Taraf Gazetesi'nin Asılsız Haberine Cevap | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Taraf Gazetesi'nin Asılsız Haberine Cevap
12-05-2011
Taraf Gazetesi'nin Asılsız Haberine Cevap

Taraf Gazetesi'nin Asılsız Haberine Cevap

Taraf Gazetesi'nde bugün yayınlanan ve derneğimizin adının geçtiği asılsız haber için gazetenin genel yayın yönetmenine gönderilen mektup.

Sayın Ahmet Altan

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

 

Gazetenizin 10 Mayıs 2011 tarihli Arzu Yıldız imzalı manşet haberinde derneğimizin adını çağrıştıran "Deniz Feneri İslamî Yardım ve Bağış Derneği" isimli bir kuruluştan bahsedilmektedir. Tespitlerimize göre dünyada bu isimde bir kuruluş bulunmamaktadır. Haberin 12. sayfadaki tam metni okunduğunda ise, asıl konunun Almanya Deniz Feneri e.V. isimli kuruluş olduğu anlaşılmaktadır. Bununla birlikte haberin doğrudan derneğimizden bahseden, "Türkiye´deki Deniz Feneri Derneği´ne yapılan yardımların nasıl kullanıldığını inceleyen savcılığın, dernek kasasına giren yaklaşık 24 milyon avronun nereye harcandığı konusunda net bir bilgiye ulaşamadığı öne sürüldü" ifadelerinin geçtiği bölüm gerçek dışı ve iftiradır. Derneğimiz, -daha önce kamuoyuna her vesile ile açıkladığı gibi,- Almanya Deniz Feneri e.V. isimli kuruluştan -tamamı banka yoluyla olmak üzere- toplam 7 milyon 40 bin avro yardım almış olup, defalarca yapılan denetimler sonunda bu paraların hesabı verilmiştir. Temel evrensel gazetecilik kuralları, derneğimizle ilgili bir haber yapılırken bizim de bilgimize başvurulmasını gerektiriyordu.

 

Gazetenizin manşetten vererek çok önemsediğini gösterdiği bu haberi yaparken bu kuralı atlamış olması manidar olduğu kadar üzücüdür. Kamuoyunun doğru bilgi alma hakkına saygı ve derneğimizin tüzel kişiliğinin gördüğü zararın telafisi için bu düzeltmenin gazetenizde yayınlanmasını bekliyor, gereğinin yapılmaması halinde hukuki haklarımızın saklı olduğunu hatırlatıyoruz. Sizleri bilgilendirmek üzere yüz yüze görüşmeye hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Deniz Feneri Derneği

 

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz´in 10.05.2011 tarihli Taraf Gazetesi´nde yer alan ve derneğimizi de ilgilendiren haber üzerine gönderdiği ve bugün söz konusu gazetede yayınlanan yazılı açıklamayı dikkatlerinize sunuyoruz:

 

Sayın Arzu Yıldız,

 

Öncelikle bir yanlışı düzelterek başlamak istiyorum. Almanya´da, Alman kanunlarına göre kurulmuş müstakil bir kuruluş olan Deniz Feneri e.V. ile ilgili Almanya´da yaşanılan yargı sürecinden sonra, Alman Mahkemesinin hüküm gerekçesinde bu olayın faillerinden bir kısmının da Türkiye´de olduğunu belirtmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığı adı geçen kişiler hakkında 2008 yılında bir soruşturma başlatmıştır. Almanya´da hakkında yargı kararı verilen dernek ile Türkiye Deniz Feneri Derneği birbirlerinden bağımsız iki kuruluştur. Birisi Alman uyruklu, diğeri ise Türk hukukuna göre kurulmuştur. İki kuruluş arasında, merkez, şube ya da temsilcilik gibi organik bir bağ yoktur. İki kuruluşun, kurucuları, yöneticileri tamamen ayrıdır.

