi taşıyor. İsrail Gazze sınırına modern tanklar yerleştiriyor. Bölge Yerinde Sayıyor Bölgede ise şartlar İsrail'in gerçekleştirdiği saldırıdan sonra adeta yerinde sayıyor. Uluslararası kuruluşlara göre on binlerce öğrenci halen demir barakalar ya da konteynırların içinde eğitimlerini sürdürürken, hayat şartları da gittikçe ağırlaşıyor. İsrail'in yıktığı on binlerce binanın enkazı halen temizlenmedi, yollar ise tamir edilemedi. Halkın çoğu yurtdışından gelecek yardımlara muhtaç. Hayat Şartları Giderek Ağırlaşıyor Bölgedeki hastaneler zor şartlarda hizmet verebiliyor. Ancak tedavisi kolay hastalara müdahale edilebiliyor. Bölgedeki su kaynakları da gittikçe kirleniyor ve halk dünyanın en kirli sularıyla ihtiyacını gideriyor. Elektrikler halen düzenli olarak verilemiyor, telefon ve internet hizmetleri sağlıklı yürütülemiyor. Daha önce ticaretinin önemli bir kısmını Mısır'la tüneller yoluyla gerçekleştiren Gazzeliler, Tüneller Kapanıyor Mısır'ın yerin altına beton duvarlar örmesi ve hassas sensörler yerleştirmesi ile bu imkanını da büyük ölçüde kaybetti. Mısır, tünellerin işlevini tamamen sona erdirebilmek için Gazze sınırına 30 metre yüksekliğinde kuleler de inşa ediyor. Gazze Halkı Destek Bekliyor Deniz Feneri bölge halkının kendi geçimini sağlaması, kendi ihtiyacını giderebilmesi için kalıcı yatırımlara devam ediyor. Siz de bu projelere katılarak Gazze Halkı´na destek olabilirsiniz. Öğrenci Desteği Projesi Gazze İslam üniversitesi ve Gazze Teknik Üniversitesi´nde okuyan ancak eğitimleri için gereken harç bedelini bulamayan öğrencilere destek olun. Meyve Yetiştiriciliği Projesi Gazze´de 150 aile için satın alınan 150 dönüm araziye mevye fidanları dikildi. Fidanların aralarına diktikleri kıvırcık vs.. gibi yeşillikleri aileler pazarda satarak geçimlerini sağlamaya başladılar bile. Deniz Feneri 2009 İsrail savaşında mağdur olan Gazze halkına aşağıdaki yardımları ulaştırdı;
 • 1.145.627 dolar değerinde ilaç ve medikal malzeme yardımında bulunuldu.
 • 6 ambulans satın alınıp Gazze Sağlık Bakanlığı'na teslim edildi.
 • 2009 Gazze saldırısından bu yana 3 milyon TL´lik gıda, tıbbi yardım, 192 adet prefabrik ev yardımı yapıldı.
 • Gazze Teknik Bilimler Fakültesi'ne 30 bilgisayar kapasiteli bilgisayar laboratuarı yaptırıldı.
 • Gazze Teknik Bilimler Fakültesi'ne ayrıca kimya ve biyoloji laboratuarları da yaptırıldı.
 • Gazze Teknik Bilimler Fakültesi'nde 200 öğrenciye eğitim desteği verildi.
 • Gazze İslam Üniversitesi´nde 200 öğrencinin eğitim harcı ödendi. Destek için 300.000 Dolar bütçe kullanıldı. Savaştan zarar gören 350 aile, 10 ay süreyle nakit yardımla desteklendi.
 • Savaşta zarar gören meyve bahçelerini yeniden kazandırmak amacıyla hayata geçirilen "Meyve Fidanı Ekim Projesi" için 5 sulama kuyusu açıldı ve 15.000 narenciye fidanı dikildi.
 • 2010 yılında ise 40 adet prefabrik afet evi, 91 adet klozet takımı, 5.500 kutu marley. 6.720 adet elektrik ampulünden oluşan 241.200 TL değerindeki yardımlar İHH ardım gemileri ile Gazze´ye gönderildi.
 • Giriş Yap

  Kod Gönder

  Toplam