HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaHaberler Arşiv Yılmaz Özdil’in İftiralarına Yargı Tokadı!
10-02-2021
Yılmaz Özdil’in İftiralarına Yargı Tokadı!

Yılmaz Özdil’in İftiralarına Yargı Tokadı!

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Deniz Feneri Derneği hakkındaki iftira ve karalama yazıları nedeniyle mahkeme tarafından tazminat cezası ödemeye mahkum edildi.

Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil’in İftiralarına Yargı Tokadı!

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Deniz Feneri Derneği hakkındaki iftira ve karalama yazıları nedeniyle mahkeme tarafından tazminat cezası ödemeye mahkum edildi.

 

Deniz Feneri Derneği'nin açtığı dava geçtiğimiz günlerde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde karara bağlandı. Mahkeme, Deniz Feneri’ni haklı bularak Özdil’in, derneğe hakaret ve iftirasını tescilledi ve Sözcü Gazetesi sahibi ve sorumlu müdürünü 15 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

 

Davayı dernek adına Avukat Kamil Özçelik takip etti.

 

Yılmaz Özdil'den Kazanılan İkinci Dava

Sözcü yazarı Özdil alışkanlık haline getirdiği hakaret ve iftira içeren yazıları daha önce de yazmıştı. Tazminat ödediği dava konusu yazıları yazmayı adet haline getiren Özdil, aynı yazılara daha önce de köşesinde yer vermiş ve söz konusu ifadeleri nedeniyle gazetedeki köşesinin tamamında Deniz Feneri’nin tekzip metnini yayınlamak zorunda kalmıştı.

Mahkeme söz konusu davada, "Kesinleşmiş bir yargı kararına dayanmayan iftira ve ifadelerinin kişilik haklarını ihlal ettiğine ve eleştiri, düşünce açıklaması ve ifade özgürlüğü kapsamında sayılmadığına" karar vermişti.

 

Kazanılan Dava Hakkında Deniz Feneri’nden Açıklama

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz kazanılan dava hakkında şu açıklamaları yaptı: "Yılmaz Özdil bir gün bile bizi dinlemedi. Davetimize icabet edip dernek genel merkezine gelmedi. Bize bir telefon açıp soru sormadı. Kolay olanı seçti, yargısız infaz yapmaya devam etti. Bu kazandığımız tazminatla dünyada yokluk ve sıkıntı çeken mazlumların yaralarını sarmaya devam edeceğiz. 25 yıldır olduğu gibi."

Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.