 

Uzun süredir bazı medya grupları ve siyasiler bu isim benzerliğini kasıtlı olarak kullanarak, iki kuruluşu aynı organizasyonun iki parçası gibi göstermekte ve Deniz Feneri Derneği´nin imajına, güvenirliliğine açıkça saldırmaktadırlar. Ankara Cumhuriyet Savcılığının 2008 yılından bu yana yaptığı tüm araştırmalar ve soruşturmalar Almanya´da kurulan Deniz Feneri E.V. isimli kuruluşun Türkiye´de yaptığı doğrudan faaliyetlerine ilişkindir. Yukarıda sıraladığınız tüm sorular Ankara Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma dosyası kapsamında araştırılan hususlar olup, bu soruların muhatabı Almanya´da kurulu bulunan Deniz Feneri e.V. adlı kuruluştur. Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Almanya´da kurulu Deniz Feneri E.V. adlı kuruluşun Türkiye´deki doğrudan faaliyetlerini araştırmaktadır. Türkiye Deniz Feneri Derneği bu soruşturma dosyasının şüphelisi veya sanığı değildir. Dolayısıyla yapılan yayınlarda, bu iki kuruluşun, biri Alman, diğeri Türk uyruklu iki ayrı kuruluş olduğu gerçeği göz önünde tutularak bir ayırım yapılması tek arzumuzdur. Hakkında Almanya´da yargılama yapılan kuruluş, değişik tarihlerde Deniz Feneri Derneği´ne toplamda 7.040.000 Euro nakit yardım ile yaklaşık 1.000 adet akülü özürlü aracından oluşan ayni yardımlar göndermiştir. Nakit yardımların tümü banka yoluyla ve İçişleri Bakanlığının izni ile doğrudan derneğin banka hesabına gönderilmiş; ayni yardımlar da gümrük mevzuatı çerçevesinde yasal olarak derneğe teslim edilmiştir. Almanya´daki kuruluş tarafından Derneğimize yapılan nakit ve ayni yardımlar, dernek faaliyetleri çerçevesinde kullanılmış olup denetimlerde her kuruşun hesabı verilmiştir.

 

Deniz Feneri Derneği, Ankara Cumhuriyet Savcılarının Almanya´daki kuruluşla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında ve Almanya´daki kuruluşun Deniz Feneri Derneği´ne yaptığı ayni ve nakdi yardımları da kapsayacak şekilde 2007 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı müfettişlerince üç kez denetlenmiş; ayrıca yine savcıların talebi üzerine MASAK 2009 yılında Deniz Feneri Derneği´ni 6 ay süre ile kuruluşundan itibaren tüm parasal hareketlerini kapsayacak şekilde denetlemiş ve denetim raporlarının tümü Almanya bağlantılı soruşturma dosyasına sunulmuştur. Yapılan denetimlerin hiç birisinde Deniz Feneri Derneğinin faaliyetlerinde herhangi bir suç unsuru tespit edilmemiştir. Bugün itibariyle Deniz Feneri Derneği´nin kayıtlarında 553.815 ailenin kaydı vardır. Bunlardan araştırması yapılıp ihtiyaç sahibi oldukları belirlenen 354.524 aileye çeşitli yardımlar yapılmıştır. Başvurusu yeni ulaşmış, araştırması devam etmekte olan ailelerimiz de toplam aile sayısına dâhildir. Derneğimize gelen her kuruş, her ayni malzeme kayıtlıdır. Bağış ve yardımların kimlerden geldiği belli olduğu gibi hangi adreslerde bulunan kimlere ulaştırıldığı da bellidir. Yapılan denetimler sırasında yardım belgeleri denetçilere ibraz edilir.

 

Türkiye´nin önemli bir insani yardım kuruluşunun yöneticileri olarak medyadan isteğimiz, haber ve yorumların, belirtilen iki kuruluşun ayrı müesseseler olduğu gerçeğinden hareketle yapılmasıdır. Özensiz ya da kasıtlı olarak yapılan ve Derneğimize zarar veren her yayın yoksul, yetim, öksüz ve dullara ulaştırdığımız ekmeğin engellenmesi anlamına gelmektedir. Saygılarımla.

 

Av. Mehmet Cengiz

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.