| Deniz Feneri Derneği
HESAP NUMARALARI
EN TR
HESABIM
BAĞIŞ YAP
Bağış Sepeti
Seçim yapılmadı
Bağışçı Girişi
ŞİFREMİ BİLMİYORUM
AnasayfaKurumsalİyilik Notları

Zekâtın Önemi

 

Ramazan ayının bir başka fazileti olan zekât vermektir. Nisab miktarı kadar (80.18 gram veya bu ölçütte) mala sahip olan kimsenin bu servetinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra vermekle yükümlü olduğu miktara zekat denir.

 

Toplumların ruhi doygunluğa erişmesinde büyük rolü olan zekât ibadeti hicretin ikinci senesinde Medine’de farz kılınmıştır. Kutsal kitabımız Kur’an ve hadislerde zekât ve namaz sıklıkla birlikte zikredilmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) zekâtın İslam’ın temel ibadetlerinden biri olduğunu ifade etmiştir.

 

Zekât, malı temizleyen ve manevi arınmaya vesile olan ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de zekât ibadeti iyiliğe erişmenin ve takva sahibi bir mümin olabilmenin en önemli şartlarından biri olarak ifade edilir. Kurtuluşa eren müminlerin vasıflarından birisi de zekât ibadetini yerine getirmektir. Kur’an-ı Kerim’de zekâtı vermekten kaçınan kimsenin müşriklere benzediği bildirilmiştir ve bu durum yerilmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) bir hadisinde şöyle der: “Bir kavim zekât vermezse, mutlaka Allah onlara kıtlık verir.”

 

Zekat Manevi Huzura Erişilmesini Sağlar

 

Zekât veren kişi Allah rızasını gözetmiş olur. Ahlakın güzelleşmesinde en güzel ölçütlerden biridir. Zekât vermek kişinin manevi anlamda huzura erişmesine vesile olur. Zekât vermek insanda merhamet, yardımlaşma ve dayanışma duygularının güçlenmesine vesile olur.

 

Zekât İslam’ın köprüsüdür. Toplumda zengin ile fakir arasında bulunan uçurumun, farklılaşmanın ortadan kalkmasını sağlar. Zengin ile fakiri birbirine yakınlaştırır. Aralarında sevgi ve yakınlığın doğmasına yardımcı olur. Toplumda denge unsurudur. Toplumları birbirine kenetler. Zekât, ihtiyaç sahiplerinin daha rahat ve iyi durumda yaşamalarına olanak sağlar.

 

Zekât toplumda kin, hased, bencillik, düşmanlık gibi duyguları törpüler. Zenginin fakire zulmedip minnet altında kalmasına; fakirin de zengine karşı kin, düşmanlık ve esaret duygularının ortaya çıkmasına engel olur. Toplumda bu tür ahlaki hastalıkların ortadan kalkmasını sağlar. Bu yönüyle de zekât kalplerde merhamet ve sevgi tohumlarının yeşermesine vesile olur.

Paylaş
Proje ve TemsilciliklerProjelerimiz hakkında daha ayrıntılı
bilgi almak için lütfen kardeş
sitelerimizi inceleyiniz.