Tayland Patani’de Unutulmaz İftar | Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Tayland Patani’de Unutulmaz İftar
07-07-2015
Tayland Patani’de Unutulmaz İftar

Tayland Patani’de Unutulmaz İftar

Türkiye’deki hayırseverlerin gücü sekiz bin kilometre uzaklıktaki Tayland Müslümanlarına ulaştı.

Türkiye’deki hayırseverlerin gücü sekiz bin kilometre uzaklıktaki Tayland Müslümanlarına ulaştı. Deniz Feneri İyilik Hareketi’nin 20. Ramazanı nedeniyle Müslüman 20 ülkede yetimlere iftar programı düzenlendi. Tayland’ın 5.5 milyon Müslümanın bulunduğu Patani Eyaletinde de bir iftar yemeği verildi. Dört kentteki iftar sofrasında bin 500 yetim Türk bayrakları altında bir araya geldi. Onlara bayramlık elbise verip başını okşayan Deniz Feneri ekibi duygusal bir fırtına yaşattı. Fotoğraf çektirmek isteyen çocuklar, gözyaşları ile dul anneler dualarıyla Türk milletine selam yolladı.

 

PATANİ’DEKİ YETİMLERİ İLK DEFA TÜRKİYE DİKKATE ALDI

Deniz Feneri Derneği’nin Patani’de işbirliği yaptığı yerel vakıf, İslami Okullar Birliği Başkanı Abdullah Abdurrahim, “Patani’deki yetimleri, garipleri hiç dikkate alan yoktu. Siz Türkiye’den gelip onlara sahip çıktınız. Hiç kimsenin ilgilenmediği binden fazla yetim var. Biz vakıf olarak ilk defa bu kadar yetimi bir iftar yemeğinde bir araya getirdik. Bu çocukların kayıtlarını aldık. Onlar da hatırlandıkları ve sizinle birlikte oldukları için çok mutlu oldular. Zaten bunu yemeklerdeki karşılıklı sıcak ve duygusal yaklaşımlardan gördünüz. Yüzüne kimsenin bakmadığı yetimler için şehir merkezinde barınabilecekleri mekânlarda yeni okula ihtiyacımız var. Tayland’da Müslüman öğrenciler için hükümet özel eğitim almalarına izin veriyor. Öğlene kadar imam hatip dersleri, öğleden sonra fen ve matematik gibi ilimlerin tahsilini yapıyoruz” dedi.

 

PEYGAMBER EFENDİMİZ YETİMDİ

Deniz Feneri Derneği Yönetim Kurulu üyesi Turgut Durmuş da, Patani’deki Müslümanları unutmayacaklarını, Kurban Bayramında yeniden geleceklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Siz babasız olmanıza rağmen size sahip çıkan olacaktır. Peygamber Efendimiz yetimdi. Türkiye’nin Malezya’da öğretim üyeliği yapan Başbakanı Ahmet Davutoğlu da bir yetim iken bizim başbakanımız oldu. Siz de hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayın. Sizlerin içerisinden çok kıymetli idareciler yetişecek. Peygamber Efendimiz yetimlere sahip çıkanlarla beraber olacağını müjdeledi. Siz hiçbir zaman yalnız değilsiniz.” Çocukların Türk bayraklı ve Deniz Feneri logolu balonlarla eğlendiği iftar yemeklerinde, ayrıca özel olarak diktirilmiş bayramlık elbiseler ailelerine teslim edildi. Patani Eyaletinin Jarang, Panera, Tanjong Dola ve Kuala Bivas bölgelerindeki iftarlara bölgenin Müslüman olan belediye başkanları ile genel askeri yönetimin en üst seviye yöneticileri katıldı. İstanbul’dan hayırseverlerin yanı sıra Büyükşehir Belediyesinde faaliyet gösteren Memur Sen’e bağlı Bembir-Sen 1 Nolu Şubesi ile Tüm Belediye Çalışanları Derneği de 250 yetimin masrafını karşıladı.

Patani’nin Panera kentinde faaliyet gösteren bir yetim derneğinin hizmetlerinde kullanmak üzere talep ettiği bir araç da Deniz Feneri Derneğince karşılanacak.

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.